Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Gdy dopadł Cię efekt jojo. Jeszcze nie jest za późno. Dietetyk mówi, co robić
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.11.2023 13:34

Gdy dopadł Cię efekt jojo. Jeszcze nie jest za późno. Dietetyk mówi, co robić

odchudzanie
Canva

Efekt jo-jo jest to wahanie masy ciała, które występuje po zakończeniu diety. Pomimo zredukowania zbędnych kilogramów osobie takiej nie udaje się utrzymać rezultatu i znów tyje. Jednak wystąpienie efektu jo-jo nie oznacza, że walka o wymarzoną sylwetkę została przegrana. Wystarczy zmienić taktykę. Artykuł powstał powstał na podstawie rozmowy z Katarzyną Sobolewską, dietetyczką i psychodietetyczką.

W jaki sposób poradzić sobie z efektem jojo?

Do efektu jo-jo najczęściej prowadzą głodówki i restrykcyjne diety. Jest on sygnałem, że odchudzanie nie zostało przeprowadzone prawidłowo. A przyczyn może być wiele: „Jeżeli nie wiemy od czego zacząć, możemy skorzystać z pomocy dietetyka. Kolejna  dieta, próba i niepowodzenie mogą świadczyć o nieprawidłowo dobranym jadłospisie. Być może będziemy także potrzebować porady psychologa. Jeżeli objadamy się pod wpływem stresu, psychodietetyka może pomóc nam rozwiązać problem”. - powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyczka i psychodietetyczka.

Efekt jojo często dotyka osoby myślące w kategorii „wszystko albo nic”. Oznacza to, że są na restrykcyjnej diecie, w której dzielą produkty spożywcze na złe i dobre. A częstą przyczyną gwałtownych skoków wagi jest właśnie całkowite wyeliminowanie z jadłospisu ulubionych napojów i potraw:

„Częstym problemem jest to, że w naszym jadłospisie nie jest uwzględnione to, co lubimy. Odnieśmy się do puszki coli. Najlepiej byłoby tę puszkę coli zamienić na wodę. To jest najlepsze rozwiązanie, jednak pijąc wcześniej dwa litry coli dziennie, nie przestaniemy nagle jej pić. To sprawdzi się przez miesiąc, czy dwa. Po pewnym czasie będziemy mieć tak dużą ochotę na colę, że w końcu nasze emocje puszczą. Nasze zasoby psychoenergetyczne nie będą na tyle wysokie, żebyśmy utrzymali się w ryzach samokontroli”. - powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyczka i psychodietetyczka.

Aby uniknąć efektu jo-jo trzeba przede wszystkim nie stawiać sobie celu, który jest większy niż nasze możliwości:

„Jeśli mamy zamiar schudnąć 10 kilo w miesiąc, organizm jest wymęczony i nasza podświadomość chce nas ratować. Podczas głodówki organizm zacznie się buntować i będzie mówił: „Halo coś jest nie tak! Muszę się odżywiać”! Efekt jojo bierze się od restrykcyjnej diety, kiedy nasze zasoby zostają wykorzystane na maksa. Na restrykcyjnej diecie możemy wytrzymać miesiąc czy dwa. W trzecim miesiącu pojawiają się problemy. Zaczynamy odpuszczać, ponieważ nie dajemy już rady. Jest nam ciężko, jesteśmy osłabieni i nie mamy na nic siły ”. - powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyczka i psychodietetyczka.

Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje

Jak prawidłowo się odchudzać?

Wbrew pozorom utrata wagi nie jest aż tak trudna, jak może się wydawać. O wiele trudniejsze jest utrzymanie prawidłowej masy ciała po redukcji. Utrudnieniem bywa nie tylko źle zbilansowana dieta, zbyt szybka utrata masy ale też nagły powrót do nawyków żywieniowych sprzed kuracji odchudzającej a niekiedy zaburzenia hormonalne.

Te nawyki sprawią, że schudniesz w zdrowy sposób:

   1. Spożywaj posiłki z różnych grup, by dostarczyć organizmowi maksimum witamin
   2. Jedz regularnie.
   3. Nie zapominaj o codziennym spożywaniu owoców i warzyw.
   4. Nie zaniedbuj aktywności fizycznej.
   5. Pij wodę.
   6. Nie odrzucaj ulubionych produktów. 
   7. Nie pij alkoholu.
   8. Planuj posiłki

„Zdrowa dieta zakłada zrzucenie około półtora kilograma na miesiąc. To jest jak najbardziej OK. Pamiętajmy, że na samym początku będziemy usuwać wodę z organizmu, dlatego stracimy więcej kilogramów. Dopiero potem spala się tkanka tłuszczowa. Często denerwujemy się, że na początku diety schudliśmy 5 kilo, a  dalej waga nie rusza. Wtedy też pojawia się zwątpienie i utrata motywacji. Warto uzbroić się w cierpliwość”. - powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyczka i psychodietetyczka.

Proces odchudzania nie jest wyścigiem!

Odchudzanie jest procesem. Przed rozpoczęciem tego rodzaju kuracji warto zmienić sposób myślenia o diecie i uzbroić się w cierpliwość. Zdrowe chudnięcie może potrwać, lecz wysiłek ten z pewnością jest tego wart. Efektu jojo unikną osoby, które zaplanują odchudzanie i przejdą przez omawiany proces zgodnie z zasadami zdrowego odchudzania. Czasochłonne jest samo wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych – może to trwać około roku. 

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]

Polecane