Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jeśli przeszłaś zapalenie mięśnia sercowego - unikaj tego leku. Lekarz ostrzega
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.09.2023 11:17

Jeśli przeszłaś zapalenie mięśnia sercowego - unikaj tego leku. Lekarz ostrzega

ból serca
canva

Zapalenie mięśnia sercowego jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy organizmu atakuje wówczas mięśnie. Najczęściej następstwem tego jest ich osłabienie. Newralgicznym momentem leczenia choroby są m.in. pierwsze dwa tygodnie infekcji. Lekarz wskazał, których leków w tym okresie należy unikać. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr Piotrem Borowskim.

Ibuprofen nie jest wskazany

Zapalenie mięśnia sercowego jest to stan zapalny środkowej części tkanki mięśnia. Przyczyn choroby może być wiele, a często ustalenie tylko jednej z nich jest niemożliwe. Sposób leczenia zależy od tego, jak silne są objawy. Niezwykle istotny jest początek infekcji, w którym to niewskazane jest podawanie jednego z niesteroidowych leków przeciwzapalnych:

„Pamiętamy, że w gorącym okresie (pierwsze dwa tygodnie infekcji) nie powinniśmy przyjmować ibuprofenu, gdyż może to pogorszyć przebieg zakażenia. Paracetamol jest dozwolony”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski

W procesie leczenia izolowanego zapalenie mięśnia sercowego nie zaleca się obecnie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W pewnych przypadkach proces zapalny może objąć również osierdzie – wówczas lekarz może podać pacjentowi preparat ibuprofenu lub naproksenu.

Projekt bez nazwy - 2023-09-20T183158.599.png

Może zmniejszyć ryzyko zawału serca, redukuje stres. Pij ją codziennie rano! Nazywana jest „najzdrowszym warzywem świata”. Ma więcej potasu niż pomidory!

Skutki uboczne stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są jednymi z najczęściej stosowanych leków na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych wydaje się na nie 100 ml recept rocznie. Stosowanie niektórych NLPZ może powodować:

  • gorsze ukrwienie przewodu pokarmowego,
  • narazić chorego na toksyczne działanie bakterii H.pylori,
  • zmniejszenie objętości soku żołądkowego
  • hamować proces tworzenia nowych naczyń w układzie pokarmowym i upośledzać procesy gojenia.

Jednym z najczęstszych powikłań wywołanych przez długotrwałe stosowanie tych leków jest dyspepsja, której objawami są: zgaga, ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu wypróżnień i nasilenie objawów choroby refluksowej.

Innymi powikłaniami spowodowanymi przez niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być:

  • wrzody i nadżerki,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • perforacje,
  • mikroskopowe zapalenie jelit.

Jak leczyć zapalenie mięśnia sercowego?

Sposób leczenia choroby zależy od rodzaju objawów. Jeśli choroba ma łagodną postać i znikome objawy np. przemęczenie i kołatanie serc, wtedy wystarczy odpoczynek. Warto też zrezygnować z wysiłku fizycznego na pół roku. Pozwoli to sercu się zregenerować.

Leczenie przebiegać będzie już inaczej, gdy objawy będą cięższe: „Przy cięższych objawach, które przebiegają z zaburzeniami rytmu serca lub cechami niewydolności serca, musimy zastosować terapię farmakologiczną. Czasem przebieg choroby może być piorunujący, co obserwowaliśmy u młodych mężczyzn z infekcją Covid-19. W tej sytuacji musieliśmy stosować ECMO, czyli urządzenie do oksygenacji zewnątrzustrojowej”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski

Leczenie zapalenie mięśnia sercowego w domowych warunkach? To możliwe

„Możemy stosować naturalne środki przeciwzapalne, które będą łagodzić nasze dolegliwości, np. imbir i cynk”. - powiedział kardiolog dr Piotr Borowski

Imbir może dobroczynnie wpływać na serce i naczynia krwionośne. Potwierdzono naukowo, że wspomaga pracę serca, obniża ciśnienie i działa antyoksydacyjnie. Dzięki temu, że zmniejsza agregację płytek, może nie dopuścić do powstania zakrzepów w naczyniach. Hamuje też czynniki ryzyka powodujące powstawanie chorób sercowo-naczyniowych.

Cynk reguluje pracę układu krążenia. Pomaga stabilizować ciśnienie i zapobiega żylakom. Ten mikroelement wzmacnia układ krążenia, naczynia krwionośne i serce.

Polecane