Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Minister Zdrowia zdecydował. Wchodzą kolejne zmiany w limitach e-recept
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.07.2023 13:01

Minister Zdrowia zdecydował. Wchodzą kolejne zmiany w limitach e-recept

apteka
canva

Na ministra zdrowia spadła fala krytyki z powodu wprowadzenia limitów na e-recepty. Podjęto decyzję o wprowadzeniu kolejnych zmian. Limit nadal obowiązuje, ale jest mniej restrykcyjny. To dobre wieści dla wielu Polaków.

Nałożone na lekarzy ograniczenia uległy zmianie

3 lipca 2023 minister zdrowia Adam Niedzielski ustalił limit wystawiania e-recept przez lekarzy – zgodnie z tą decyzją lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć nie więcej niż 80 pacjentów i przepisać maksymalnie 300 recept. Spotkało się to ze sprzeciwem ze strony lekarzy, tłumaczących, że jest to poważne utrudnianie ich pracy. Ogłoszone zostały zmiany. 12 lipca 2023 r. Minister Adam Niedzielski poinformował, że leki refundowane lekarze nadal będą mogli wystawiać bez limitu – tak jak było wcześniej. Limit dotyczy tylko leków, które nie są refundowane przez NFZ.

„Po konsultacji z ekspertami zdecydowałem wyłączyć recepty refundowane z wprowadzonych limitów, są one bowiem pod stałą kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia”. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że decyzja ta wynika z tego, że recepty refundowane pacjenci otrzymują podczas wizyt stacjonarnych. Z kolei pracownicy receptomatów nie wypisują ich z obawy przed kontrolą NFZ. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-14T123944.248.png

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić? Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystać

Ograniczone zostało zdalne wystawiania recept na środki odkurzające i psychotropowe

12.07.2023 r. Adam Niedzielski podpisał również rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawienie recept na środki odurzające i psychotropowe. Powodem tego jest niebezpieczeństwo wynikające z przepisywania tego rodzaju medykamentów bez wcześniejszej oceny stanu zdrowia pacjenta.

„Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach od wizyty u lekarza” – głosi komunikat

Dlaczego wprowadzono limity na e-recepty?

Przyczyną wprowadzenia limitów było łamanie prawa przez lekarzy wystawiających e-recepty – o czym Minister Niedzielski mówił podczas konferencji 30.06. 2023 r. Stwierdził wtedy, że specyfika tego rynku umożliwia wystawianie e-recept bez konsultacji z lekarzem. Poszkodowanym jest pacjent, który w związku z tym może przyjmować pewne leki bez uzasadnienia. 

Co więcej, Minister zdrowia podpisał zawiadomienie do prokuratury w sprawie nieetycznych zachowań lekarzy wystawiających e-recepty.

Minister zapewniał, że limity nie są utrudnieniem dla pacjentów POZ lecz dla nieuczciwych medyków: „Widać że ton medialnej dyskusji nt limitow dla recept nadają lobbyści bo w rzeczywistości nie ma żadnych skarg od pacjentów”. - napisał 13.07.2023 r. na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia. Niedzielski dodał również, że blisko 100 proc. przekraczających limity to pracownicy sklepów internetowych. 
 

Tagi: Zdrowie
Niedobór tych substancji może spowodować depresję. Psycholog wyjaśnia
depresja
Na depresję choruje rocznie aż 350 mln ludzi, a w Polsce co roku dotyka ok. 1,5 milion osób. Wbrew pozorom przyczyną choroby nie zawsze jest stres, uzależnienia od narkotyków, alkoholu, zmiany hormonalne czy niektóre choroby.  Depresję może powodować również błahy na pozór powód czyli niedobór dwóch składników w diecie. Co to za składniki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy mgr Anną Tulczyńską, psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Czytaj dalej
Lekarz online. Polacy są zaskoczeni sprawnością procedur i krótkimi terminami
Lekarz online
Lekarz online
Dlaczego lekarz online jest tak popularny?Formy i możliwości wizyty onlineKu zaskoczeniu wielu pacjentów, w czasie epidemii czas oczekiwania na wizytę [sprawdź online] u specjalisty jest znacznie krótszy niż w tradycyjnym trybie sprzed epidemii. Przykładowo zamiast długiego oczekiwania na konsultację ginekologiczną w celu wystawienia recepty na pigułki antykoncepcyjne, e-wizyta jest możliwa już w tym samym dniu, co rejestracja. Dodatkowymi plusami są: brak konieczności wychodzenia z domu, dojazdu do przychodni, czekania w kolejce i przebywania w tłumie obcych ludzi.Z dowolnego miejsca możemy rozpocząć leczenie nowo zdiagnozowanej choroby lub kontynuować leczenie wcześniej rozpoznanych chorób przewlekłych. Z powodu kwarantanny, utraty pracy i drastycznej zmiany trybu życia, wiele osób zdecydowało się skorzystać z telefonicznej porady poradni zdrowia psychicznego, psychologów i psychiatrów. Bardzo szerokie możliwości daje e-wizyta w formie video rozmowy. Znajdź lekarza online: https://www.znanylekarz.pl/Video rozmowaChatRozmowa telefonicznaWiadomości prywatnePodczas rozmowy telefonicznej, czatu lub video rozmowy (o wyborze formy decyduje lekarz) przeprowadzany jest wywiad lekarski, stawiana jest diagnoza oraz udzielana jest porada z zaleceniami. Lekarz może skierować na badania i konsultacje specjalistyczne, wystawić e-receptę i wystawić choremu zwolnienie L4. Konsultacja i diagnoza z zaleceniamiOmówienie wyników badańSkierowaniaE-receptyZwolnienie L4
Czytaj dalej