Lecalpin – dawkowanie, przeciwwskazania, ostrzeżenia
Lecalpin – działanie preparatu
Substancją czynną leku Lecalpin jest lerkanidypina, której zadaniem jest blokowanie kanałów wapniowych. Odpowiada ona za blokadę przepływu jonów wapnia przez błonę komórkową, co w efekcie zmniejsza napięcie mięśni gładkich oraz rozszerzenie naczyń tętniczych. W ten sposób ciśnienie krwi obniża się, a serce ma mniejsze zapotrzebowanie na tlen, jest mniej obciążone i zużywa mniejszą ilość energii.
Dawkowanie preparatu Lecalpin
Lecalpin w postaci tabletek to lek o przedłużonym uwalnianiu przeznaczony do stosowania doustnego. Jedna tabletka leku na dobę powoduje, że przez 24 godziny ciśnienie pacjenta cierpiącego na nadciśnienie spadnie do odpowiedniego poziomu i utrzyma się na nim. Preparat Lecalpin osiąga po maksymalne stężenie po około 2–3 godzinach od zastosowania. Produkt należy przyjmować codziennie o tej samej porze, na 15 minut przed posiłkiem. Nie należy samodzielnie modyfikować dawki, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie lub życie pacjenta.
Wskazania do przyjmowania leku Lecalpin
Wskazaniem do przyjmowania preparatu Lecalpin jest nadciśnienie tętnicze, wymagające obniżenia.
Przeciwwskazania do stosowania leku Lecalpin
Przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek powlekanych Lecalpin jest uczulenie lub nadwrażliwość na substancję czynną lub na którykolwiek inny składnik tego leku.
Preparat może stanowić zagrożenie również dla pacjentów z nieleczoną zastoinową niewydolnością serca, przy niestabilnej dławicy piersiowej, w trakcie zawału serca oraz po przebytym zawale.
Leku Lecalpin nie należy także stosować u pacjentów w przebiegu ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby oraz w jednoczesnym zażywaniu leków obniżających aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450.
Preparat nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Należy pamiętać, że w trakcie stosowania preparatu Lecalpin nie wolno pić soku z grejpfruta ani spożywać alkoholu, ponieważ może on powodować nasilenie działania leków na spadek ciśnienia krwi.