Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki antydepresyjne – czym są? Działanie, skutki uboczne
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:24

Leki antydepresyjne – czym są? Działanie, skutki uboczne

Leki antydepresyjne – czym są? Działanie, skutki uboczne
pixabay.com

Czym są leki antydepresyjne? 

Leki antydepresyjne zwane również tymoleptykami należą do grupy leków o działaniu psychotropowym. Wykorzystywane są do leczenia stanów lękowych, fobii społecznej, depresji, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. 

Działanie leków antydepresyjnych

Leki antydepresyjne wykazują pozytywne działanie na somatyczny i psychiczny stan osób borykających się z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Skutecznie łagodzą poziom stresu, są pomocne w walce z bezsennością oraz poprawiają ogólne samopoczucie pacjenta. Dzięki stosowaniu leków antydepresyjnych pacjenci odzyskują chęć życia, wykazują większą mobilizacją do działania, lepiej sypiają i zaczynają myśleć pozytywnie. Osoby z epizodami maniakalnymi lub psychotycznymi odzyskują wewnętrzny spokój i równowagę psychiczną, a zaburzenia lękowe ustępują.

Dodatkowo, leki antydepresyjne regulują poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Dla osiągnięcia skuteczności terapii kuracja powinna trwać nie krócej niż 6-12 miesięcy. Czas trwania leczenia ustala lekarz indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Nie należy nagle przerywać kuracji lekami antydepresyjnymi, gdyż może to skutkować nawrotem choroby.

Leki antydepresyjne – skutki uboczne stosowania

Pomimo ogromnego, pozytywnego wpływu działania leków antydepresyjnych na jakość samopoczucia i życia osób chorych, ich stosowanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Odpowiednio dobrany lek antydepresyjny uwzględniający stopień zaawansowania choroby i jej charakter oraz indywidualne cechy pacjenta minimalizują ryzyko pojawienia się działań ubocznych.

Działania niepożądane mogą zatem być bardziej szkodliwe, gdy lek lub jego dawka zostały dopasowane w sposób nieprawidłowy. Wśród tych objawów wymieniane są przede wszystkim:

  • nadmierna senność (zwłaszcza na początku kuracji lekiem),

  • uczucie zmęczenia,

  • brak łaknienia,

  • bóle brzucha, wymioty, nudności,

  • uczucie suchości w ustach

  • nadmierne pocenie się,

  • dysfunkcje seksualne,

  • wzrost masy ciała,

  • drżenie mięśni,

  • trudności w oddawaniu moczu,

  • zaparcia,

  • wysypka skórna.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek działań niepożądanych, nie należy samodzielnie podejmować decyzji o zaprzestaniu przyjmowania leku. Jeśli dolegliwości nie utrudniają codziennego życia i nie są nadto uciążliwe, warto poczekać kilka dni, gdyż często samoistnie ustępują, a samopoczucie chorego ulega znacznej poprawie. W przypadku, gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza celem zmiany dawki lub leku.

Leki antydepresyjne a spożywanie alkoholu

Łączenie leków antydepresyjnych z alkoholem niesie za sobą bardzo niebezpieczne i niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. Alkohol nasila zarówno swoje działanie, jak i działanie leków na depresję. W efekcie takiego połączenia może dojść do zwiększenia się toksyczności alkoholu, przez co jego działanie na organizm jest zwielokrotnione. Objawia się to przede wszystkim zaburzeniami koncentracji, skłonnością do agresywnych zachowań, nadpobudliwością ruchową oraz spowolnieniem procesów myślowych.

Natomiast w rezultacie nasilenia działania leku antydepresyjnego mogą wystąpić dolegliwości, jak np. nadmierna senność, uczucie niepokoju i napięcia, zaburzenia świadomości, omamy wzrokowe i słuchowe, stany lękowe, problemy z koncentracją i pamięcią.

Tagi:
Polecane