Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Esberitox N – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Esberitox N – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Esberitox N – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Pixabay.com

Esberitox N jest farmaceutykiem o naturalnym składzie, będącym doskonałym wsparciem dla mocniejszych leków w przebiegu przeziębienia i różnego rodzaju infekcji. Mimo naturalnego pochodzenia składników tego preparatu, istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. W niniejszym artykule dowiesz się między innymi tego, kto nie powinien zażywać Esberitoxu N oraz kiedy jego stosowanie powinno odbywać się z zachowaniem ostrożności. Podzielimy się z tobą również praktycznymi informacjami na temat dawkowania leku oraz ewentualnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas kuracji. Zachęcamy do czytania!

Lek Esberitox N – zastosowanie i charakterystyka


W składzie leku Esberitox N znajdują się przede wszystkim naturalne substancje pochodzenia roślinnego takie jak alkoholowy wyciąg z żywotnika zachodniego (Thujae occidentalis herba), korzenia jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae radice) i korzenia dzikiego indygo (Baptisiae tinctoriae radice). Wśród substancji pomocniczych leku znajduje się kwas askorbinowy (czyli witamina C) oraz laktoza jednowodna, stearynian magnezu, polietylenoglikol 6000 i sacharoza. Jesteśmy przekonani, że co najmniej jedna z wymienionych wyżej nazw jest ci znana z różnego rodzaju reklam i doświadczenia z innymi łagodnymi farmaceutykami.

Bogaty w substancje lecznicze pochodzenia roślinnego Esberitox N wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek wspomagający w leczeniu przeziębień. Należy do grupy leków, mających działanie stymulujące na układ immunologiczny. Jego zadaniem jest łagodzenie przebiegu choroby, minimalizowanie uciążliwych objawów oraz skracanie czasu trwania choroby.

Lek Esberitox N – ostrzeżenia i środki ostrożności


Stosowanie leku Esberitox N nie zawsze jest możliwe. Poniżej wymieniamy podstawowe sytuacje, będące przeciwwskazaniem do jego stosowania:

  • uczulenie na którykolwiek ze składników leku, wymienionych wyżej, lub inne substancje podobne (np. rośliny z tej samej rodziny botanicznej),

  • choroby ogólnoustrojowe takie jak gruźlica, białaczka, AIDS, kolagenoza, stwardnienie rozsiane i wiele innych chorób autoimmunologicznych,

  • immunosupresja,

  • wiek poniżej 4 lat.

Lek Esberitox N należy stosować ostrożnie w przypadku osób nietolerujących cukrów różnego rodzaju. W przypadku natomiast jednoczesnego przyjmowania innych leków, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku ciąży i karmienia piersią.

Lek Esberitox N – stosowanie i dawkowanie


Dawkowanie leku Esberitox N nie musi być koniecznie konsultowane z lekarzem. Warto jednak przynajmniej porozmawiać z farmaceutą lub uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Z niej natomiast dowiesz się między innymi, że zalecane stosowanie leku Esberitox N to maksymalnie 10 dni z rzędu. Dorośli oraz młodzież powyżej 12. roku życia mogą przyjmować nawet 3 tabletki po 3 razy dziennie. Dzieci od 6. do 12. roku życia maksymalnie 2 tabletki przy tej samej częstotliwości, natomiast dzieci pomiędzy 4. a 6. rokiem życia maksymalnie 1 tabletkę, również 3 razy dziennie.

Tabletki farmaceutyku Esberitox N należy przyjmować w miarę równych odstępach czasu oraz popijać płynem – najlepiej wodą. Jeżeli pacjent ma problem z połykaniem tabletek (np. osoba starsza czy małe dzieci), dozwolone jest rozkruszenie tabletki i wymieszanie jej z wodą. Możliwe jest także ssanie tabletek.

Lek Esberitox N – działania niepożądane


Jak każdy inny farmaceutyk, również Esberitox N wywołać może szereg działań niepożądanych. W tym przypadku najczęściej są to reakcje nadwrażliwości ze strony uczulonego na konkretne substancje organizmu. Wśród takich wymienia się przede wszystkim wysypkę, świąd i obrzęk twarzy oraz duszności, zawroty głowy i spadek ciśnienia krwi. Jak w przypadku każdej ostrej reakcji alergicznej, tak i tutaj należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wśród reakcji nieprawidłowych organizmu na lek Esberitox N znajdują się również takie jak zaburzenia żołądka i jelit w postaci bólu, wymiotów i biegunki. Obecnie jednak nie jesteśmy w stanie na podstawie dostępnych badań stwierdzić częstotliwości występowania takich działań niepożądanych leku Esberitox N.

Tagi:
Polecane