Pacjenci.pl
Grzybica pachwin - przyczyny i leczenie

pixabay.com

Grzybica pachwin - przyczyny i leczenie

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Izabela Wierzbicka

Udostępnij:

Grzybica pachwin jest powszechnym typem zaraźliwej infekcji grzybiczej, która występuje głównie, ale nie wyłącznie, u mężczyzn, a typowe objawy to czerwone i brązowe plamy na skórze oraz pieczenie i swędzenie w pachwinach. Jakie są je

Czym jest grzybica pachwin?

Grzybica pachwin, należy do grupy grzybiczych zakażeń skóry wywoływanych przez grzyby pleśniopodobne, znane jako dermatofity. Te mikroskopijne grzyby żyją na skórze, a także na włosach i paznokciach. Zazwyczaj są nieszkodliwe, ale mogą się szybko rozmnażać i powodować infekcje, gdy stworzy im się do tego odpowiednie warunki. Infekcja zwykle pojawia się na skórze wokół pachwiny, wewnętrznej strony ud i pośladków. Grzybica pachwin występuje najczęściej u mężczyzn i dorastających chłopców. Mimo że może być uciążliwa, zazwyczaj jest to łagodna infekcja. Szybkie leczenie minimalizuje objawy i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Większość ludzi odczuwa ulgę po prostu stosując miejscowe leki przeciwgrzybicze i utrzymując dotknięty obszar w czystości i suchości.

Grzybica pachwin – przyczyny

Grzybica pachwin jest często związana z grzybicą stóp i paznokci i bardzo często pojawia się u sportowców. Ciasna odzież, nadmierne pocenie się, cukrzyca i otyłość to jedne z czynników ryzyka. Jest bardzo zaraźliwa i może być przenoszona z człowieka na człowieka przez kontakt ze skórą lub przez kontakt z zanieczyszczoną odzieżą i korzystanie ze wspólnych ręczników.

Grzybicę pachwin najczęściej wywołują grzyby: Epidermophyton floccosum, Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale. Mają one skłonność do zajmowania włosów, paznokci oraz skóry. Ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność, okolice pachwin stanowią idealne środowisko do rozwoju grzybicy.

Grzybica pachwin - objawy

Obraz kliniczny grzybicy pachwin zwykle obejmuje czerwoną, wypukłą wysypkę z łuszczącą się dobrze zaznaczoną obwódką, umiejscowioną na górnej wewnętrznej stronie ud. Mogą pojawić się pęcherze i wysięki, a wysypka może sięgać aż do odbytu. Za charakterystyczny objaw uważa się gradację barwy wykwitów – z pierwotnie czerwonej do ciemnobrązowej z możliwym przejaśnieniem w centralnej części. Dochodzi wówczas do złuszczania.

Jeśli dana osoba jest owłosiona, mieszki włosowe mogą ulec zapaleniu, co prowadzi do powstania guzków i krost na skórze objętej wysypką. Zmiany mogą sięgać do moszny u mężczyzn oraz do warg sromowych większych i wzgórka łonowego u kobiet. Penis zwykle nie jest zainfekowany, chyba że u pacjenta doszło do dużego spadku odporności i infekcja zaczęła się szerzyć. Osoby dotknięte chorobą zwykle odczuwają intensywne swędzenie w pachwinie, które może rozciągać się do odbytu.

Grzybica pachwin - diagnostyka

W wielu przypadkach lekarz może zdiagnozować grzybicę pachwin podczas badania przedmiotowego, na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych. Jeśli diagnoza nie jest jednoznaczna, konieczne może okazać się pobranie materiału ze zmian chorobowych i jego ocena pod mikroskopem. Zakażenie grzybami można również potwierdzić poprzez ich hodowlę na specjalnych pożywkach.

Ważna jest również diagnostyka różnicowa. Do chorób o podobnych objawach należą:

 • Łuszczyca,

 • kandydoza,

 • odparzenia,

 • atopowe zapalenie skóry,

 • łojotokowe zapalenie skóry,

 • chorobąa Haileya-Haileya.

grzybica pachwin - leczenie

W większości przypadków grzybicę pachwin można skutecznie leczyć w domu. Stosując działające miejscowo leki przeciwgrzybicze nowej generacji, można zwalczyć infekcję w ciągu 2-4 tygodni. Jeżeli infekcja jest wyjątkowo oporna i nie wykazuje reakcji na leczenie, wprowadza się doustne preparaty azolowe takie jak ekonazol, ketokonazol, klotrimazol czy flukonazol).

Poza stosowaniem leków, bardzo ważne jest, aby:

 • dokładnie myć dotknięty obszar mydłem i ciepłą wodą,

 • po kąpieli i ćwiczeniach dokładnie suszyć dotknięty obszar,

 • codziennie zmieniać ubrania i bieliznę,

 • nosić luźną bawełnianą odzież,

 • korzystać wyłącznie z własnych ręczników,

 • wyleczyć wszelkie inne infekcje grzybicze, takie jak grzybica stóp.

Grzybica pachwin - zapobieganie

Dbanie o higienę jest najlepszą obroną przed grzybicą pachwin. Regularne mycie rąk może znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się tą infekcją od kogoś innego. Ważne jest również, aby skóra była czysta i sucha, szczególnie w okolicach pachwin. Nakładanie pudru dla dzieci w tym obszarze może być również pomocne w zapobieganiu nadmiernej wilgoci. Warto stosować oddzielne ręczniki do różnych partii ciała, zwłaszcza jeśli występuje inna infekcja, np. grzybica stóp. Należy unikać obcisłych ubrań i nosić luźniejszą bieliznę szczególnie latem. Warto też pamiętać o zachowaniu ostrożności korzystając z basenu czy sauny.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >