Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tak najlepiej usuniesz kurzajki. Ekspert nie ma wątpliwości, to sprawdzony sposób
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.07.2023 09:56

Tak najlepiej usuniesz kurzajki. Ekspert nie ma wątpliwości, to sprawdzony sposób

infekcja stopy
canva

Kurzajki i modzele to zmiany skórne. Pojawiają się zarówno na stopach, jak i na dłoniach i często wymagają interwencji podologa. Jak rozpoznać kurzajki i modzele? Jak je usunać? Co jest przyczyną ich powstawania? Na te pytanie odpowiedzi udzielił nam ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Jak powstają kurzajki i modzele?

Kurzajki, czyli brodawki, są zmianami skórnymi spowodowanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Są to grudkowate narośla, mogące mieć szary lub brązowy kolor. Pojawiają się zarówno na stopach, jak i dłoniach – kurzajka może mieć wielkość nawet 1,5 cm. Zazwyczaj dotykanie kurzajki nie powoduje bólu, lecz jej obecność na stopie powoduje dyskomofort np. podczas spaceru

O zarażenie się kurzajką nietrudno – „Przyczyną jest wirus. Mamy kurzajki, które powoduje wirus HPV 1 bądź HPV 2 i zarażamy się nimi poprzez kontakt z zainfekowaną powierzchnią lub skórą”. – powiedziała podolog Katarzyna Kamińska. Brodawkami wirusowymi zarazić się można również na basenie i w każdym innym publicznym miejscu, po którym chodzi się boso.

Modzele to nadmierne zrogowacenia powstające na skutek ucisku. „Modzele to nadmierne zrogowacenia, które powstają na skutek ucisku na duży obszar skóry, m.in. ucisku nieprawidłowo dobranego obuwia bądź też ucisku, który występuje w związku z deformacjami stóp”. – powiedziała podolog Katarzyna Kamińska. Pojawiają się także na dłoniach lub stopach. Mają żółty kolor i są miękkie w dotyku – modzele mogą mieć otoczkę w postaci zaczerwienionej skóry. 

Przyczyną powstania modzeli jest między innymi chodzenie w butach na obcasie. Modzele to także problem osób chodzących w za ciasnych lub za dużych butach. 

Powstawaniu tego rodzaju zmian sprzyja także: 
   • chodzenie w butach bez skarpetek, 
   • chodzenie w butach na płaskiej podeszwie,
   • płaskostopie, 
   • cukrzyca, 
   • reumatoidalne zapalenie stawów, 
   • niedoczynność tarczycy, 
   • nadczynność tarczycy.

Projekt bez nazwy (65).png

Jak wygląda stopa cukrzycowa? Kontroluj chorobę, by nie doprowadzić do tragedii. Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji

Jak usuwać kurzajki?

„Metod usuwania kurzajek jest sporo i musimy dostosować je do danego przypadku. Mamy m.in. zamrażanie, złuszczanie kwasami, elektrokoagulacja, czy zabieg laserowy wykonywany przez dermatologów”. – powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.


   • Do zamrażania kurzajek stosuje się ciekły azot, którym pokrywa się warstwę naskórka pokrytą kurzajką. Dzięki temu zmiana stopniowo staje się płytsza, aż do momentu, gdy cały naskórek zostaje usunięty. 
   • Złuszczanie kurzajek polega na pokryciu kurzajki kwasem salicylowym. Dzięki niemu zrogowaciała powierzchnia brodawki się zmiękcza i tym samym staje się łatwiejsza do usunięcia. 
   • Elektrokoagulacja polega na ścinaniu białek prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości. 

Jak usuwać modzele? 

Modzele najskuteczniej można usunąć w gabinecie podologicznym – i to właśnie do tam warto udać się, gdy zmiany tego rodzaju pojawią się na stopie. Podczas zabiegu podolog zmiękcza skórę przy użyciu odpowiedniego preparatu, wygładza ją, przegrzewa i wycina skalpelem. Po wszystkim aplikuje krem lub maść, by skóra szybciej się regenerowała

Gdy modzele są małe, można je usuwać domowymi sposobami – wówczas wystarczy wymoczyć stopy w wodzie z niewielką ilością sody oczyszczonej i usunąć zrogowacenia pumeksem. 
 

Z czym jeszcze oprócz usuwania kurzajek i modzeli można jeszcze udać się do podologa?: „Właściwie z każdym problemem, który znajduje się w obrębie stóp bądź na paznokciach. Często nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować, czy coś jest fizjologiczne, czy też nie. Jeśli więc coś nas nie pokoi, warto wybrać się do specjalisty”. – powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.