Jolanta Fraszyńska szczerze o swojej chorobie. Aktorka zmaga się z dotkliwym problemem zdrowotnym
Jolanta Fraszyńska to jedna z najbardziej znanych aktorek w Polsce. Grała w wielu filmach i serialach, a serca widzów skradła głównie dzięki roli Moniki Zybert w serialu "Na dobre i na złe". Nie wszyscy fani zdają sobie sprawę, że gwiazda zmaga się z dotkliwym problemem zdrowotnym, o czym ostatnio wspomniała w szczerym wywiadzie dla magazynu "Pani".
Jolanta Fraszyńska - kariera i życie prywatne
Jolanta Fraszyńska to znana polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Urodziła się 14 grudnia 1968 w Mysłowicach. Od szóstego roku życia występowała w zespole wokalno-tanecznym działającym przy domu kultury WSS "Społem". Po szkole średniej ukończyła Studium Wychowania Przedszkolnego, jednak swoją dalszą drogę zawodową postanowiła związać z aktorstwem. Dostała się do wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończyła w 1991 roku.
W latach 1991-1998 występowała na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Grała w sztukach, takich jak m.in. "Ania z Zielonego Wzgórza", "Pułapka", Romeo i Julia", "Opera żebracza". W 1998 roku przeprowadziła się do Warszawy, gdzie zaczęła występować w Teatrze Dramatycznym. Zagrała także w produkcjach, takich jak m.in. "Boża podszewka", "Wojena narzeczona", "100 minut wakacji", "Ekstradycja 3".
W 1999 roku aktorka stała się częścią obsady serialu "Na dobre i na złe", wcielając się w rolę doktor Moniki Zyber. To właśnie ta postać przyniosła jej największą popularność i sympatię widzów. Aktorka znana jest także z filmów, takich jak m.in. "Kiler-ów 2-óch”, "Ławeczka", "Cisza". Za rolę żony wokalisty zespołu Dżem w filmie "Skazany na bluesa" otrzymała w 2006 roku nagrodę Złotej Kaczki dla Najlepszej Aktorki.
W życiu prywatnym gwiazdy było trochę zawirowań. Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był Robert Gonera, a owocem ich miłości jest córka Nastazja. Drugim mężem Jolanty Fraszyńskiej był Grzegorz Kuczeriszka, z którym także ma córkę - Anielę. Obecnie aktorka tworzy związek z Tomaszem Zielińskim.
Atak na Annę Dymną. Skarga do TVP po emisji programu aktorki "Na sygnale" - Kim na co dzień są ulubieńcy serialu?Szczere wyznanie aktorki w wywiadzie
Jakiś czas temu aktorka udzieliła szczerego wywiadu dla magazynu „Pani”, w którym wyznała, że cierpi na nerwicę i zaburzenia lękowe.
– Doświadczenie lęku panicznego. Kiedy wali ci serce, kręci się w głowie, myślisz, że tracisz przytomność, że umierasz. Lękowcy dobrze wiedzą, o czym mówię. Zrozumiałam wtedy, że muszę w trybie pilnym zająć się sobą – powiedziała Jolanta Fraszyńska w rozmowie z magazynem "Pani".
Problemy zdrowotne aktorki przyczyniły się do tego, że postanowiła zmienić swoje życie. Wyprowadziła się z miasta, a także została ambasadorką Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji. Podkreśliła, że jest wdzięczna za każde doświadczenie.
– Na terapiach od moich terapeutów słyszałam zdanie, że jeszcze tej nerwicy lękowej podziękuję . Wtedy tego nie rozumiałam, ale rzeczywiście mnóstwo ludzi w sytuacjach trudnych, czasem ekstremalnych, po doświadczeniach choroby zmienia swoje życie o 180 stopni. Jestem naprawdę wdzięczna za każde doświadczenie. Jestem wdzięczna moim rodzicom, ojczymom, byłym partnerom. Każdemu, kto stanął na mojej drodze i był moim nauczycielem - wyznała aktorka w rozmowie z magazynem "Pani".
