Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Nowe wieści w sprawie śmierci 25-letniej Lizy. Rzeczniczka szpitala zabrała głos
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.03.2024 19:43

Nowe wieści w sprawie śmierci 25-letniej Lizy. Rzeczniczka szpitala zabrała głos

źródło: Stołeczna Policja, tło: canva
źródło: Stołeczna Policja, tło: canva

Wczoraj całą Polską wstrząsnęła tragiczna wiadomość. Zmarła 25-letnia Białorusinka, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy. Rzeczniczka UCK WUM podała bezpośrednią przyczynę śmierci kobiety. 

Brutalny gwałt w centrum Warszawy - nikt nie reagował

25 lutego na schodach przy ul. Żurawiej znaleziono nagą i nieprzytomną Białorusinkę. Na miejsce została wezwana policja, która ustaliła, że kobieta padła ofiarą zamaskowanego mężczyzny. Sprawca zachodząc ją od tyłu, przyłożył jej nóż do szyi, zaciągnął ją do pobliskiej bramy i brutalnie zgwałcił.

Policji udało się szybko dotrzeć do podejrzanego. 23-latek został zatrzymany w wynajmowanym przed siebie mieszkaniu. W związku ze śmiercią ofiary, grozi mu dożywocie.

Jak pokazały nagrania z monitoringu, podczas ataku obok przechodzili ludzie, jednak nikt nie zareagował. Dopiero dozorca budynku, który szedł tamtędy do pracy, zauważył leżącą na schodach kobietę i wezwał pomoc.  

„Nie liczę na polityków. Liczę na kobiety”. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą wobec kobiet Mec. Wawrowska o przemocy. Pacjenci pl. patronem światowej kampanii

Bezpośrednią przyczyną zgonu 25-latki była śmierć mózgu

25-latka trafiła na oddział intensywnej terapii i anestezjologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Lindleya w Warszawie. Niestety pomimo walki lekarzy, kobieta po kilku dniach zmarła.

„Niestety, przykro nam bardzo, ale nie udało się jej uratować. Pacjentka zmarła dziś przed południem. Ona przyjechała już do naszego szpitala w stanie bardzo poważnym, mimo to lekarze starali się ratować jej życie. Bezpośrednią przyczyną zgonu kobiety była śmierć mózgu” - potwierdziła w rozmowie z Onetem Barbara Mietkowska, rzeczniczka UCK WUM.

Pacjenci patronem największej światowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet"

Przemoc wobec kobiet to ogromny problem w Polsce i na świecie. Pod koniec zeszłego roku Pacjenci zostali patronem największej światowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" promującej dyrektywę Unii Europejskiej, która ma zwalczać przemoc wobec kobiet i przemoc domową.

„Każdego dnia w Europie dochodzi do co najmniej siedmiu zabójstw kobiet. A i tak dotąd nie wypracowaliśmy wspólnego prawa chroniącego przed przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć. Ważą się losy unijnej dyrektywy, która ma zmienić definicję gwałtu” - powiedziała dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.

O sytuacji zgwałconych kobiet dr Monika Ksieniewicz-Mil rozmawiała z posłanką Anitą Kucharską – Dziedzic, która domaga się zmiany definicji gwałtu w kodeksie karnym.

„Muszą stawiać czynny opór, który zostawi ślady na ich ciele lub udowadniać, że padły ofiarą podstępu. Mamy de facto domniemanie zgody na odbycie stosunku z każdym i wszędzie, a prokurator zajmuje się ofiarą przestępstwa, sprawdzając jej zachowanie, ubiór, świadomość i skalę obrażeń.” - powiedziała Anita Kucharska – Dziedzic.

„Najwyższy czas domniemać brak zgody na stosunek i kazać prokuratorom sprawdzać, na jakiej podstawie sprawca uznał, że miał zgodę na obcowanie płciowe.” - dodała posłanka.

