Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nie żyje Franz Beckenbauer. "Zdrowie jest najważniejsze" - mawiał legendarny niemiecki piłkarz i trener
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 08.01.2024 18:22

Nie żyje Franz Beckenbauer. "Zdrowie jest najważniejsze" - mawiał legendarny niemiecki piłkarz i trener

Franz Beckenbauer słynny niemiecki były piłkarz i trener nie żyje
IMAGO/Frank Hoermann/SVEN SIMON/Imago Sport and News/East News

Słynny niemiecki piłkarz – uważany za jednego z najlepszych w historii futbolu, a potem legendarny trener zmarł dziś w wieku 78 lat. Informację o śmierci Beckenbauera podały tuż po godzinie 17 niemieckie media. W żałobie zostawił świat futbolu, żonę i piątkę dzieci. 

- Gdybym powiedział, że ma się dobrze, skłamałbym, a nie lubię kłamać. Nie czuje się dobrze. To ciągłe wzloty i upadki – mówił w jednym z ostatnich wywiadów Walter Beckenbauer, brat Franza Beckenbauera, bo ostatnich tygodniach wieści o pogarszającym się stanie zdrowia Franza Beckenbauera, legendy Bayernu Monachium pojawiały się nie raz, ale wiadomość o śmierci trenera wstrząsnęła całym światem piłki nożnej i jej kibiców. 

Franz Beckenbauer był jednym z najlepszych piłkarzy w historii, a szczyt jego genialnej kariery przypadł na lata 70. Od kwietnia 2023 roku piłkarski i nie tylko świat obiegały informacje o bardzo pogarszającym się zdrowiu dobiegającego 80. byłego piłkarza i trenera reprezentacji Niemiec.

Franz Beckenbauer - kim był

Franz Beckenbauer zaczynał karierę jako młody chłopak w niemieckiej drużynie Die Roten i był z nią związany kilkanaście lat. Potem grał w USA w jednym z nowojorskich klubów. Po latach wrócił do Niemiec do Hamburga, by grać w zespole HSV Hamburg.

Gdy niemiecka i światowa prasa zaczęła donosić, że zdrowie Beckenbauere jest w bardzo złym stanie, dziennikarze dobijali się do bliskich legendy sportu z prośbą o komentarz. 

Przeczytaj też: 

Demencja Bruce'a Willisa postępuje. Nie rozpoznaje Demi Moore 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Franc Beckenbauer - na co chorował

- Gdybym powiedział, że ma się dobrze, skłamałbym, a nie lubię kłamać. Nie czuje się dobrze. To ciągłe wzloty i upadki – mówił w jednym z wywiadów Walter Beckenbauer, brat Franza Beckenbauera. 

Niemiecka prasa powtarzała, że Franc Backenbauer cierpi na „znaczne pogorszenie pamięci, bez szans na poprawę”. Jednak to ostatnie doniesienia. Od dawna było jednak wiadomo, że słynny niemiecki piłkarz i trener od lat mia zdrowotne problemy. Przeszedł m.in. dwie operacje serca i miał implant stawu biodrowego, a nawet, co ujawnił sam Beckenbauer cztery lata temu – utracił wzrok w jednym oku

Pod koniec wakacji 2023 roku inny słynny były niemiecki piłkarz -  Lothar Matthaus , pytamy o stan zdrowia Beckanbauera, mówił, że wszyscy „Mamy nadzieję, że jego stan znów się poprawi. Franz zawsze powtarzał, że zdrowie jest najważniejsze w życiu”. Miłość i rodzina też była bardzo ważna dla niemieckiej legendy - Beckenbauer był trzykrotnie żonaty i miał piątkę dzieci. 

Niestety, niespełna pół roku po słowach Mattheusa, Franz Beckenbauer zmarł. 

Franc Beckenbauer - największe sukcesy jako piłkarz i trener

Legendarny piłkarz i trener był dwukrotnym zdobywcą największego piłkarskiego trofeum - Złotej Piłki, cztery razy triumfował zdobywając tytuł mistrza Niemiec (jedno jeszcze z klubem HSV), a kolejne już ze słynnym klubem Bayern Monachium.

Zagrał w meczach reprezentacji Niemiac aż 103 razy, aż w 1972 roku wygrał razem z kolegami z drużyny mistrzostwo Europy, a dwa lata później mistrzostwo świata.

W 1974 r. zdobył mistrzostwo świata jako zawodnik. Jeszcze raz zdobył je po latach – w 1990 roku, tym razem już jako trener zwycięskiej drużyny.

Źródło: https://www.marca.com/en