Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nie lekceważ skurczów palców u stóp. To może być objaw przewlekłej choroby
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.07.2023 13:55

Nie lekceważ skurczów palców u stóp. To może być objaw przewlekłej choroby

ból stopy
canva

Skurcze palców u nóg są dolegliwością wielu osób aktywnych fizycznie. Jednak ból w obrębie stopy jest stanem wymagającym skonsultowania się z lekarzem. Jego przyczyną może być zarówno odwodnienie, jak i choroby stanowiąca zagrożenie dla życia. Trzeba być czujnym!

Skurcze palców u nóg – to zawsze sygnał alarmowy ze strony organizmu!

Dolegliwość pojawia się często po intensywnym wysiłku fizycznym. Cierpią na nią przeważnie osoby regularnie uprawiające sport. Nierzadko jednak występowanie skurczów palców u nóg jest bagatelizowane i tłumaczone np. zmęczeniem. Okazuje się, że dolegliwość nie jest naturalną reakcją organizmu wynikającą z przeciążenia. Organizm w ten sposób próbuje zakomunikować, że potrzebuje potasu, magnezu i wapnia. A to tylko jedna z możliwości. Skurcze palców w obrębie stopy także objawy groźnych chorób.

Projekt bez nazwy - 2023-07-30T125353.040.png

Stopa cukrzycowa - jak powstaje? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Jak wygląda stopa cukrzycowa? Kontroluj chorobę, by nie doprowadzić do tragedii.

Skurcze palców jako objaw choroby Addisona

Choroba Addisona to pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Organizm chorego nie produkuje wtedy odpowiednio dużej ilości kortyzolu, hormonu wbrew pozorom potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Z powodu długotrwałego niedoboru zarówno wspomnianego kortyzolu, jak i innych hormonów kory nadnerczy, nadnercza zostają uszkodzone. Przyczyną choroby są przeciwciała wytwarzane przez organizm, które atakują nadnercza. Powodować ją mogą także inne choroby np. gruźlica, choroby zakaźne, nowotwory, zaburzenia metaboliczne – są to jednak rzadsze przyczyny.

Skurcze palców u nóg są jednym z objawów choroby. Jednak zanim się pojawią, chory odczuwa osłabienie podczas wysiłku fizycznego lub tuż po nim. Później dochodzi do tego: 
   • utrata wagi, 
   • brak apetytu, 
   • ciemne plamy na skórze,
   • niskie ciśnienie tętnicze, 
   • wymioty, 
   • biegunki,
   • bóle brzucha.

Rozpoznanie choroby w pierwszej jej fazie bywa trudne – objawy nie są wtedy nasilone. W razie pojawienia się wymienionych symptomów konieczna jest wizyta u lekarza – w procesie diagnostycznym istotną funkcję pełnią wywiad lekarski, badanie laboratoryjne, badanie fizykalne i testy stymulacyjne. Pomiarowi poddaje się także poziom stężenia kortyzolu.

 

Skurcze palców jako objaw cukrzycy

Co roku przybywa ok. 10 milionów osób chorujących na cukrzycę. Stopa cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy. To owrzodzenie lub niszczenie głębokich tkanek stopy. Przyczyną powstawania choroby są urazy stopy, deformacje stopy, niedokrwienia oraz neuropatie. Objawy podwyższonego stężenie glukozy we krwi to m.in.: 
   • częste oddawanie moczu,
   • nadmierne pocenie, 
   • wzmożone łaknienie, 
   • uczucie suchości w ustach, 
   • utrata masy, 
   • problemy z koncentracją .

Objawem podwyższonego stężenie glukozy we krwi są także skurcze palców. Chory odczuwać może wówczas także mrowienie i drętwienie w nogach.

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej są zróżnicowane i zależą od historii choroby i czynników, które ją wywołały. Chory może mieć zaburzenia m.in. czucia dotyku, nacisku, bólu, temperatury, drętwienia, palenia i pieczenia. Z powodu braku czucia  chory nie zdaje sobie sprawy, że np. doszło do różnych urazów mechanicznych – i skutkiem tego jest często powstanie owrzodzenia.

 

Skurcze palców jako objaw odwodnienia

Odwodnienie stwierdza się w momencie, gdy zawartość wody w organizmie spada do tak niskiego poziomu, że dana osoba nie jest w stanie funkcjonować. Długotrwałe odwodnienie to stan zagrażający życiu i szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Przyczyną są m.in.: gorączka, wymioty, biegunka, picie zbyt małej ilości wody, długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny.

Osoba odwodniona może też odczuwać skurcze palców.

Odwodnienie trzeba leczyć. Gdy odwodnienie jest ostre, konieczna bywa hospitalizacja i podłączenie pod kroplówkę. W innych przypadkach pomocne okaże się picie czystej wody mineralne, herbaty ziołowej i rozcieńczonych soków. Konieczne bywa też podawanie elektrolitów. 
 

Tagi: Cukrzyca
Polecane