Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Erazaban – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Erazaban – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Erazaban – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/usta-opieka-nad-ustami-szminka-3141753/

Lek Erazaban w kremie jest substancją skuteczną i polecaną w leczeniu opryszczki wargowej. Dostępny jest bez recepty, jak większość leków tego typu. Mimo to warto dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z farmaceutą przed jego użyciem, aby stosować go poprawnie i jak najszybciej pozbyć się dzięki temu problemu. W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób działa Erazaban oraz czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania. Powiemy również kilka słów na temat możliwych działań niepożądanych leku i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi stosowania. Zapraszamy do czytania!

Krem Erazaban – zastosowanie i charakterystyka

Główną substancją kremu Erazaban, która decyduje o jego skuteczności w leczeniu opryszczki wargowej, jest dokozanol. Ten lek przeciwwirusowy zalecany jest do jak najszybszego użycia w przypadku wystąpienia już pierwszych specyficznych objawów opryszczki. Podstawą jest pamiętanie o tym, że im szybsza reakcja ze strony chorego, tym szybszy wynik leczenia i mniejsze dolegliwości. Opryszczka wargowa bowiem poza nieestetycznym wyglądem może również boleć, a skoro można tego uniknąć odpowiednio szybko reagując, to czemu by o to nie zadbać?

Opryszczka wargowa jest schorzeniem nawracającym ze względu na to, że wirus opryszczki, jeśli już raz znajdzie się w organizmie, lubi o sobie regularnie przypominać w momentach szczególnego osłabienia organizmu. Dla kobiet na przykład takim momentem często jest miesiączka. Organizm wówczas jest bardziej podatny na łapanie wszelkiego rodzaju infekcji, ale również na silnie manifestowanie swojej obecności przez żyjące już w organizmie wirusy czy bakterie. Herpes simplex, czyli wirus opryszczki nie stanowi tu wyjątku. Wśród pozostałych przypadków szczególnej podatności organizmu na wirusa są na przykład przewlekły stres czy też sezonowe osłabienie organizmu.

Krem Erazaban – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie kremu Erazaban nie zawsze jest możliwe. Wśród przeciwwskazań znajdują się między innymi:

·        uczulenie na dokozanol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku Erazaban,

·        wiek pacjenta poniżej 12. roku życia,

·        pojawiające się już wcześniej w przebiegu opryszczki pęcherzyki lub wrzody,

·        obniżenie odporności pacjenta na skutek przebiegu ciężkich chorób takich jak białaczka czy AIDS (wówczas należy pilnie skontaktować się z lekarzem).

Przed zastosowaniem kremu Erazaban warto również poradzić się farmaceuty i poinformować go o stosowanych na bieżąco lekach oraz kosmetykach nakładanych w okolicach wystąpienia opryszczki. Szczególnie wskazane jest odstawienie wszystkich kosmetyków stosowanych do tej pory na skórę na czas kuracji Erazabanem.

Stosowanie leku Erazaban jest dozwolone podczas ciąży oraz karmienia piersią, a leczenie nie wpływa na zdolności poznawcze. Nie istnieją zatem żadne przeciwwskazania do stosowania leku i prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas kuracji.

Krem Erazaban – stosowanie i działania niepożądane

Najważniejszą zasadą stosowania kremu Erazaban jest użycie od razu w momencie zauważenia pierwszych objawów opryszczki. Mogą to być: zaczerwienienie, pieczenie, świąd i zlokalizowany miejscowo ból, mogący występować jedynie pod wpływem nacisku na skórę. Im szybciej nastąpi reakcja ze strony chorego, tym krótszy czas leczenia opryszczki  i mniej uciążliwe objawy.

Stosowanie kremu Erazaban powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Najlepiej nakładać lek za pomocą patyczka higienicznego i unikać bezpośredniego kontaktu tubki leku ze skórą chorobowo zmienioną. W przypadku gdy w ciągu 10 dni od pierwszego zastosowania leku nie nastąpi poprawa, należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Mimo iż objawy te występują bardzo rzadko, może dojść do różnego rodzaju reakcji nadwrażliwości na lek Erazaban. Może to być wynikiem nie tylko z alergii, ale także pojawiać się z przyczyn niezwiązanych z odpowiedzią układu immunologicznego. Wśród objawów niepożądanych najczęściej wymienia się:

·        bóle głowy,

·        zaburzenia czynności skóry i naskórka (suchość skóry, wysypka, obrzęk twarzy).

W przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tagi:
Polecane