Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > EEG (elektroencefalografia) – na czym polega badanie?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

EEG (elektroencefalografia) – na czym polega badanie?

EEG (elektroencefalografia) – na czym polega badanie?
pixabay.com

EEG (elektroencefalografia) – co to za badanie?

EEG (elektroencefalografia) to badanie wykorzystujące fakt, iż komórki mózgowe komunikują się poprzez impulsy elektryczne. Przeprowadzane jest za pomocą elektrod, które zamocowane są w „czepku”, który nakładany jest na głowę. Dzięki bezinwazyjnej metodzie można je przeprowadzić na osobach w stanie śpiączki, określając ich stan. EEG wykorzystuje się w badaniu takich przypadków, jak zaburzenia snu, padaczka, zapalenie mózgu czy nowotwory mózgu. Po wykonaniu tego badania można określić, czy proces przekazywania informacji w komórkach zachodzi prawidłowo.

Jak się przygotować do badania EEG?

Badanie EEG nie wymaga specjalnego przygotowania ani hospitalizacji. Trzeba przyjść z umytą głową, bez lakieru, gum czy żelu do układania włosów. Jest to ważne, ponieważ specyfiki na włosach mogą zakłócić pracę elektrod. Przed badaniem pacjent nie musi być na czczo, aczkolwiek warto zjeść lekki posiłek niedługo przed badaniem. Podwyższony poziom glukozy może mieć wpływ na pracę mózgu. Przynajmniej 48 godzin przed badaniem trzeba odstawić leki i substancje mogące mieć wpływ na układ nerwowy, przykładowo: leki na sen, leki uspokajające i środki pobudzające. Nie można także pić kawy, herbaty, coli i wszelkich napojów zawierających kofeinę, taurynę itp. Wszystkie te wymienione czynniki mogą mieć znaczący wpływ na całokształt badania, dlatego dla prawidłowego wyniku warto z ich zrezygnować.

Przebieg badania głowy

Po nałożeniu specjalnego środka ułatwiającego przewodzenie elektroimpulsów nakładana jest na głowę pacjenta specjalna siatka w kształcie czepka, na której znajdują się 24 elektrody. Podczas badania pacjent musi być w pozycji leżącej. Elektroencefalografia jest całkowicie bezbolesna. Za pomocą elektrod zostaje zarejestrowany prąd czynnościowy wytwarzany przez neurony mózgu. Wszystkie informację zostają przekazane do elektroencefalografu, a następnie te dane zostają przekształcone w linie faliste. Badanie odbywa się głównie z zamkniętymi oczami, ale wykonywane są także próby z otwieraniem i zamykaniem oczu; hiperwentylacją, czyli wykonaniem przez pacjenta od 30 do 40 wdechów; fotostymulacją, wykorzystując błyski świetlne o różnym stopniu nasilenia (pacjent ma zamknięte oczy). Czas trwania całego badania to około 40-50 minut. Wyniki EEG są natychmiastowe. Po badaniu pacjent nie musi poddawać się hospitalizacji i może wrócić do domu.

Jak interpretować wyniki?

Interpretacji wyników podejmuje się lekarz. Wynik otrzymany od razu po badaniu jest zapisany w postaci fal i rytmów alfa, beta, theta, delta, fal ostrych o różnych częstotliwościach i różnej amplitudzie.

Za wynik nieprawidłowy uznaje się taki, w którym pojawia się asymetria zapisu lub fale patologiczne dotyczące delty lub thety. Wynik prawidłowy EEG składa się głównie z rytmu alfa oraz beta. Dodatkowo mogą pojawić się w zapisie fale theta o prawidłowej symetrii. Wyniki badań EEG jednak najlepiej pozostawić interpretacji specjaliście, który jest doświadczony i potrafi prawidłowo odczytać odchylenia fal.

Tagi: