Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Nie spiesz się z operacją hemoroidów. Lekarz tłumaczy, jak można jej uniknąć
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 06.02.2024 20:04

Nie spiesz się z operacją hemoroidów. Lekarz tłumaczy, jak można jej uniknąć

hemoroidy
canva.com

Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka coraz większą część społeczeństwa krajów rozwiniętych. “Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. Tu liczy się czas. Jeśli nie podejmiemy działań na początkowym etapie rozwoju choroby, będzie postępować i w najgorszym wypadku będziemy musieli poddać się operacyjnemu usunięciu hemoroidów. Dlaczego jest to zabieg traktowany przez lekarzy jako ostateczność? Wyjaśniamy. 

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne zlokalizowane w odbytnicy, które ma każdy człowiek, zazwyczaj w ilości trzech sztuk. Mogą jednak ulec przerostowi i dysfunkcji, co prowadzi do rozwoju choroby hemoroidalnej, zwanej potocznie hemoroidami.

Główną przyczyną choroby hemoroidalnej są nieprawidłowe nawyki, które prowadzą do zaparć, takie jak m.in. dieta uboga w błonnik i siedzący tryb życia.

Hemoroidy wewnętrzne czy zewnętrzne? Ten podział często wprowadza pacjentów w błąd Czy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia? Pytamy proktologa

Dlaczego lekarze niechętnie usuwają hemoroidy?

Sploty hemoroidalne stanowią ważną część naszego ciała. Ich główną funkcją jest doszczelnianie odbytu i prawidłowe utrzymywanie stolca -  odpowiadają za około 15% skurczu zwieraczowego. U niektórych osób, w pewnych sytuacjach mogą być jeszcze bardziej przydatne, niż wcześniej.

Dlatego więc, chirurgiczne usuwanie hemoroidów jest traktowane przez lekarzy jako zabieg ostateczny, kiedy inne metody terapii nie przynoszą oczekiwanych efektów. W bardzo zaawansowanym stadium choroby, nie są już jednak w stanie pełnić swojej roli i muszą zostać usunięte, aby nie powodować nieprzyjemnych dolegliwości.

„Przebyte porody, okołoporodowe urazy krocza, czy menopauza mogą prowadzić do niewydolności zwieraczy i nietrzymania stolca. Wtedy sploty hemoroidalne okazują się jeszcze bardziej przydatne niż kiedyś. W związku z tym całkowite usunięcie splotów leczy chorobę hemoroidalną, ale pozbawia nas struktury anatomicznej, która w przyszłości może odgrywać istotną rolę.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

 „W mojej praktyce, często wykorzystuję metodę hybrydową. Te sploty, których nie da się wyleczyć metodą hemoroidoplastyki laserowej wycinam, natomiast pozostałe sploty obliteruję laserem.” - dodał dr n. med. Andrzej Berman. 

Projekt bez nazwy - 2024-02-06T195420.929.png

Jak leczyć hemoroidy?

Jeśli dokuczają nam hemoroidy, nie czekajmy, aż choroba będzie postępować i zacznijmy działać już teraz. W początkowym stadium rozwoju, u dużej części pacjentów wystarczy zmiana codziennych nawyków.

Główne zasady, jak postępować przy chorobie hemoroidalnej:

  • Unikanie długiego siedzenia;
  • Zwiększenie aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń aerobowych (jednak należy unikać intensywnych ćwiczeń na siłowni);
  • Unikanie produktów spożywczych, które powodują zaostrzenie objawów (soki owocowe, ostre przyprawy, żywność wysokoprzetworzona);
  • Unikanie używek (alkohol, papierosy);
  • Wzbogacenie diety o produkty bogate w błonnik pokarmowy;
  • Dbanie o codzienne nawodnienie organizmu.

„Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia. Należy zapobiegać zaparciom i długim wypróżnieniom, unikać długiego siedzenia, a także zmniejszyć podaż substancji spożywczych czy używek, które zwiększają nasilenie choroby (m.in. alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, soki owocowe). Warto też zadbać o zwiększenie aktywności ruchowej, o wysoką podaż błonnika w diecie, a także o lepsze nawodnienie organizmu. U znakomitej większości pacjentów takie leczenie spowoduje ustąpienie dolegliwości, pod warunkiem, że choroba hemoroidalna nie jest już bardzo zaawansowana.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

„W leczeniu stosujemy pewnego rodzaju stopniowanie działań terapeutycznych. Zaczynamy od modyfikacji stylu życia i flawonoidów doustnych.” - podkreślił dr n. med. Andrzej Berman. 

Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, niezbędne są zabiegi w gabinecie lekarskim. Metody stosowane w leczeniu hemoroidów to między innymi:

  • skleroterapia, 
  • gumkowanie,
  • hemoroidoplastyka laserowa,
  • leczenie operacyjne.

„Pacjenci w czwartym stadium choroby raczej nie uzyskają pożądanych efektów. W ich przypadku metodą z wyboru jest leczenie operacyjne, czyli wycięcie splotów, co ma jednak swoje wady." - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.