Czym jest nerwica lękowa?
Nerwica lękowa jest ogromnym problemem zdrowotnym dzisiejszych czasów. Lęk to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie, jednak kiedy staje się nadmierny i nieadekwatny do sytuacji, może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość życia.
“Nerwica lękowa to jedna z potocznych nazw zaburzenia lękowego z napadami paniki. Lęk paniczny to rodzaj lęku, który pojawia się nagle, czasami bez żadnego uchwytnego powodu. Lęk stopniowo narasta i wyraźnie da się odczuć jego wzmacniające się nasilenie. Napad lęku panicznego trwa mniej więcej 20 - 30 minut. Po ustąpieniu napadu może pojawić się tzw. lęk osadowy, czyli przedłużone reagowanie lękowe. Kolejny aspekt wiążący się z lękiem panicznym to zalęknienie tym, że po raz kolejny możemy doświadczyć ataku paniki (lęk antycypacyjny).” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.
W nerwicy lękowej mamy do czynienia zarówno z objawami psychicznymi, jak i fizycznymi, takimi jak:
- uczucie bicia lub ciężaru serca,
- przyspieszenie akcji serca,
- pocenie się,
- drżenie lub dygotanie ciała,
- suchość w jamie ustnej,
- nudności,
- trudności z oddychaniem,
- uczucie dławienia się lub dyskomfortu\bólu w klatce piersiowej,
- zawroty głowy,
- biegunka,
- strach przed utratą kontroli,
- poczucie depersonalizacji lub derealizacji.
“Objawów związanych z nerwicą lękową jest cały szereg. Najważniejsze objawy, które pozwalają spełnić kryteria tej choroby świadczące o pobudzeniu układu nerwowego to m.in. odczucie bicia lub ciężaru serca albo przyspieszenie akcji serca, pocenie się, drżenie lub dygotanie ciała i suchość w jamie ustnej. Z wymienionych objawów musi być spełniony choć jeden, aby można stwierdzić, że mamy do czynienia z zaburzeniem lęku panicznego.” - powiedziała psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.
“Do diagnozy nerwicy lękowej konieczne jest także wystąpienie trzech innych objawów związanych z lękiem. Dolegliwości, które również mogą towarzyszyć lękowi panicznemu są związane z odczuciami w klatce piersiowej lub brzuchem. Mogą pojawić się nudności, trudności z oddychaniem, czy uczucie dławienia się albo dyskomfortu\bólu w klatce piersiowej. Z innych objawów, mogą także wystąpić zawroty głowy, obawa utraty kontroli, czy poczucie depersonalizacji (nierealności samego siebie) lub derealizacji (nierealności otoczenia).” - dodała mgr Weronika Janeczko.
Jak wygląda atak paniki w nerwicy lękowej?
Zazwyczaj atak paniki powoduje jakiś czynnik wewnętrzny lub zewnętrzny, który wywołuje w nas poczucie zagrożenia. Uznajemy, że coś się dzieje i zaczynamy odczuwać lęk, który interpretujemy w różny sposób. Zaczynamy się bać, a nasze myśli krążą wokół różnych zdarzeń, których się obawiamy, np. utraty zdrowia, zawału serca, a nawet śmierci. W konsekwencji unikamy konkretnych sytuacji, które kojarzymy z atakiem lęku w obawie przed jego ponownym wystąpieniem. Jest to typowy objaw nerwicy lękowej.
„W ten sposób kręcimy się w błędnym kole, w którym objawy poznawcze (np. myśli), objawy somatyczne (dolegliwości z ciała) plus nasze interpretacje powodują bardzo negatywne odczucia, które się nakręcają i napędzają lęk oraz objawy.” - powiedziała psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.
„Przez unikanie jeszcze bardziej boimy się konfrontacji z napadem. To wszystko podkręca objawy somatyczne i nasze interpretacje co powoduje, że jesteśmy w zapętleniu i napad nadal się utrzymuje.” - dodała mgr Weronika Janeczko.