Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Może zmniejszyć ryzyko zawału serca, redukuje stres. Pij ją codziennie rano!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.09.2023 10:37

Może zmniejszyć ryzyko zawału serca, redukuje stres. Pij ją codziennie rano!

kobieta pijąca wodę kokosową
canva

Napój ten piją sportowcy, gwiazdy estrady i niemal każdy, kto ponadprzeciętnie dba o swoje ciało. To niskokaloryczny napój o absolutnie wyjątkowych właściwościach, który zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety. Szczególnie pomocny okaże się również dla osób żyjących w przewlekłym stresie i tych, którzy chcą zadbać o swoje serce! Co to za napój? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem Katarzyną Sobolewską.

Woda kokosowa – najzdrowszy napój na świecie?

Woda kokosowa znajduje się wewnątrz zielonych orzechów kokosowych. Napój bywa mylony z mleczkiem kokosowym, pozyskiwanym z miąższu owoców kokosowych. W wodzie kokosowej nie ma tłuszczu, a płyn na smak lekko orzechowy. To naturalny izotonik, który doskonale nawadnia organizm i może przy tym zastąpić słodkie napoje i soki. Co ciekawe, o wodzie kokosowej mówi się, że jest najzdrowszym napojem na świecie – i to nie przesada.

„Woda kokosowa ze szczyptą soli obniży poziom kortyzolu, dzięki czemu pomoże zniwelować poranny stres. Jest to dobry napój dla nadnerczy, które będą wspierane w momencie wydzielania się kortyzolu w większych ilościach”. - powiedziała psychodietetyk Katarzyna Sobolewska.

W krajach o tropikalnym klimacie woda kokosowa jest powszechnie stosowana. Zawarte w niej składniki mineralne i elektrolity zapobiegają odwodnieniu i nawilżają organizm.

Projekt bez nazwy - 2023-09-19T003106.986.png

Ból brzucha towarzyszący wypróżnianiu to zły znak! Lekarz ostrzega Jak stres może wpływać na jakość życia seksualnego? Potrzebna wiedza

Woda kokosowa – może uchronić przed zawałem, spowalnia starzenie

Picie wody kokosowej może korzystnie wpływać na krążenie krwi i zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Warto jednak wiedzieć, że właściwości tego rodzaju nie zostały wystarczająco potwierdzone naukowo. Potrzebnych jest więcej badań z udziałem ludzi, by jednoznacznie stwierdzić, że napój ten zawsze działa w ten. Niemniej zawarte w wodzie kokosowej cytokiniany, czyli roślinne hormony wzrostu, mogą mieć korzystny wpływ na osoby mające problemy z układem krążenia.

Woda kokosowa działa także przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Wpływa więc na tempo starzenia się komórek organizmu, ponieważ obniża aktywność wolnych rodników.

Woda kokosowa wspiera – lek na stres

Wodę kokosową powinny pić osoby żyjące w przewlekłym stresie, który jest groźny dla zdrowia i jest wręcz przekleństwem naszej cywilizacji. Z jego powodu osłabiony zostaje układ odpornościowy i zaostrzają się objawy autoagresywnych chorób np. choroby Hashimoto, łuszczyca i choroba Gravesa-Basedowa.

„Przyczyną stale podniesionego poziomu kortyzolu może być przewlekły stres. Dobrą metodą będzie wsparcie nadnerczy i całego organizmu za pomocą wspomnianej wody kokosowej z solą lub zwykłego wyjścia na dwór, czy ekspozycji na słońce, co wspomoże uregulować hormony”. - powiedziała psychodietetyk Katarzyna Sobolewska.

Tagi: Zawał serca
Polecane