Donald Trump ciężko chory. Na czym polega przewlekła niewydolność żylna? Wyjaśnia lekarz

Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, trafił wczoraj na pierwsze strony gazet. Tym razem nie chodziło jednak o jego kontrowersyjne wypowiedzi, majątek czy kreacje jego żony, a o coś znacznie ważniejszego – jego zdrowie.
Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt, u Trumpa zdiagnozowano groźną chorobę. Mowa o przewlekłej niewydolności żylnej, na którą cierpi nawet połowa dorosłych Polaków. Jakie objawy daje choroba i jakie są jej przyczyny? Wyjaśniamy.
- Donald Trump z diagnozą przewlekłej niewydolności żylnej – były prezydent USA zmaga się z powszechną chorobą układu krążenia, której objawy to m.in. obrzęki nóg i siniaki na dłoniach
- Czym jest przewlekła niewydolność żylna? – Schorzenie polega na cofaniu się krwi w żyłach, powodując ból, żylaki i zmiany skórne. Choroba dotyka miliony ludzi, zwłaszcza po 60. roku życia
- Objawy i leczenie PNŻ – Uczucie ciężkich nóg, obrzęki, świąd czy owrzodzenia wymagają etapowego leczenia, które często zaczyna się od embolizacji żył miednicy
Spuchnięte nogi Trumpa. Prezydent USA pod lupą lekarzy
Amerykańskie media już kilka miesięcy temu rozpisywały się o spuchniętych nogach Donalda Trumpa. Niedawno sieć obiegły zdjęcia z siniakami na dłoniach prezydenta USA. Fotografie wywołały falę spekulacji. W odpowiedzi na te doniesienia, Biały Dom postanowił zabrać głos i ujawnić wyniki badań:
– Wiem, że wiele osób w mediach spekulowało na temat siniaków na dłoni prezydenta, a także obrzęków nóg. Dlatego, w trosce o transparentność, prezydent poprosił mnie, abym podzieliła się dziś z wami notatką od jego lekarza – przekazała Karoline Leavitt podczas konferencji prasowej 17 lipca.
Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się, że Trump przeszedł badanie USG kończyn dolnych, które wykazało przewlekłą niewydolność żylną. Leavitt zaznaczyła jednak, że "choroba ma łagodny przebieg i jest powszechna, szczególnie u osób powyżej 70. roku życia”.
– Co istotne, nie stwierdzono objawów zakrzepicy żył głębokich ani choroby tętnic. Badania laboratoryjne obejmowały pełną morfologię krwi, kompleksowy panel metaboliczny, profil krzepnięcia, D-dimery, peptyd natriuretyczny typu B oraz biomarkery sercowe. Wszystkie wyniki mieściły się w granicach normy. Wykonano również echokardiogram, który potwierdził prawidłową budowę i czynność serca. Nie stwierdzono objawów niewydolności serca, niewydolności nerek ani chorób ogólnoustrojowych – powiedziała rzeczniczka.
Skąd wzięły się siniaki na dłoniach Trumpa?
Rzeczniczka odniosła się także do widocznych na zdjęciach siniaków na dłoniach Trumpa, wyjaśniając, że są one "efektem częstego uścisku dłoni i stosowania aspiryny, którą prezydent przyjmuje w ramach leczenia choroby układu krążenia”.
Według raportu z kwietnia, opublikowanego przez lekarza Białego Domu, Trump mierzy 193 cm, waży 102 kg, a jego ciśnienie krwi i tętno są w granicach normy. Mimo to diagnoza przewlekłej niewydolności żylnej oznacza, że jego układ krążenia wymaga regularnej kontroli.
Co to jest przewlekła niewydolność żylna i kto jest narażony?
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) to schorzenie polegające na zaburzeniu odpływu krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Gdy zastawki w żyłach nie funkcjonują prawidłowo, krew cofa się i gromadzi w kończynach, powodując wzrost ciśnienia żylnego i charakterystyczne objawy: obrzęki, ból, uczucie ciężkości nóg, żylaki czy zmiany skórne. Potocznie schorzenie nazywane jest "refluksem żylnym".
Prof. Łukasz Paluch, specjalista flebologii, tłumaczy, że choroba za chorobę mogą odpowiadać zmiany w miednicy mniejszej. – To tam znajduje się początek niewydolności żylnej i tam panuje największe nadciśnienie żylne. Dlatego proces diagnostyczno-terapeutyczny zaczynamy od zdiagnozowania miejsca początku refluksu i wykonania zabiegu embolizacji, czyli celowanego zamknięcia miejsca niewydolnych żył – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.
A jakie są przyczyny PNŻ? Choroba jest zadziwiająco częsta dotyczy nawet 60 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn – jeszcze do niedawna uważano, że odpowiada za nią starzenie, jednak dziś coraz częściej diagnozuje się ją u ludzi młodych. Rozwojowi choroby sprzyja siedzący tryb życia, otyłość, nadwaga oraz brak ruchu. Czytaj także: Po tym poznasz, że robi się zakrzep. 7 objawów
Objawy i leczenie PNŻ
Jak wyjaśnia prof. Paluch, objawy PNŻ zależą od zaawansowania choroby. Na wczesnym etapie może to być tylko uczucie ciężkich nóg, drobne żyłki pod skórą czy skurcze łydek. W późniejszych fazach dochodzi do:
- obrzęków stóp i kostek,
- przebarwień skóry i wysypek,
- pojawiania się owrzodzeń,
- świądu i bólu nasilającego się wieczorem,
- a także do zespołu niespokojnych nóg.
Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej – jak podkreśla ekspert – musi być etapowe i dostosowane do miejsca, gdzie choroba się zaczyna. – Musimy leczyć etapowo, zaczynając od miejsca początku refluksu, a nie od tych, które są najbardziej widoczne – dodaje prof. Paluch. Czytaj także: Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Lekarz wyjaśnia, jak im zapobiec
źródło: BBC, Pacjenci




































