Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Na to chorował aktor ze "Świata według Kiepskich". Feliks Szajnert walczył o życie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.07.2024 09:35

Na to chorował aktor ze "Świata według Kiepskich". Feliks Szajnert walczył o życie

Feliks Szajnert, śmierć
Fot. Teatr im Juliusza Słowackiego

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o śmierci Feliksa Szajnerta, który przez prawie 50 lat związany był z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Serialowi widzowie zapamiętali go również z hitowego serialu Polsatu “Świat według kiepskich”.

Choć bezpośrednia przyczyna śmierci 79-letniego aktora nie została podana do wiadomości publicznej, Szajnert zmagał się z bardzo poważną chorobą, która niestety dotyka rzesze Polaków. Pod koniec 2022 r. aktor przeszedł udar mózgu. Według szacunków lekarzy, to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów.

Feliks Szajnert przeszedł udar mózgu

Feliks Szajner w bardzo dużym stopniu związany był ze światem teatru oraz filmu. Serialowi widzowie mieli okazję zobaczyć go w takich produkcjach, jak m.in. “Swiat według Kiepskich” czy też “Kryminalni”. 

Szajnert zmagał się z bardzo ciężką chorobą, gdzie pod koniec 2022 r. przeszedł udar mózgu. Jego koledzy z teatru do samego końca wierzyli, że uda mu się powrócić na scenę.

„Z całą mocą wierzyliśmy, że wrócisz na scenę. Że stworzysz kolejne wielkie role, że staniesz z nami podczas braw, że rozśmieszysz nas kolejnym dowcipem w garderobie. Że dalej będziesz z nami. I jesteś z nami, i będziesz zawsze. Ale już inaczej...” – przekazał zespół teatru Słowackiego składając kondolencje najbliższym zmarłego aktora.

Co jest zdrowsze – masło czy margaryna? Znany dietetyk stawia sprawę jasno Kiedy wypłata 14. emerytury? Padł konkretny termin

Kiedy powstaje udar udar mózgu?

Udar mózgu jest chorobą, na którą zapada rzesze osób. Lekarze szacują, że to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w wysokorozwiniętych krajach.  Udar może dotknąć każdego. Warto dodać, że w 2019 r. przeszedł go aktor i były mąż Małgorzaty Rozenek - Jacek Rozenek.

Udar powstaje wtedy, gdy naczynia dostarczające krew do tkanki mózgowej ulegają zatkaniu. Komórki mózgu obumierają, natomiast narząd nie jest w stanie normalnie pracować. Zazwyczaj do zatkania naczyń dochodzi w przebiegu miażdżycy, gdzie blaszki miażdżycowe odkładają się w ścianach tętnic, coraz bardziej zamykając światło naczynia. Wtedy przepływ krwi staje się mocno utrudniony, wręcz niemożliwy.

Udar mózgu jest poważnym stanem, obarczonym dużym ryzykiem zgonu

Warto dodać, że udar mózgu jest bardzo poważnym stanem, obarczonym dużym ryzykiem zgonu oraz inwalidztwa. Wyróżniamy dwa typy udaru:  niedokrwienny oraz krwotoczny. Niedokrwienny występuje znacznie częściej, stanowiąc ok. 80 proc. wszystkich przypadków udaru. Mówi się o nim “zawał mózgu”.

 “Jego przyczyną jest utrudniony dopływ krwi do mózgu, najczęściej w następstwie zamknięcia światła naczynia mózgowego przez materiał zatorowy pochodzący z różnych części naszego krwiobiegu lub krytycznego zwężenia przez blaszkę miażdżycową. Dochodzi wówczas do obumarcia komórek mózgowych w obszarze zaopatrywanym przez to naczynie” – wyjaśniła kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska w rozmowie z Pacjentami.
 

Wśród objawów udaru wymienia się m.in. niedowład jednej części ciała, opadanie kącika ust, zaburzenia mowy i widzenia, nudności, wymioty, ból głowy, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów. Warto podkreślić, że podstawowymi badaniami wykonywanymi w diagnostyce udaru mózgu jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny głowy. Często wykonuje się je częściej niż raz w odstępie kilku dni.

Czytaj też:

Udar mózgu a stan przedudarowy - jak je odróżnić? Kardiolog tłumaczy

Udar mózgu - objawy ostrzegawcze. Tak organizm ostrzega przed udarem

Udar mózgu można rozpoznać nawet kilka dni wcześniej. To objawy przepowiadające