Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Masz tę grupę krwi? Możesz szybciej dostać udaru
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.02.2024 19:31

Masz tę grupę krwi? Możesz szybciej dostać udaru

udar mózgu
canva

Udar nie jest problemem tylko osób starszych. Dotyka także osób, które są przed 60. rokiem życia. W dużym stopniu zależy to również od tego, jaką masz grupę krwi. Naukowcy odkryli, że również grupa krwi może być czynnikiem ryzyka. 

 

Grupa krwi a ryzyko udaru

W 2022 r. na łamach oficjalnego czasopisma Amerykańskiej Akademii Neurologii opublikowano wyniki badania dotyczącego udarów. Eksperci zauważyli, że istnieje zależność między grupą krwi a ryzykiem wystąpienia udaru. Po przeanalizowaniu grup krwi 17 tys. osób, ustalili, że najbardziej zagrożone są osoby z grupą krwi A – dotyczyło to osób z przedziału wiekowego 18-60.

W przypadku grup B i grup AB ryzyko było mniejsze. Z kolei najmniejsze ryzyko udaru ustalono, że mają osoby z grupą krwi 0.

shutterstock_2297206757.jpg

Zatorowość płucna - jak się objawia i jakie są czynniki ryzyka? Ekspert tłumaczy Tego nie wiesz o udarze. Kilka faktów Cię zaskoczy

Ryzyko jest większe o 16%

Eksperci po przeanalizowaniu wyników pod kątem płci i innych czynników, ustalili, że u osób z grupą krwi A ryzyko wczesnego udaru jest większe o 16%. Osoby z grupą krwi 0 wystąpienie udaru między 18. a 60. rokiem życia jest niższe o 12% w porównaniu z innymi grupami.

Nie jest wiadome, dlaczego osoby z grupą krwi A są bardziej narażone na wczesny udar.

Czynniki ryzyka udaru

Udar mózgu stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności. W Europie co roku choruje ok. milion osób. Najczęściej występuje udar niedokrwienny – dotyczy to 80%. Czynnikami ryzyka są:

   • wiek, 
   • płeć, 
   • czynniki genetyczne, 
   • nadciśnienie tętnicze, 
   • migotanie przedsionków, 
   • terapia hormonalna, 
   • cukrzyca, 
   • palenie tytoniu, 
   • brak aktywności fizycznej, 
   • otyłość.

Udar mózgu występuje najczęściej rano lub w nocy. Pojawia się nagle i często narasta w czasie. Objawy zależy od obszaru mózgu, który został uszkodzony.

„Podstawowym objawem udaru jest niedowład jakiejś części ciała. Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Niedowład może też dotyczyć pojedynczej kończyny górnej lub dolnej, natomiast pojedyncze ognisko uszkodzenia mózgu nie może wywołać jednoczasowo niedowładu lewej ręki i prawej nogi lub odwrotnie. Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust oraz wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy (lewej bądź prawej) - to jest również wynik niedowładu mięśni twarzy”. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska

Polecane