Pacjenci.pl

Kwetiapina – działania, wskazania, przeciwwskazania

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Kwetiapina to lek stosowany w neurologii i psychiatrii w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii oraz poważnych epizodów depresji i zwalczania stanów lękowych. Lek ma postać tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu. Jak

Działanie preparatu Kwetiapina

Kwetiapina działa podobnie do wszystkich leków przeciwpsychotycznych. Substancje zawarte w tej grupie lekarstw przerywają pracę receptorów dopaminergicznych D2 w ośrodkowym układzie nerwowym. Klasyczne leki neuroleptyczne nie tylko hamują działanie receptorów D2, ale działają także w innych obszarach mózgu, gdzie taka redukcja może skutkować niepożądanymi objawami.

Kwetiapina zalicza się do leków atypowych i ma inny mechanizm działania. Wpływa ona w większości tylko na istniejące już w układzie mezolimbicznym receptory D2. Preparaty przeciwpsychotyczne mają wpływ na czynności poszczególnych receptorów serotoninowych, adrenergicznych, histaminergicznych i cholinergicznych, na które działają szczególnie leki atypowe. Dzięki takiemu mechanizmowi w obszarach mózgu odpowiadających za poruszanie się zwiększa się aktywność dopaminergiczna, co znacznie zmniejsza z kolei ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Wskazania do stosowania leku Kwetiapina

Kwetiapina wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwmaniakalne i przeciwpsychotyczne (neuroleptyczne).

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Kwetiapina

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu przeciwpsychotycznego Kwetiapina jest nadwrażliwość na tę substancję oraz złośliwy zespół neuroleptyczny. Należy zachować szczególne środki ostrożności w przypadku pacjentów, u których zaobserwowano pogorszenie się ogólnego stanu psychicznego, cierpiących na niewydolność wątroby, cierpiących na problemy układu krążenia, padaczkę, mających myśli samobójcze lub będących w zaawansowanym wieku. Nie zaleca się także kuracji leczniczej lekiem Kwetiapina u pacjentów niepełnoletnich.

Kwetiapina – możliwe skutki uboczne

We wstępnym okresie kuracji lekiem Kwetiapina mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak m.in.: ospałość, zawroty głowy, omdlenia czy suchość w ustach. Po około 2-4 tygodniach od zastosowania leku skutki uboczne łagodnieją lub zanikają całkowicie. 

Stosowanie preparatu Kwetiapina zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i zaburzeń rytmu serca. Kwetiapina może wpłynąć na wzrost stężenia cholesterolu we krwi. 

Stosowanie leku Kwetiapina a spożywanie alkoholu

Podczas kuracji Kwetiapiną należy zachować szczególną ostrożność. Połączenie alkoholu z kwetiapiną wzmacnia działanie zarówno kwetiapiny, jak i alkoholu. W związku z tym na okres leczenia należy całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów zawierających alkohol.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >