Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Kapsuła onkologiczna. Nowa maszyna do wykrywania raka piersi testowana w Krakowie
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 02.10.2024 18:47

Kapsuła onkologiczna. Nowa maszyna do wykrywania raka piersi testowana w Krakowie

Szybsza, lepsza i bardziej precyzyjna diagnostyka nowotworów piersi to szansa na powrót do zdrowia większej liczby pacjentek
Fot. Ailis

Zmiany w piersiach będą mogły być szybciej wykrywane dzięki specjalnej kapsule, którą testuje obecnie Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie. Urządzenie wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć i poprawić diagnostykę nowotworów.

To jedyna na taka kapsuła na świecie stworzona do obrazowania zmian w piersiach. Projekt przechodzi obecnie fazę testów, jeśli przejdzie pozytywnie kolejne etapy badań (etap oceny klinicznej aparatury potrawa minimum rok), zostanie wprowadzony na rynek w Polsce, a następnie za granicą.

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia

Szybsza, lepsza i bardziej precyzyjna diagnostyka nowotworów piersi to szansa na powrót do zdrowia większej liczby pacjentek. Badanie co prawda nie zastępuje tradycyjnych metod diagnozowania, jak ultrasonografia czy mammografia, jednak już teraz jego potencjał budzi wielkie nadzieje. 

Prace nad stworzeniem kapsuły trwały osiem lat. W kapsule, którą dzięki wsparciu naukowców, onkologów i specjalistów od sztucznej inteligencji, stworzył krakowski startup AILIS, przebadało się 1,5 tys. zdrowych kobiet. Teraz na badanie czeka ok. 300 pań z podejrzeniem zmian nowotworowych” – czytamy w serwisie Nauka w Polsce, relacjonującej konferencję NIK w Krakowie 

W konferencji, która odbyła się w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie udział wzięli czołowi specjaliści z zakresu onkologii, w tym obok dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk, także prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś, prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, dr hab. n. med. Tomasz Banaś, prof. NIO-PIB z Instytutu Onkologii oraz dr inż. Mateusz Moderhak, współtwórca technologii Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego, podaje firma Ailis na swoim profilu ailis.care

Drętwieje ci ręka? Czy może masz parestezje? Lekarz wyjaśnia, na czym polega różnica Te objawy mogą wskazywać raka już bardzo wcześnie. Zwykle je ignorujemy

Medyczny eksperyment z szansą na powodzenie

Pomysłodawcą i inicjatorem badań jest Michał Matuszewski, a o przebiegu eksperymentu opowiadała podczas konferencji prasowej dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk z krakowskiego Instytutu Onkologii. Nadzieje względem urządzenia są ogromne – kapsuła docelowo ma nie tylko pomagać we wczesnym wykrywaniu chorób piersi, ale też trenować sztuczną inteligencję w prowadzeniu i podsumowaniu badań. "Pierwsze wyniki oceny użyteczności urządzenia są bardzo obiecujące" – zauważyła Chrobak-Kasprzyk.

Badanie w zaledwie 10-minut

Jak przekonują badacze, sama procedura diagnostyczna jest bezpieczna, bezdotykowa, bezbolesna i bezinwazyjna. Badanie polega na wykonaniu 21 tys. pomiarów w ciągu zaledwie 4 minut, a wynik będzie można zdalnie skonsultować z radiologiem. 
Do zalet samej kapsuły zaliczono ponadto:

  • brak emisji promieniowania jonizującego
  • szybkość procedury i wynik do 10 minut od wyjścia z kapsuły

"Badanie prototypem urządzenia, którym dysponujemy, jest szczególnie przydatne w przypadku kobiet młodych z gęstą budową piersi. Zabiegamy o takie kobiety, dlatego że 27 proc. nowo wykrytych nowotworów dotyczy właśnie pań poniżej 50. roku życia" – zwróciła uwagę dr Katarzyna Chrobak-Kasprzyk, czytamy w serwisie Nauka w Polsce. 

Kapsuła działa w oparciu o autorską metodę Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Współtwórca projektu, dr inż. Mateusz Moderhak, wyjaśnił, na czym polega fenomen samego urządzenia: 

Pozwala odróżnić obszar o zwiększonej aktywności od normalnego tła. Większość nowotworów piersi cechuje się większą aktywnością widoczną w POD z powodu zwiększonego metabolizmu oraz perfuzji krwi" – przytacza serwis Nauka w Polsce. 
Co więcej, samo badanie w kapsule umożliwia zobrazowanie, jak funkcjonuje badana tkanka i czy w jej obrębie występują jakieś anomalie. Oznacza to, że można je wykryć zanim jeszcze zostanie poznana struktura guza.  

Źródło: ailis.care, naukawpolsce.pl (PAP)

Zobacz także:

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą zmylić. Bywa, że kojarzone są z menopauzą

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza