Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta > To najgorsze produkty dla osób 45+. Powodują tycie i nadciśnienie
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 21.07.2025 18:06

To najgorsze produkty dla osób 45+. Powodują tycie i nadciśnienie

To najgorsze produkty dla osób 45+. Powodują tycie i nadciśnienie
fot.nomadsoulphotos/canva

Kontrolowanie tego, co jemy, jest ważne w każdym wieku. Jednak są pewne produkty, które po 45. roku życia stają się wyjątkowymi wrogami. Kuszą smakiem, sprzyjają tyciu, podnoszą ciśnienie i sprawiają, że pojawiają się problemy z sercem. Sprawdź, co nie powinno znajdować się w twojej diecie, jeśli przekroczyłeś 45. rok życia.

  • Kusi smakiem, ale po 45 może przyspieszać tycie i nadciśnienie
  • Popularny napój, który obciąża wątrobę i podnosi cukier po 45
  • Przysmak, który po 45 staje się wrogiem serca i sylwetki

Wyklucz to z diety po 45. roku życia

Smażone przekąski, choć pyszne, mogą napytać biedy. Są wysoko przetworzone, zawierają sporo tłuszczów trans. Warto więc odpuścić chipsy, krakersy, frytki i inne dania z frytury, a zastąpić je daniami pieczonymi z jak najmniejszą ilością tłuszczu i gotowanymi.

Masz 45 lat i więcej? Nawet nie myśl o tych napojach

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu nie jest dobre w żadnym wieku. Po 45 roku życia powinno się jednak z niego całkowicie zrezygnować lub postawić na okazyjnego drinka maksymalnie kilka razy w roku. Napoje tego typu obciążają wątrobę, mogą powodować tycie i problemy ze snem i są uzależniające, przez co bardzo groźne.

Projekt bez nazwy - 2025-07-21T092608.531.png
fot.VTT Studio/Getty Images, Napoje słodzone to zły wybór w każdym wieku

Należy też wykluczyć napoje słodzone. Zarówno kawę z łyżeczką cukru, jak i lemoniadę z jego dodatkiem. Słodzone napoje gazowane to również bardzo zły wybór. Sprzyjają odkładaniu tłuszczu w okolicach brzucha i rozwojowi cukrzycy typu 2.

Obłędnie pyszne rarytasy, ale nie w tym wieku

Bekon, kiełbasa i parówki – coś, czym wielu z nas się zajada, to zły wybór. To przetworzone mięso zawiera tłuszcze nasycone, sód i azotany, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Strzałem w dziesiątkę zdecydowanie nie są takie produkty jak białe pieczywo, biały makaron i ryż, a także słodkie wypieki. Taka żywność z kolei powoduje szybki wzrost i spadek poziomu cukru we krwi i przyczynia się do zwiększenia masy ciała. 

Projekt bez nazwy - 2025-07-21T092839.681.png
fot.SimpleFoto, Takie mięso to nie tylko dyskomfort na żołądku, ale i niebezpieczeństwo

Tłuszcze trans to kolejna śmierć na talerzu. Zwiększają poziom złego cholesterolu, więc powinno się unikać wszystkiego, co jest zrobione z uwodornionych olejów lub margaryn. Są to zazwyczaj dania gotowe i paczkowane wypieki.

Należy uważać też na pełnotłusty nabiał, który zawiera sporo tłuszczów nasyconych, które karmią choroby serca oraz gotowe musli, które jest pełne cukru i zawiera znikome ilości błonnika. 

 

To badanie kosztuje krocie. Na NFZ zrobisz je za darmo
Test molekularny, który wykrywa zmiany przedrakowe szyjki macicy dwa razy skuteczniej niż tradycyjna cytologia, został włączony do programu profilaktycznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii.Test molekularny na HPV, skuteczniejszy niż tradycyjna cytologia (ponad 95% czułości vs. 50–60%), został włączony do programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez NFZ i od lipca 2025 roku jest dostępny bezpłatnie w poradniach ginekologicznychKobiety mogą teraz wybierać między trzema metodami diagnostycznymi: testem molekularnym, cytologią płynną lub klasyczną cytologią – nowoczesne metody dotąd dostępne głównie prywatnie, są teraz refundowanePołączenie testów HPV i szczepień może doprowadzić do całkowitej eliminacji raka szyjki macicy w Polsce, wzorem krajów skandynawskich, o ile więcej kobiet zacznie korzystać z profilaktyki
Czytaj dalej
Dlaczego renta rodzinna nie gwarantuje prawa do renty wdowiej? Odpowiedź ZUS
renta wdowia, renta rodzinna
Canva, marcinmarszal, KatarzynaBialasiewicz, Getty Images
Renta rodzinna i renta wdowia to dwa rodzaje świadczeń, które ze względu na to,  że przyznawane są po stracie małżonka, bywają nieraz mylone. Przyznawane są na innych zasadach, a wypłata uzależniona jest od wieku, wspólności małżeńskiej i świadczeń, które dotychczas były przyznane. Nie wszystkie osoby uprawnione do renty rodzinnej mają prawo do pobierania renty wdowiej. 
Czytaj dalej