Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Heparizen – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Heparizen – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Heparizen – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
pixabay.com

Żel Heparizen jest lekiem, który najczęściej stosują pacjenci, cierpiący na zakrzepowe zapalenie żył czy też narzekający na ból i obrzęki. Bardzo często jest on jednak również stosowany w innych przypadłościach. A jakich? Tego między innymi dowiesz się z artykułu. Poznasz w nim oprócz zastosowań leku także szereg przeciwwskazań do jego stosowania. Nauczysz się, w jaki sposób dawkować Heparizen, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości oraz jakie środki ostrożności zachować, aby stosowanie żelu obyło się bez działań niepożądanych. Skutki uboczne natomiast mimo prawidłowego stosowania leku zawsze mogą się pojawić. Dlatego na koniec zaznajomimy Cię również z nimi, abyś był w stanie od razu rozpoznać objawy i podjąć odpowiednie kroki. Zapraszamy do lektury!

Żel Heparizen – charakterystyka i zastosowanie

Główną substancją i jednocześnie substancją czynną w składzie leku Heparizen jest heparyna sodowa. Jej działanie polega przede wszystkim na przyspieszaniu wchłaniania się krwiaków i nacieków. Jej zadaniem jest także hamowanie powierzchniowych procesów zapalnych oraz łagodzenie bólu i uczucia napięcia. Doskonale poprawia również metabolizm podskórnej tkanki łącznej i skraca czas choroby.

Stosowanie żelu Heparizen zalecane jest przede wszystkim pacjentom, którzy zmagają się z:

  • zakrzepowym zapaleniem żył powierzchniowych,

  • stanami zapalnymi żył kończyn dolnych,

  • żylakami kończyn dolnych,

  • stanami pourazowymi (krwiaki, stłuczenia, obrzęki),

  • bliznami i bliznowcami (zapobieganie i leczenie).

Żel Heparizen – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie żelu Heparizen w trakcie ciąży oraz karmienia piersią jest dozwolone, ale jedynie w przypadkach, gdy jest to konieczne oraz za wyraźną zgodą lekarza prowadzącego. Zdecydowanie nie należy stosować tego preparatu jedynie w dwóch przypadkach. Przede wszystkim odradza się leczenie Heparizenem małych dzieci oraz osób, które wykazywały już wcześniej reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników leku Heparizen, lub istnieje prawdopodobieństwo na podstawie różnego rodzaju przesłanek, że taka alergia wystąpi.

Podczas kuracji Heparizenem należy szczególnie uważać, aby nie aplikować żelu na otwarte, krwawiące czy ropiejące ranki i rany oraz zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę, błony śluzowe i okolice oczu. Może to doprowadzić do poważnych stanów zapalnych skóry.

Stosowanie Heparizenu z innymi lekami nie powinno wywoływać żadnych objawów ani działań niepożądanych, warto jednak w kilku przypadkach uważać i poradzić się lekarza lub farmaceuty – zwłaszcza gdy chcemy stosować jednocześnie ten farmaceutyk z lekami przeciwzakrzepowymi.

UWAGA!!! Jeżeli po 7 dniach od pierwszego zastosowania żelu Heparizen nie odczujesz poprawy lubTwój stan się pogorszy (np. w przypadku stłuczeń) zgłoś się do lekarza na konsultację!

Żel Heparizen – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie Heparizenu jest bardzo łatwe. Wystarczy nakładać na powierzchnię zmienionej chorobowo skóry niewielką ilość żelu, maksymalnie 3 razy na dobę. Preparat powinien zostać dobrze wmasowany, aż do całkowitego wchłonięcia.

Przedawkowanie żelu Heparizen nie stanowi dużego czynnika ryzyka. W każdym razie nie istnieją badania, które wykazywałyby jakiekolwiek objawy zastosowania zbyt dużej dawki leku. Jeżeli natomiast zacznie dziać się coś, co poważnie cię zaniepokoi, udaj się do lekarza lub porozmawiaj z farmaceutą w aptece.

Wśród objawów niepożądanych działania żelu Heparizen znajdują się przede wszystkim lekkie reakcje uczuleniowe w postaci wysypek, podrażnień i świądu. Mogą być to także symptomy takie jak świąd, rumień, stany zapalne, uczucie zimna czy też suchość i zaczerwienienie skóry. Wszystkie wymienione działania niepożądane, jeżeli nie ustąpią samoistnie, powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Tagi:
Polecane