Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Niepokojące objawy po wszczepieniu implantu zęba. Te symptomy oznaczają, że zabieg się nie udał!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.09.2023 15:58

Niepokojące objawy po wszczepieniu implantu zęba. Te symptomy oznaczają, że zabieg się nie udał!

implanty
canva

Implanty zębów są to zamienniki korzeni zębów. W odróżnieniu od tradycyjnych protez są bardziej wytrzymałe i funkcjonują jak naturalne zęby. Jednak każde wszczepienie implantu obarczone jest ryzykiem, że nie zintegruje się z kością. Gdy implant się nie przyjmuje, organizm wysyła kilka niepokojących objawów. Jak je rozpoznać? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr n. med. i n. o zdr. lek. dent. Jackiem Michałem Nowakiem.

Implant się nie przyjął – po tych objawach to rozpoznasz

Tuż po zabiegu implantacji wielu pacjentów odczuwa dyskomfort i ból – w tym przypadku jest to całkowicie normalne. Stomatolog zazwyczaj zaleca zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jednak sygnałem ostrzegawczym jest, gdy ból, również tych sąsiadujących z implantem, nie ustaje. Może być to oznaka, że zabieg się nie przyjął. 

Objawami odrzucenia implantu są:

   • powiększenie węzłów chłonnych,
   • ból gardła,
   • osłabienie
   • długie gojenie, 
   • ruchliwość implantu, 
   • występowanie stanu zapalnego w miejscu wszczepienia implantu.

Projekt bez nazwy - 2023-09-01T231520.284.png

To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje! Zapominasz o myciu zębów wieczorem? Konsekwencje możesz odczuć nie tylko w jamie ustnej

Dlaczego implant zęba się nie przyjął?

W niektórych przypadkach implantacja kończy się niepowodzeniem. Jedną z przyczyn bywa niska jakość samego implantu. Gdy zamiennik nie jest wykonany z czystego pod względu składu chemicznego metalu, może nie zintegrować się z kością. Warunkiem by implantacja przebiegła pomyślne, jest także profesjonalizm lekarza – jeśli niewłaściwie zakwalifikuje pacjenta, zabieg również może się nie udać. By etap ten przebiegł prawidłowo, konieczne jest zarówno dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, jak i odpowiednich badań. Implant może się nie przyjąć również z winy pacjenta, jeśli ten nie będzie przestrzegał właściwej higieny jamy ustnej.

„Może być taka sytuacja, że implant się nie przyjmie, gdyż medycyna nic nie gwarantuje w 100%, jednak są to raczej marginalne sytuacje. Jeżeli zabieg jest dobrze zaplanowany, a pacjent dobrze zakwalifikowany to ryzyko nie zintegrowania się implantu jest niewielkie. Natomiast jeśli się nie przyjmie, to można ponownie spróbować. Wtedy należy odczekać odpowiedni czas, żeby wszystko się wygoiło i ponownie można podjąć próbę wszczepienia implantu”. - powiedział dr n. med. i n. o zdr. lek. dent .Jacek Michał Nowak. 
 

Jak trwałe są implanty? 

Osoby prawidłowo dbające o higienę jamy ustnej i dbające o implanty, mogą korzystać z implantów nawet przez 10, 15 i 20 lat: „Niektórzy liczą na to, że dożywotnio będą się utrzymywały jednak wszystko zależy od danej osoby. Może się tak zdarzyć, że stracą stabilizację i wtedy po prostu trzeba wykręcić taki implant. W perspektywie lat zdarza się również przy implantach, że zanika kość, tak samo jak przy naszych zębach. Gdy zaniknie kość dookoła implantu i nie ma w co go wkręcić to istnieją zabiegi stwarzające możliwość i miejsce na to, żeby implant dało się wszczepić”. - powiedział dr n. med. i n. o zdr. lek. dent .Jacek Michał Nowak.