Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.03.2023 14:12

Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

osteoporoza
canva.com

Osteoporoza jest chorobą charakteryzująca się złamaniami, nawet po niewielkich urazach. Rozwija się skrycie i przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zjadaczem kości”. Pewne grupy osób są szczególnie narażone na jej wystąpienie.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, związana z obniżoną gęstością kości. Warstwa kości staje się coraz cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. W konsekwencji dochodzi do występowania złamań, nawet przy niegroźnych upadkach. 

 

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, leczenie, czynniki ryzyka. Wywiad z ekspertem Każdy z nas ma hemoroidy i to normalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z wyjątkowej funkcji

Jakie są przyczyny osteoporozy i kto choruje najczęściej?

Osteoporoza jest chorobą wieloczynnikową. Na jej rozwój mają wpływ czynniki genetyczne oraz środowiskowe. „Jeżeli nasi rodzice chorowali na osteoporozę, mieli złamania bliższego końca kości udowej, to jest to dla nas sygnał, że powinniśmy badać się w kierunku tej choroby.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. Do czynników środowiskowych zaliczamy głównie palenie papierosów i spożywanie alkoholu. 

Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta wraz z wiekiem. Ponadto bardziej narażona jest płeć żeńska. „ Mężczyźni chorują znacznie rzadziej, ale choroba dotyka również mężczyzn po 50 roku życia.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. 

W grupie ryzyka znajdują się głównie kobiety po menopauzie. „Związane jest to z utratą, czy też słabszym działaniem estrogenów, które w sposób zbawienny działają na tkankę kostną.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. 

Okazuje się, że także masa ciała ma znaczenie. „BMI poniżej 18 sprzyja osteoporozie. Szczupłe kobiety chorują częściej.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. Oczywiście nie należy popadać w skrajność, twierdząc, że nadwaga i otyłość sprzyjają zdrowym kościom, ponieważ także stanowią czynnik ryzyka. Należy dbać o prawidłową masę ciała i pamiętać o dostarczaniu w diecie odpowiedniej ilości wapnia. 

kobieta
 

Jakie objawy daje osteoporoza?

Osteoporoza bardzo długo przebiega bezobjawowo i zazwyczaj jest diagnozowana w momencie, kiedy pojawią się pierwsze złamania. Najczęściej występującą dolegliwością jest ból pleców. „Pacjentki zgłaszają się do ortopedy, przeprowadzona diagnostyka wskazuje na złamanie kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. 

Bardzo często przy osteoporozie dochodzi do złamania kości nadgarstka, zazwyczaj na skutek upadku. „Złamanie osteoporotyczne to złamanie niskoenergetyczne” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. Oznacza to, że do złamań dochodzi nawet przy niegroźnym upadku. 

Warto zadbać o profilaktykę i nie czekać, aż pojawią się pierwsze złamania. „Każda kobieta po menopauzie powinna udać się do poradni leczenia osteoporozy na badanie densytometryczne, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy jedynie wziąć skierowanie do lekarza rodzinnego.” - powiedziała lekarz reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk. 

Ta choroba długo przebiega bezobjawowo - mówi Agata Skwarek-Szewczyk, specjalistka reumatologii
osteo
osteo
Osteoporoza to “cichy zjadacz kości” i bardzo długo przebiega bezobjawowo. Zwykle kobiety trafiają do poradni leczenia osteoporozy dopiero wtedy, kiedy wykryje się u nich złamanie - mówi Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii.Znacznie rzadziej, ale choroba dotyka również mężczyzn po 50 roku życia.Dlaczego kobiety po menopauzie chorują na osteoporozę?Jest to choroba wieloczynnikowa. Na rozwój osteoporozy mają wpływ czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu. Jeżeli nasi rodzice chorowali na osteoporozę, mieli złamania bliższego końca kości udowej, to jest to dla nas sygnał, że powinniśmy badać się w kierunku tej choroby.Jakie są przyczyny osteoporozy?Związane jest to z utratą, czy też słabszym działaniem estrogenów, które w sposób zbawienny działają na tkankę kostną.Osteoporoza, zwana "cichym zjadaczem kości" jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się złamaniami. Dlaczego najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie? Czy mężczyźni też chorują na osteoporozę? Jakie są objawy osteoporozy? Jak zdiagnozować osteoporozę? Jak wygląda leczenie? Na te i inne pytania odpowiada specjalista reumatolog, specjalista chorób wewnętrznych, dr Agata Skwarek-Szewczyk. Co to jest osteoporoza?Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się złamaniami. Najczęściej dotyka kobiety po menopauzie.Czy mężczyźni chorują na osteoporozę?
Czytaj dalej
Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania
dna-moczanowa
Dna moczanowa jest chorobą zapalną, w której dochodzi do odkładania się kryształków moczanu sodu w stawach i narządach. Jej typowym objawem jest ból i obrzęk stawów. Jakie są przyczyny dny moczanowej? Jakie leki i produkty spożywcze mogą powodować zwiększenie stężenia kwasu moczowego w organizmie? Jakie są objawy dny moczanowej? Jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej? Co jeść, a czego unikać? Jak leczyć dnę moczanową? Na te i inne pytania odpowiada dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. 
Czytaj dalej
Polecane