Leki dla seniorów - na jakie schorzenia? Jak uzyskać darmowy lek?
Leki dla seniorów - na jakie schorzenia?
Osoby w podeszłym wieku najczęściej borykają się z dolegliwościami w obrębie układu sercowo-naczyniowego, takimi jak nadciśnienie tętnicze krwi, arytmia serca lub choroby miażdżycowe. Choroby dotykające szczególnie osoby starsze to także cukrzyca, demencja, zwyrodnienie stawów, osteoporoza, dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu czy choroba Alzheimera. Niestety, często osób starszych dotyczy także depresja. Leki dla seniorów przeciwdziałają wyżej wymienionym schorzeniom.
Leki dla seniorów - suplementy diety
Oprócz leków dla seniorów działających bezpośrednio na konkretne schorzenia istnieją także wyroby farmaceutyczne w postaci suplementów diety. Ich zadaniem jest dostarczanie do organizmu osób starszych niezbędnych witamin i substancji odżywczych.
Suplementy diety dla seniorów mają szerokie spektrum działania, a najczęściej wybierane preparaty to takie, których celem jest pobudzenie apetytu oraz poprawa koncentracji i pamięci. Suplementy dla seniorów w swoim składzie często zawierają żelazo, wapń i magnez oraz witaminy i kwasy tłuszczowe. Przed zastosowaniem suplementów diety przez osoby starsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Darmowe leki dla seniorów - jak uzyskać?
Ustawa o bezpłatnych lekach dla seniorów przewiduje refundację wybranych produktów medycznych dla osób, które ukończyły 75 lat. Aby uzyskać możliwość nieodpłatnego wydania leków dla seniorów, należy posiadać receptę wypisaną przez lekarza prowadzącego leczenie w placówce medycznej, do której należy pacjent lub przez uprawnioną pielęgniarkę (również z przychodni, do której przynależy pacjent). Konieczne jest, aby na recepcie obok wypisanego preparatu znalazło się oznaczenie „S” umieszczone w polu „kod uprawnień dodatkowych”.
Bezpłatne leki dla seniorów to preparaty, które znajdują się w wykazie leków refundowanych.