Kwetiapina – działania, wskazania, przeciwwskazania
Działanie preparatu Kwetiapina
Kwetiapina działa podobnie do wszystkich leków przeciwpsychotycznych. Substancje zawarte w tej grupie lekarstw przerywają pracę receptorów dopaminergicznych D2 w ośrodkowym układzie nerwowym. Klasyczne leki neuroleptyczne nie tylko hamują działanie receptorów D2, ale działają także w innych obszarach mózgu, gdzie taka redukcja może skutkować niepożądanymi objawami.
Kwetiapina zalicza się do leków atypowych i ma inny mechanizm działania. Wpływa ona w większości tylko na istniejące już w układzie mezolimbicznym receptory D2. Preparaty przeciwpsychotyczne mają wpływ na czynności poszczególnych receptorów serotoninowych, adrenergicznych, histaminergicznych i cholinergicznych, na które działają szczególnie leki atypowe. Dzięki takiemu mechanizmowi w obszarach mózgu odpowiadających za poruszanie się zwiększa się aktywność dopaminergiczna, co znacznie zmniejsza z kolei ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Wskazania do stosowania leku Kwetiapina
Kwetiapina wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwmaniakalne i przeciwpsychotyczne (neuroleptyczne).
Przeciwwskazania do przyjmowania leku Kwetiapina
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu przeciwpsychotycznego Kwetiapina jest nadwrażliwość na tę substancję oraz złośliwy zespół neuroleptyczny. Należy zachować szczególne środki ostrożności w przypadku pacjentów, u których zaobserwowano pogorszenie się ogólnego stanu psychicznego, cierpiących na niewydolność wątroby, cierpiących na problemy układu krążenia, padaczkę, mających myśli samobójcze lub będących w zaawansowanym wieku. Nie zaleca się także kuracji leczniczej lekiem Kwetiapina u pacjentów niepełnoletnich.
Kwetiapina – możliwe skutki uboczne
We wstępnym okresie kuracji lekiem Kwetiapina mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak m.in.: ospałość, zawroty głowy, omdlenia czy suchość w ustach. Po około 2-4 tygodniach od zastosowania leku skutki uboczne łagodnieją lub zanikają całkowicie.
Stosowanie preparatu Kwetiapina zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i zaburzeń rytmu serca. Kwetiapina może wpłynąć na wzrost stężenia cholesterolu we krwi.