Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Grzybica pachwin - przyczyny i leczenie
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:31

Grzybica pachwin - przyczyny i leczenie

Grzybica pachwin - przyczyny i leczenie
pixabay.com

Czym jest grzybica pachwin?

Grzybica pachwin, należy do grupy grzybiczych zakażeń skóry wywoływanych przez grzyby pleśniopodobne, znane jako dermatofity. Te mikroskopijne grzyby żyją na skórze, a także na włosach i paznokciach. Zazwyczaj są nieszkodliwe, ale mogą się szybko rozmnażać i powodować infekcje, gdy stworzy im się do tego odpowiednie warunki. Infekcja zwykle pojawia się na skórze wokół pachwiny, wewnętrznej strony ud i pośladków. Grzybica pachwin występuje najczęściej u mężczyzn i dorastających chłopców. Mimo że może być uciążliwa, zazwyczaj jest to łagodna infekcja. Szybkie leczenie minimalizuje objawy i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Większość ludzi odczuwa ulgę po prostu stosując miejscowe leki przeciwgrzybicze i utrzymując dotknięty obszar w czystości i suchości.

Grzybica pachwin – przyczyny

Grzybica pachwin jest często związana z grzybicą stóp i paznokci i bardzo często pojawia się u sportowców. Ciasna odzież, nadmierne pocenie się, cukrzyca i otyłość to jedne z czynników ryzyka. Jest bardzo zaraźliwa i może być przenoszona z człowieka na człowieka przez kontakt ze skórą lub przez kontakt z zanieczyszczoną odzieżą i korzystanie ze wspólnych ręczników.

Grzybicę pachwin najczęściej wywołują grzyby: Epidermophyton floccosum, Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale. Mają one skłonność do zajmowania włosów, paznokci oraz skóry. Ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność, okolice pachwin stanowią idealne środowisko do rozwoju grzybicy.

Grzybica pachwin - objawy

Obraz kliniczny grzybicy pachwin zwykle obejmuje czerwoną, wypukłą wysypkę z łuszczącą się dobrze zaznaczoną obwódką, umiejscowioną na górnej wewnętrznej stronie ud. Mogą pojawić się pęcherze i wysięki, a wysypka może sięgać aż do odbytu. Za charakterystyczny objaw uważa się gradację barwy wykwitów – z pierwotnie czerwonej do ciemnobrązowej z możliwym przejaśnieniem w centralnej części. Dochodzi wówczas do złuszczania.

Jeśli dana osoba jest owłosiona, mieszki włosowe mogą ulec zapaleniu, co prowadzi do powstania guzków i krost na skórze objętej wysypką. Zmiany mogą sięgać do moszny u mężczyzn oraz do warg sromowych większych i wzgórka łonowego u kobiet. Penis zwykle nie jest zainfekowany, chyba że u pacjenta doszło do dużego spadku odporności i infekcja zaczęła się szerzyć. Osoby dotknięte chorobą zwykle odczuwają intensywne swędzenie w pachwinie, które może rozciągać się do odbytu.

Grzybica pachwin - diagnostyka

W wielu przypadkach lekarz może zdiagnozować grzybicę pachwin podczas badania przedmiotowego, na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych. Jeśli diagnoza nie jest jednoznaczna, konieczne może okazać się pobranie materiału ze zmian chorobowych i jego ocena pod mikroskopem. Zakażenie grzybami można również potwierdzić poprzez ich hodowlę na specjalnych pożywkach.

Ważna jest również diagnostyka różnicowa. Do chorób o podobnych objawach należą:

  • Łuszczyca,

  • kandydoza,

  • odparzenia,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • łojotokowe zapalenie skóry,

  • chorobąa Haileya-Haileya.

Tagi:
Polecane