Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki inkretynowe - czym są, jak działają, jakie skutki uboczne powodują?
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki inkretynowe - czym są, jak działają, jakie skutki uboczne powodują?

Leki inkretynowe - czym są, jak działają i jakie skutki uboczne powodują?
pixabay.com

Co to są leki inkretynowe?

Leki inkretynowe to produkty medyczne przeznaczone dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Oddziałują one na układ inkretynowy, obniżając poziom glukozy we krwi. Istnieje podział na dwie grupy leków inkretynowych: analogi GLP-1 (przeznaczone do podskórnych iniekcji) i inhibitory DPP-4 (mające postać tabletek). 

Analogi GLP-1 naśladują działanie hormonów (inkretyn) pobudzających produkcję insuliny w trzustce. W normalnych, standardowych warunkach inkretyny wydzielane są w jelitach po spożyciu posiłku. Inkretyny u zdrowych osób są odpowiedzialne za 70% wydzielania insuliny podczas przyjmowania posiłku, korzystnie także wpływają na gospodarkę cukrową organizmu poprzez obniżenie wydzielania glukagonu, podwyższenie insulinowrażliwości komórek oraz pobudzenie wydzielania insuliny własnej przez trzustkę. 

Inhibitory DPP-4 natomiast hamują rozkład inkretyn wydzielonych naturalnie w jelitach, wzmacniając ich działanie.

undefined

Leki inkretynowe - działanie

Leki inkretynowe przeznaczone dla pacjentów z cukrzycą typu 2. wykazują pozytywne działanie na organizm nie tylko ze względu na to, że posiadają zdolność obniżania glikemii, ale również dlatego, że ułatwiają redukcję masy ciała.

Leki inkretynowe, co najważniejsze, obniżają poziom cukru we krwi, hamują proces opróżniania żołądka, zmniejszają także uczucie głodu, wysyłając do mózgu sygnał o tym, że do organizmu został dostarczony posiłek, oprócz tego zmniejszają uczucie głodu i wpływają na obniżenie masy ciała. 

Leki inkretynowe - wskazania do przyjmowania

Leki inkretynowe to wyroby medyczne przeznaczone dla diabetyków, u których pomimo wdrożenia zdrowej i zbilansowanej diety oraz farmakoterapii nadal utrzymuje się wysoki poziom cukru we krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2. mają problemy z wyrównaniem poziomu cukru we krwi po zjedzonym posiłku, a leki inkretynowe obniżają glikemię poposiłkową i nie doprowadzają do powstania niedocukrzenia (hipoglikemii).

Leki inkretynowe - możliwe skutki uboczne 

Do skutków ubocznych wynikających ze stosowania leków inkretynowych należą przede wszystkim nudności i brak apetytu, niekiedy występują także wymioty, zatwardzenie lub biegunka.

Leki inkretynowe można stosować wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Tagi:
Polecane