Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Elugel – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Elugel – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Elugel – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/j%C4%99zyk-organ-usta-smak-zmys%C5%82y-5839252/

Żel do higieny jamy ustnej Elugel dosyć często polecany jest przez stomatologów w ekstremalnych sytuacjach, gdy pacjent nie jest w stanie wykonywać dokładnego szczotkowania zębów. Może mieć to miejsce nie tylko po zabiegach stomatologicznych, gdy dziąsła wymagają szczególnego traktowania, ale również na co dzień, jeżeli cierpimy na nadwrażliwość dziąseł. Wówczas Elugel może być bardzo pomocny. Czy jest to jednak środek zastępczy na stałe, czy jedynie substancja wspomagająca? Na te i inne pytania oraz wątpliwości znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Żel Elugel – zastosowanie i charakterystyka

Stosowanie żelu Elugel polecane jest przede wszystkim w celu wspierania codziennej higieny jamy ustnej, zwłaszcza przy nadwrażliwości dziąseł i zębów, które nie pozwalają na intensywne szczotkowanie. Jednak czy to jedyne zastosowanie Elugelu? Poniżej podajemy znacznie więcej powodów oraz sytuacji, w których preparat ten może być przydatny:

·        w leczeniu podrażnień powstałych w wyniku noszenia protezy,

·        w procesie regeneracji po zabiegach przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej,

·        po zabiegach implantologicznych,

·        w leczeniu nadwrażliwości zębów i dziąseł,

·        w procesie regeneracji jamy ustnej po wielu różnego rodzaju zabiegach dentystycznych,

·        w poprawie higieny jamy ustnej,

·        wsparcie w utrzymaniu zdrowych dziąseł,

·        w leczeniu wspomagającym aft i pleśniawek,

·        gdy występuje problem w całościowym i codziennym szczotkowaniu jamy ustnej z powodu implantów, opatrunków lub ograniczonych możliwości motorycznych pacjenta.

Na wymienione wyżej właściwości żelu Elugel wpływ ma jego skład, przedstawiający się następująco: woda, gliceryna, sorbitol, hydroksyceluloza, dwuglukonian chlorheksydyny (0,2%), CI 75470, aromaty.

Żel Elugel – ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaleca się unikania stosowania preparatu Elugel w trakcie ciąży oraz karmienia piersią. Oczywiście ostateczna decyzja w tej kwestii należy do lekarza, jednak ewentualne szkody nie mogą dominować nad właściwościami zdrowotnymi preparatu. Żelu nie należy również stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.

Elugelu nie należy stosować także, jeżeli pacjent wykazywał wcześniej reakcje uczuleniowe na jakiekolwiek substancje zawarte w składzie żelu. Zaleca się również skonsultowanie z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą w celu ustalenia, czy Elugel nie będzie w żaden sposób kolidował z działaniem aktualnie przyjmowanych leków ani nie będzie wpływał na inne dolegliwości, nie związane z zakresem działania tego preparatu.

Elugel ponadto, mimo swoich zdrowotnych i antybakteryjnych właściwości nie może całkowicie zastąpić szczotkowania zębów. Przeznaczony jest przede wszystkim do stosowania doraźnego w wymienionych w poprzednim punkcie przypadkach. Przy długotrwałym stosowaniu może dojść do przebarwienia zębów na brązowy ocień po każdym użyciu. Odbarwienie to jednak daje się łatwo usuwać przy myciu zębów.

Żel Elugel – stosowanie i ewentualne działania niepożądane

Stosowanie Elugelu jest bardzo proste. Niedużą ilość preparatu należy nakładać na zęby i dziąsła około 3 razy w ciągu doby przy pomocy palca lub miękkiej szczoteczki. Żel powinno się przez chwilę wmasowywać. Po aplikacji Elugelu odradza się płukania ust, mycia zębów oraz jedzenia i picia przez kolejnych 30 minut. Stosowanie żelu zaleca się raczej po posiłkach niż przed, ponieważ, mimo odczekania 30 minut do jedzenia, żel może zmieniać nieco smak konsumowanych potraw i napojów.

Wśród znanych działań niepożądanych leku znajdują się te związane z reakcjami uczuleniowymi na substancje zawarte w Elugelu. Nie odnotowywano raczej negatywnych reakcji ze strony układu pokarmowego na preparat, natomiast możliwe jest wystąpienie lekkich nudności czy niestrawności. Podczas badań klinicznych stwierdzono w pojedynczych przypadkach ból oraz opuchliznę dziąseł w wyniku aplikacji Elugelu. Jeżeli objawy te nie miną, można skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu indywidualnej porady. Dla bezpieczeństwa zaleca się odstawienie leku do czasu konsultacji.

Tagi: