Pacjenci.pl
Leki antydepresyjne – czym są? Działanie, skutki uboczne

pixabay.com

Leki antydepresyjne – czym są? Działanie, skutki uboczne

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Leki antydepresyjne zaliczane są do grupy leków psychotropowych. Wykazują one działanie na układ nerwowy. Stosowane są w leczeniu stanów depresyjnych, zaburzeń psychicznych i choroby afektywnej. Kiedy należy przyjmować leki antydepresyjne or

Czym są leki antydepresyjne? 

Leki antydepresyjne zwane również tymoleptykami należą do grupy leków o działaniu psychotropowym. Wykorzystywane są do leczenia stanów lękowych, fobii społecznej, depresji, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. 

Działanie leków antydepresyjnych

Leki antydepresyjne wykazują pozytywne działanie na somatyczny i psychiczny stan osób borykających się z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Skutecznie łagodzą poziom stresu, są pomocne w walce z bezsennością oraz poprawiają ogólne samopoczucie pacjenta. Dzięki stosowaniu leków antydepresyjnych pacjenci odzyskują chęć życia, wykazują większą mobilizacją do działania, lepiej sypiają i zaczynają myśleć pozytywnie. Osoby z epizodami maniakalnymi lub psychotycznymi odzyskują wewnętrzny spokój i równowagę psychiczną, a zaburzenia lękowe ustępują.

Dodatkowo, leki antydepresyjne regulują poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Dla osiągnięcia skuteczności terapii kuracja powinna trwać nie krócej niż 6-12 miesięcy. Czas trwania leczenia ustala lekarz indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Nie należy nagle przerywać kuracji lekami antydepresyjnymi, gdyż może to skutkować nawrotem choroby.

Leki antydepresyjne – skutki uboczne stosowania

Pomimo ogromnego, pozytywnego wpływu działania leków antydepresyjnych na jakość samopoczucia i życia osób chorych, ich stosowanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Odpowiednio dobrany lek antydepresyjny uwzględniający stopień zaawansowania choroby i jej charakter oraz indywidualne cechy pacjenta minimalizują ryzyko pojawienia się działań ubocznych.

Działania niepożądane mogą zatem być bardziej szkodliwe, gdy lek lub jego dawka zostały dopasowane w sposób nieprawidłowy. Wśród tych objawów wymieniane są przede wszystkim:

 • nadmierna senność (zwłaszcza na początku kuracji lekiem),

 • uczucie zmęczenia,

 • brak łaknienia,

 • bóle brzucha, wymioty, nudności,

 • uczucie suchości w ustach

 • nadmierne pocenie się,

 • dysfunkcje seksualne,

 • wzrost masy ciała,

 • drżenie mięśni,

 • trudności w oddawaniu moczu,

 • zaparcia,

 • wysypka skórna.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek działań niepożądanych, nie należy samodzielnie podejmować decyzji o zaprzestaniu przyjmowania leku. Jeśli dolegliwości nie utrudniają codziennego życia i nie są nadto uciążliwe, warto poczekać kilka dni, gdyż często samoistnie ustępują, a samopoczucie chorego ulega znacznej poprawie. W przypadku, gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza celem zmiany dawki lub leku.

Leki antydepresyjne a spożywanie alkoholu

Łączenie leków antydepresyjnych z alkoholem niesie za sobą bardzo niebezpieczne i niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. Alkohol nasila zarówno swoje działanie, jak i działanie leków na depresję. W efekcie takiego połączenia może dojść do zwiększenia się toksyczności alkoholu, przez co jego działanie na organizm jest zwielokrotnione. Objawia się to przede wszystkim zaburzeniami koncentracji, skłonnością do agresywnych zachowań, nadpobudliwością ruchową oraz spowolnieniem procesów myślowych.

Natomiast w rezultacie nasilenia działania leku antydepresyjnego mogą wystąpić dolegliwości, jak np. nadmierna senność, uczucie niepokoju i napięcia, zaburzenia świadomości, omamy wzrokowe i słuchowe, stany lękowe, problemy z koncentracją i pamięcią.

Czy leki antydepresyjne uzależniają?

Pomimo powszechnego przekonania, iż leki antydepresyjne powodują uzależnienie, to lekarze specjaliści zapewniają, że nie jest to prawdą. Pacjenci stosujący leki na depresję mylą często objawy odstawienia z uzależnieniem od tych środków. Takie objawy występują wówczas, gdy chory samodzielnie odstawia lek lub dokonuje zmiany dawki leku bez konsultacji ze specjalistą. Wówczas pacjent dochodzi do zachwiania równowagi w poziomie neurotransmiterów w mózgu, co z kolei powoduje odczuwalne wahania nastroju, nagłe zmiany lub pogorszenie samopoczucia, stany maniakalne lub stany euforyczne, zwiększony niepokój, nadmierną drażliwość, napady płaczu, biegunki, bóle brzucha, wymioty, nudności, bezsenność, zaburzenia psychomotoryczne, drżenie mięśni, pogorszenie widzenia, dolegliwości bólowe mięśni, uczucie mrowienia lub drętwienia skóry, nadwrażliwość na światło, nadmierna potliwość.

Wobec tego, co powyżej, ważne jest, aby zmiany dawkowania leków antydepresyjnych następowały wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. 

Czy leki antydepresyjne przyczyniają się do otyłości?

Stosowanie leków antydepresyjnych powoduje wzrost wagi na poziomie ok. 5 kg u ¼ osób chorych na depresję. Do leków antydepresyjnych przyczyniających się do przybierania na wadze zaliczane są przede wszystkim leki z grupy trójcyklicznych i inhibitorów MAO.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >