Lactovaginal – przeciwskazania, opis leku

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Lactovaginal stosowany jest celu przywrócenia lub odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Lek zawiera żywe bakterie kwasu mlekowego. Lactovaginal ma postać kapsułek dopochwowych i jest dostępny w aptekach bez recepty. Jakie są wskazania do stosowania kapsułek Lactovaginal oraz jak odpowiednio dawkować lek? 

Działanie leku Lactovaginal

Lactovaginal jest lekiem dostępnym bez recepty, stosowanym w celu przywrócenia lub uzupełnienia poprawnej flory pochwy. Lek zawiera żywe bakterie kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus 573.

Po przyjęciu preparatu Lactovaginal i jego pierwszym leczeniu lekami przeciwgrzybiczymi, przeciwbakteryjnymi lub przeciw rzęsistkowicy stwierdzono, że Lactovaginal może przywrócić naturalną równowagę pochwy, a także może normalizować wydzielinę z pochwy.

Skład Lactovaginalu

W skład leku Lactovaginal wchodzą żywe pałeczki mlekowe, a substancjami pomocniczymi są m.in.:

  • mannitol,
  • skrobia ziemniaczana,
  • l-glutaminian sodu,
  • żelatyna oraz dwutlenek tytanu,
  • odtłuszczone mleko w proszku,
  • sacharoza,
  • stearynian magnezu.

Wskazania do stosowania preparatu Lactovaginal

Lactovaginal służy do przywracania lub uzupełniania prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Wskazania do stosowania leku Lactovaginal to:

  • zapalenie narządów rodnych,
  • profilaktyka,
  • upławy.

Przeciwwskazania do stosowania Lactovaginal

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Lactovaginal jest uczulenie na substancję czynną leku lub jakiekolwiek substancje pomocnicze.

Preparat Lactovaginal mogą stosować zarówno kobiety, jak i dziewczęta powyżej 16. roku życia.

Dawkowanie preparatu Lactovaginal

Lactovaginal należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa lub informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania. Zalecana dawka to od 1 do 2 tabletek dziennie przez tydzień. Po tym czasie jeśli objawy nie ustąpią należy skonsultować się z ginekologiem w celu ustalenia dalszego procesu leczenia.

Należy pamiętać o specjalnych zasadach higieny i umieścić kapsułkę głęboko w pochwie. W przypadku pominięcia dawki następną dawkę należy przyjąć zgodnie z ustalonym harmonogramem. Należy pamiętać, aby nie stosować podwójnych dawek w celu uzupełnienia kuracji.

Środki ostrożności podczas stosowania Lactovaginal

Kobiety z zaburzeniami układu odpornościowego powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu Lactovaginal. Należy poinformować swojego lekarza, a on oceni, czy terapia Lactovaginalem jest odpowiednia. Preparat Lactovaginal nie ma wpływu na obsługę maszyn i prowadzenie pojazdów.

Działania niepożądane leku Lactovaginal

Podobnie jak inne leki, tak również preparat Lactovaginal może powodować działania niepożądane, ale występują one bardzo rzadko. 1 na 10 000 kobiet odczuwa dyskomfort w postaci swędzenia, pieczenia lub wyraźnych upławów z pochwy.

Interakcje z innymi lekami preparatu Lactovaginal

Preparatu Lactovaginal nie należy stosować podczas stosowania leków przeciwbakteryjnych przeciw rzęsistkowicy oraz przeciwgrzybiczych (z wyjątkiem metronidazolu i trimetoprimu), ponieważ mogą one hamować wzrost lub zabijać pałeczki Lactobacillus rhamnosus 573.

Przechowywanie Lactovaginal

Lek Lactovaginal należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8. stopni Celsjusza. Preparat można również przechowywać poza lodówką do czterech tygodni. Po upływie terminu ważności nie należy przyjmować leku, ponieważ może ulec zepsuciu.

Lactovaginal – cena i dostępność

Preparat Lactovaginal jest dostępny w aptekach bez recepty w postaci fiolki lub w blistrach. Cena za opakowanie o zawartości 10 sztuk to około 26 złotych.

Następny artykuł