Lecalpin – dawkowanie, przeciwwskazania, ostrzeżenia

Lecalpin – dawkowanie, przeciwwskazania, ostrzeżenia
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska02.03.2021

Lecalpin to preparat w postaci tabletek powlekanych, należący do grupy leków zwanych antagonistami wapnia. Lecalpin stosowany jest w kardiologii, oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy i wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi. Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku Lecalpin? 

Lecalpin – działanie preparatu

Substancją czynną leku Lecalpin jest lerkanidypina, której zadaniem jest blokowanie kanałów wapniowych. Odpowiada ona za blokadę przepływu jonów wapnia przez błonę komórkową, co w efekcie zmniejsza napięcie mięśni gładkich oraz rozszerzenie naczyń tętniczych. W ten sposób ciśnienie krwi obniża się, a serce ma mniejsze zapotrzebowanie na tlen, jest mniej obciążone i zużywa mniejszą ilość energii.

Dawkowanie preparatu Lecalpin

Lecalpin w postaci tabletek to lek o przedłużonym uwalnianiu przeznaczony do stosowania doustnego. Jedna tabletka leku na dobę powoduje, że przez 24 godziny ciśnienie pacjenta cierpiącego na nadciśnienie spadnie do odpowiedniego poziomu i utrzyma się na nim. Preparat Lecalpin osiąga po maksymalne stężenie po około 2–3 godzinach od zastosowania. Produkt należy przyjmować codziennie o tej samej porze, na 15 minut przed posiłkiem. Nie należy samodzielnie modyfikować dawki, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie lub życie pacjenta.

Wskazania do przyjmowania leku Lecalpin

Wskazaniem do przyjmowania preparatu Lecalpin jest nadciśnienie tętnicze, wymagające obniżenia.

Przeciwwskazania do stosowania leku Lecalpin

Przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek powlekanych Lecalpin jest uczulenie lub nadwrażliwość na substancję czynną lub na którykolwiek inny składnik tego leku.

Preparat może stanowić zagrożenie również dla pacjentów z nieleczoną zastoinową niewydolnością serca, przy niestabilnej dławicy piersiowej, w trakcie zawału serca oraz po przebytym zawale.

Leku Lecalpin nie należy także stosować u pacjentów w przebiegu ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby oraz w jednoczesnym zażywaniu leków obniżających aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450.

Preparat nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Należy pamiętać, że w trakcie stosowania preparatu Lecalpin nie wolno pić soku z grejpfruta ani spożywać alkoholu, ponieważ może on powodować nasilenie działania leków na spadek ciśnienia krwi.

Lecalpin – możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku Lecalpin może wywołać wystąpienie działań niepożądanych, należą do nich: uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy, obrzęki obwodowe, uczucie kołatania serca, zwiększenie częstotliwości rytmu serca.

Rzadko odnotowywano działania niepożądane, takie jak: uczucie senności, bóle mięśni, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, niedociśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Lecalpin – ostrzeżenia i informacje dodatkowe

Przed zastosowaniem leku Lecalpin należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie i w przeszłości.

Lekarza należy również poinformować o ciąży oraz o tym, że pacjentka jest aktualnie w okresie laktacji.

Stosowanie preparatu Lecalpin nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn. Z uwagi na to, że mogą wystąpić działania niepożądane, należy zachować szczególną ostrożność.

Następny artykuł