Posłanka zaznaczyła, jak ważne są zmiany w kodeksie karnym, aby sprawcy nie unikali kary, co niestety wciąż zdarza się nagminnie.

„Wielu prawników już dostrzegło, że obecne zapisy kodeksu karnego pozwalają wielu sprawcom uciec przed sprawiedliwością, a system jest wrogi pokrzywdzonym. Jeśli dorosły kuzyn gwałci nastoletnią kuzynkę po rodzinnych uroczystościach i unika kary, bo dziewczynka nie krzyczała, jeśli odurzoną kobietę gwałci kilku mężczyzn i unikają kary, bo sama się o nieszczęście prosiła, jeśli osobę z niepełnosprawnością umysłową gwałci opiekun, bo nie protestowała, to tak, prawo nie chroni. Mój „ulubiony” cytat z umorzenia: „dynamika aktu zgwałcenia wyklucza użycie prezerwatywy” – to po gwałcie zbiorowym na pijanej kobiecie. Chyba wystarczy już tego upokarzania ofiar?” - powiedziała Anita Kucharska – Dziedzic. 

„Czy będziemy ścigać mężczyzn, którzy wykorzystali pijane i nieświadome kobiety?”. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą
Dr Anita Kucharska - Dziedzic
Zadzwoniła do mnie przyjaciółka - policjantka. Powiedziała, że ta ustawa o izolacji sprawcy przemocy powinna nosić imię kobiety spod Zielonej Góry zamordowanej na oczach jej dziecka, bo policja, prokuratur i sąd latami nie zapewniły jej bezpieczeństwa we własnym domu – mówi posłanka Anita Kucharska – Dziedzic w rozmowie z Moniką Ksieniewicz-Mil z Europejskiego Lobby Kobiet.  „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" to największa na świecie kampania*. Promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Redakcja Pacjenci.pl objęła kampanię medialnym patronatem.  
Czytaj dalej
Problem co piątej kobiety w Unii Europejskiej. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii
Dr Monika Ksieniewicz-Mil
Każdego dnia w Europie dochodzi do co najmniej siedmiu zabójstw kobiet. A i tak dotąd nie wypracowaliśmy wspólnego prawa chroniącego przed przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć. Ważą się losy unijnej dyrektywy, która ma zmienić definicję gwałtu – mówi – dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.Trwa światowa kampania promujące dyrektywę unijną. Chodzi o definicję gwałtu (tu możesz przeczytać i/lub podpisać petycję w tej sprawie). Organizuje ją Europejskie Lobby Kobiet. Portal Pacjenci.p objął patronatem medialnym. - W imieniu polskiego rządu brałam udział w pracach nad Konwencją Stambulską. 10 lat słyszałam, że Polska „tego nie podpisze”, a jeśli nawet, to nie ratyfikuje, a już na pewno nie wdroży. Dziś słyszę to samo, jeśli chodzi o definicję zgwałcenia – to ostatni bastion walki kobiet o kształt wspólnej dla wszystkich krajów dyrektywy o przemocy wobec kobiet – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.- Wojna na granicy skutecznie burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Kobiety i dziewczynki, chłopcy i mężczyźni muszą czuć się bezpiecznie w domu i rodzinie, by mieć siłę na działania równościowe. Dlatego tak ważne jest, żeby wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie we własnym domu i rodzinie. Nowa rzeczywistość, jaka stoi przed tworzącym się w Polsce rządem nie jest łatwa – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil. - Przez ostatnie osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zmieniło się prawo dotyczące przemocy domowej, ale brak było kampanii, które wystarczająco uświadomiłyby wszystkim ludziom w Polsce to, że zmieniła się definicja przemocy - dodaje.  Jest nią też przemoc ekonomiczna, i że jest już rozbudowany nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy z jednoczesnym zakazem zbliżania się sprawcy nie tylko do domu, ale i miejsc, gdzie osoba, która doznała przemocy z jego strony może się znaleźć – tłumaczy dr Monika Ksieniewicz-Mil. 
Czytaj dalej