Minister Zdrowia zdecydował. Wchodzą kolejne zmiany w limitach e-recept
Na ministra zdrowia spadła fala krytyki z powodu wprowadzenia limitów na e-recepty. Podjęto decyzję o wprowadzeniu kolejnych zmian. Limit nadal obowiązuje, ale jest mniej restrykcyjny. To dobre wieści dla wielu Polaków.
Nałożone na lekarzy ograniczenia uległy zmianie
3 lipca 2023 minister zdrowia Adam Niedzielski ustalił limit wystawiania e-recept przez lekarzy – zgodnie z tą decyzją lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć nie więcej niż 80 pacjentów i przepisać maksymalnie 300 recept. Spotkało się to ze sprzeciwem ze strony lekarzy, tłumaczących, że jest to poważne utrudnianie ich pracy. Ogłoszone zostały zmiany. 12 lipca 2023 r. Minister Adam Niedzielski poinformował, że leki refundowane lekarze nadal będą mogli wystawiać bez limitu – tak jak było wcześniej. Limit dotyczy tylko leków, które nie są refundowane przez NFZ.
„Po konsultacji z ekspertami zdecydowałem wyłączyć recepty refundowane z wprowadzonych limitów, są one bowiem pod stałą kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia”. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że decyzja ta wynika z tego, że recepty refundowane pacjenci otrzymują podczas wizyt stacjonarnych. Z kolei pracownicy receptomatów nie wypisują ich z obawy przed kontrolą NFZ.
Czym jest e-recepta i jak ją zamówić? Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystaćOgraniczone zostało zdalne wystawiania recept na środki odkurzające i psychotropowe
12.07.2023 r. Adam Niedzielski podpisał również rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawienie recept na środki odurzające i psychotropowe. Powodem tego jest niebezpieczeństwo wynikające z przepisywania tego rodzaju medykamentów bez wcześniejszej oceny stanu zdrowia pacjenta.
„Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach od wizyty u lekarza” – głosi komunikat
Dlaczego wprowadzono limity na e-recepty?
Przyczyną wprowadzenia limitów było łamanie prawa przez lekarzy wystawiających e-recepty – o czym Minister Niedzielski mówił podczas konferencji 30.06. 2023 r. Stwierdził wtedy, że specyfika tego rynku umożliwia wystawianie e-recept bez konsultacji z lekarzem. Poszkodowanym jest pacjent, który w związku z tym może przyjmować pewne leki bez uzasadnienia.
Co więcej, Minister zdrowia podpisał zawiadomienie do prokuratury w sprawie nieetycznych zachowań lekarzy wystawiających e-recepty.
Minister zapewniał, że limity nie są utrudnieniem dla pacjentów POZ lecz dla nieuczciwych medyków: „Widać że ton medialnej dyskusji nt limitow dla recept nadają lobbyści bo w rzeczywistości nie ma żadnych skarg od pacjentów”. - napisał 13.07.2023 r. na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia. Niedzielski dodał również, że blisko 100 proc. przekraczających limity to pracownicy sklepów internetowych.