Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Dziś Olga Bończyk jest szczęśliwą singielką. Jej małżeństwo rozpadło się przez chorobę męża
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.01.2024 16:21

Dziś Olga Bończyk jest szczęśliwą singielką. Jej małżeństwo rozpadło się przez chorobę męża

Olga Bończyk
TRICOLORS/East News, AKPA

Olga Bończyk kończy dziś 56 lat. Aktorka od dłuższego czasu wiedzie życie singielki i jak przyznaje, bardzo jej to odpowiada. Gwiazda ma za sobą dwa nieudane małżeństwa. Pierwsze z nich zakończyło się po siedmiu latach, a do jego rozpadu przyczyniły się problemy zdrowotne Jacka Bończyka. Z jaką chorobą zmagał się aktor?

"Jestem pewna, że gdyby to się wydarzyło teraz, poradzilibyśmy sobie bez problemu..."

Olga Bończyk przez siedem lat była żoną aktora Jacka Bończyka, a przez dwa lata tworzyła związek małżeński z Tomaszem Gorazdowskim, dziennikarzem radiowej Trójki. Jak przyznawała aktorka, za każdym razem wierzyła, że to miłość do końca życia, niestety los potoczył się inaczej.

Pierwszego męża, Jacka Bończyka poznała świeżo po studiach. Oboje mieszkali we Wrocławiu. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, która została zapieczętowana związkiem małżeńskim w 1994 roku. Aktorka chciała założyć z ukochanym rodzinę, jednak plany te uniemożliwiła choroba męża. Wspierała go, jak tylko mogła, jednak ostatecznie para nie przetrwała kryzysu. Okazało się, że ukochany aktorki cierpiał na depresję, jednak w tamtym czasie nie było to tak oczywiste. 

W jednym z wywiadów aktorka wyznała, że dopiero po sześciu latach zauważyła, jak bardzo zmieniło się zachowanie jej męża. Stał się agresywny, porywczy i zamknięty w sobie. Unikał rozmów i nie chciał wychodzić z domu. Aktorka zrozumiała, że jej ukochany potrzebuje niezwłocznej pomocy specjalisty i razem z nim udała się do psychiatry. Niestety, jak przyznała, trafili na niekompetentną osobę, co tylko pogorszyło stan męża. 

"Nie była dobra, kompetentna. Jacek się zupełnie rozłożył, rozpadł na części wręcz" – przyznała Olga Bończyk.

Jacek Bończyk zraził się do psychiatrów i nie chciał już od nich pomocy. Niestety, brak odpowiedniego wsparcia specjalistów pogłębiał problemy aktora, przez co kryzys w małżeństwie Bończyków stawał się coraz większy. Finalnie, para zdecydowała się na rozwód.

"Jestem pewna, że gdyby to się wydarzyło teraz, poradzilibyśmy sobie bez problemu, bo wiedza na temat depresji jest zupełnie inna" – przyznała po latach aktorka. 

AKPA.png

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem

"Wiem, jak chcę żyć. Wiem, co jest dla mnie dobre i czuję się ze sobą bardzo dobrze”

W 2003 roku aktorka wyszła ponownie za mąż za dziennikarza Tomasza Gorazdowskiego. Para pobrała się w Las Vegas, jednak małżeństwo nie przetrwało próby czasu i po dwóch latach doszło do rozwodu.

Obecnie, aktorka jest spełnioną i zadowoloną z życia singielką. Jak podkreśla, lubi spędzać czas we własnym towarzystwie i nie potrzebuje partnera do szczęścia. 

“Nie mam w tej chwili głowy i czasu na spotkania, czy randki. Wiem, brzmi to bardzo egoistycznie, ale z drugiej strony, dlaczego mam ulegać schematowi, któremu podlega większość ludzi? Wiem, jak chcę żyć. Wiem, co jest dla mnie dobre i czuję się ze sobą bardzo dobrze” – wyznała Olga Bończyk w rozmowie z "Faktem".

Kiedy chcę pobyć sama, wchodzę do cichego, przytulnego własnego mieszkania i odcinam się od świata. Mam wszystko, czego mi trzeba. Po co więc to zmieniać? - dodała aktorka.

Reforma polskiej psychiatrii

Psychiatria, zarówno dzieci, jak i dorosłych od lat była w naszym kraju zaniedbywana. Od jakiegoś czasu system leczenia ulega reformie, aby znacznie poprawić jakość i dostęp do opieki psychiatrycznej w Polsce. 

Jednym z efektów reformy jest powstanie Centrów Zdrowia Psychicznego. Są to miejsca, w których można otrzymać natychmiastowe i bezpłatne wsparcie przez całą dobę, bez skierowania i konieczności zapisywania się na wizytę. W Polsce działa już 106 placówek Centrum Zdrowia Psychicznego.

Jak czytamy na stronie CZP, pomoc może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, aby pomagać jemu i jego rodzinie. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum.

Najbliższą placówkę Centrum Zdrowia Psychicznego możesz znaleźć TUTAJ.

Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym

Jeśli obserwujesz u siebie objawy kryzysu psychicznego, możesz zadzwonić do Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Telefon jest czynny 24h/dobę 7 dni w tygodniu i w święta.

Numer telefonu: 800 70 2222

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historią, serdecznie zachęcamy do kontaktu z redakcją: [email protected]

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
depresja
depresja
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem. Co to jest depresja? Jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze depresja? Jak wygląda depresja u nastolatków i dzieci? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Co to jest depresja?
Czytaj dalej
Polecane