Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?
Osteoporoza jest chorobą charakteryzująca się złamaniami, nawet po niewielkich urazach. Rozwija się skrycie i przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zjadaczem kości”. Pewne grupy osób są szczególnie narażone na jej wystąpienie.
Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, związana z obniżoną gęstością kości. Warstwa kości staje się coraz cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. W konsekwencji dochodzi do występowania złamań, nawet przy niegroźnych upadkach.
Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, leczenie, czynniki ryzyka. Wywiad z ekspertem Każdy z nas ma hemoroidy i to normalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z wyjątkowej funkcji
Jakie są przyczyny osteoporozy i kto choruje najczęściej?
Osteoporoza jest chorobą wieloczynnikową. Na jej rozwój mają wpływ czynniki genetyczne oraz środowiskowe. „Jeżeli nasi rodzice chorowali na osteoporozę, mieli złamania bliższego końca kości udowej, to jest to dla nas sygnał, że powinniśmy badać się w kierunku tej choroby.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. Do czynników środowiskowych zaliczamy głównie palenie papierosów i spożywanie alkoholu.
Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta wraz z wiekiem. Ponadto bardziej narażona jest płeć żeńska. „ Mężczyźni chorują znacznie rzadziej, ale choroba dotyka również mężczyzn po 50 roku życia.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk.
W grupie ryzyka znajdują się głównie kobiety po menopauzie. „Związane jest to z utratą, czy też słabszym działaniem estrogenów, które w sposób zbawienny działają na tkankę kostną.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk.
Okazuje się, że także masa ciała ma znaczenie. „BMI poniżej 18 sprzyja osteoporozie. Szczupłe kobiety chorują częściej.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. Oczywiście nie należy popadać w skrajność, twierdząc, że nadwaga i otyłość sprzyjają zdrowym kościom, ponieważ także stanowią czynnik ryzyka. Należy dbać o prawidłową masę ciała i pamiętać o dostarczaniu w diecie odpowiedniej ilości wapnia.
Jakie objawy daje osteoporoza?
Osteoporoza bardzo długo przebiega bezobjawowo i zazwyczaj jest diagnozowana w momencie, kiedy pojawią się pierwsze złamania. Najczęściej występującą dolegliwością jest ból pleców. „Pacjentki zgłaszają się do ortopedy, przeprowadzona diagnostyka wskazuje na złamanie kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk.
Bardzo często przy osteoporozie dochodzi do złamania kości nadgarstka, zazwyczaj na skutek upadku. „Złamanie osteoporotyczne to złamanie niskoenergetyczne” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. Oznacza to, że do złamań dochodzi nawet przy niegroźnym upadku.
Warto zadbać o profilaktykę i nie czekać, aż pojawią się pierwsze złamania. „Każda kobieta po menopauzie powinna udać się do poradni leczenia osteoporozy na badanie densytometryczne, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy jedynie wziąć skierowanie do lekarza rodzinnego.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk.