Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Niepokojące informacje o zdrowiu Bruce’a Willisa
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 12.10.2023 23:35

Niepokojące informacje o zdrowiu Bruce’a Willisa

Bruce Willis
East News

- Nie porozumiewa się już w pełni sprawnie. Mam wrażenie, że wie, kim jestem tylko przez pierwsze trzy minuty. Ale wciąż jest tym samym  Brucem” – mówi przyjaciel aktora Glenn Gordon Caron.  Odwiedza go co miesiąc. 

CNN podało, że we wtorek 69-laetni Gordon Caron , twórca serialu "Na wariackich papierach w rozmowie z „ New York Post” opowiedział o wizytach u Bruce'a Willisa, aktora słynnego filmowego hitu „Szklanej pułapki” i byłego męża aktorki Demie More.

Choroba Bruce'a Willisa była szokiem

- Nie zawsze jest dobrze, ale próbuję. Rozmawiam z nim i jego żoną (Emmą Heming Willis – red.). Z trójką jego starszych dzieci mam luźne relacje – opowiadał Caron.- Bardzo się staram, by pozostać w jego życiu – podkreślił.

- Ta choroba jest takim szokiem, bo jeśli kiedykolwiek wcześniej spotykałeś się z Brucem Willisem i spędziłeś z nim trochę czasu, to wiesz, że nikt nie miał więcej w sobie więcej joie de vivre (radości życia – red.), niż on. Kochał życie i… po prostu uwielbiał budzić się każdego ranka i żyć pełnią życia – mówił przyjaciel i współpracownik Bruce Willisa. .- Kiedy jesteś dziś z Brucem, to wiesz, że to Bruce i jesteś wdzięczny, że tam jest, ale radość życia zniknęła – dodał.

Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

Bruce ma afazję, zaniki pamięci, ale poznaje mnie

Zaniki pamięci sprawiają, że 68-letni Bruce Willis nie jest w stanie sprawnie się komunikować. - To tak, jakby „teraz widział życie przez siatkowe drzwi” – tłumaczył jego przyjaciel w rozmowie z magazynem.  

- Mam poczucie, że przez pierwsze trzy minuty wie, kim jestem – powiedział. „Nie jest całkowicie werbalny; był kiedyś zagorzałym czytelnikiem – nie chciał, żeby ktokolwiek się o tym dowiedział – a teraz nie czyta. Pełne, dawne umiejętności językowe nie są już dla niego dostępne, a mimo to nadal jest Brucem.

Choroba Bruce Willisa to najczęstszy rodzaj demencji u osób poniżej 60..

U Bruce Willisa zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe (FTD).

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD, ang. frontotemporal dementia) to grupa zaburzeń neurodegeneracyjnych charakteryzujących się występowaniem zmian zwyrodnieniowych w płatach czołowych oraz przednich częściach płatów skroniowych mózgu (mniej lub bardziej symetrycznie). Najczęstszą postacią otępienia czołowo-skroniowego jest tzw. wariant behawioralny otępienia czołowo-skroniowego. Rzadziej spotykana jest afazja postępująca i otępienie semantyczne. Przyczyną zmian patologicznych jest degeneracja komórek nerwowych (czyli neuronów), w których odkłada się nieprawidłowe białka. Przyczyna choroby wciąż nie jest znana. Najprawdopodobniej prawdopodobna wersja to ta, że odpowiadają za to pewne mutacje w genach.

W marcu 2022 roku rodzina Bruce'a Willisa w mediach społecznościowych ogłosiła fanom aktora, że „Nasz ukochany Bruce doświadcza pewnych problemów zdrowotnych i niedawno zdiagnozowano u niego chorobę zwaną afazją, która wpływa na jego zdolności poznawcze. W rezultacie, po głębokim rozważeniu, Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła".

Na początku tego roku, żona aktora, jego dzieci, a także była żona – Demie Moore (rodzina stanowi zgrany patchwork), wydała kolejny smutny komunikat”

"Odkąd u Bruce’a lekarze stwierdzili afazję, jego stan uległ pogorszeniu i obecnie mamy bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD).Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą boryka się Bruce” 

- Pogodzenie się z diagnozą Bruce'a było zarówno „błogosławieństwem, jak i przekleństwem” – mówiła wtedy Emma, żena Bruce’a. - Choć jest to bolesne, ale postawienie diagnozy niesie ulgę. Uczę się, demencja jest trudna. To trudne dla osoby, u której zdiagnozowano tę chorobę. Jest to również trudne dla rodziny. Nie inaczej jest w przypadku Bruce’a, mnie czy naszych dzieci. Kiedy mówi się, że  gdy ktoś ma afazję, to choruje cała rodzinna, to faktycznie tak rzeczywiście tak jest – dodała. 

Objawy FTD mają tendencję do nasilania się z biegiem czasu. Pacjenci zazwyczaj zaczynają zauważać objawy w wieku 40–65 lat, ale może to dotyczyć także osób młodszych. Jest to najczęstsza forma demencji u osób poniżej 60. roku życia .