Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Nowy lek na schizofrenię - Rozmowa z Tomaszem Némethem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym ds. Operacji Farmaceutycznych Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Komunikat Prasowy
Komunikat Prasowy 07.06.2021 02:00

Nowy lek na schizofrenię - Rozmowa z Tomaszem Némethem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym ds. Operacji Farmaceutycznych Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

tomasz nemeth
fot. Materiały Partnerskie

W tym roku obchodzą Państwo 120-lecie istnienia Gedeon Richter. Czy mógłby Pan przybliżyć historię firmy?

Działalność rozpoczynaliśmy w 1901 roku od otwarcia niewielkiej apteki ze skromnym, jak na tamte czasy, laboratorium w Budapeszcie. Na początku wytwarzaliśmy produkty organoterapeutyczne i przeciwbólowe, tworząc przemysł na Węgrzech oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Po latach staliśmy się globalną firmą, będącą jednym z liderów innowacyjnych rozwiązań. Udoskonalaliśmy swoje umiejętności, wiedzę, technologie, pogłębialiśmy badania i wprowadzaliśmy innowacyjne leki, które były pierwszymi na rynku. To 120-lecie traktujemy jako kolejny etap w naszej bogatej historii. 24 maja jest Światowy Dzień Schizofrenii. Jakie działania podejmuje firma, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tej stygmatyzującej choroby?

Świadomość schizofrenii w naszym społeczeństwie jest bardzo niska. Wiele osób nie wie, że można ją leczyć farmakologicznie. Osoby chore i ich rodziny na co dzień mierzą się z wieloma problemami jak np. brak dostępu do rzetelnych informacji, brak zrozumienia ze strony otoczenia, czy trudności w uzyskaniu odpowiedzi, jak sobie radzić z tą chorobą. Jest to szczególnie istotne na samym początku choroby, gdy pacjenci i ich najbliżsi nie wiedzą z czym mają do czynienia i gdzie szukać pomocy. Naszą misją jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat schizofrenii. Pragniemy pomóc chorym oraz ich opiekunom odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wspierać ich w uzyskaniu akceptacji społecznej. W tym celu, wraz z naszym partnerem, firmą Recordati, uruchomiliśmy dedykowaną tej chorobie stronę internetową w języku angielskim ( https://schizophrenia.life/public/ ). Za jej pośrednictwem chcemy w jasny i przejrzysty sposób przekazać najważniejsze informacje na temat schizofrenii. Czy w ostatnim czasie firma pracowała nad innowacyjną terapią dla pacjentów chorych na schizofrenię? W firmie Gedeon Richter od wielu lat monitorujemy obszar schizofrenii, inwestując i przeprowadzając liczne badania rozwojowe, stale udoskonalając nasze leki. Już w 1999 roku podjęliśmy strategiczną decyzję, żeby zamiast prowadzić działalność badawczą w wielu różnych obszarach terapeutycznych, skoncentrować swoje badania i rozwój właśnie na lekach działających na układ nerwowy, wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie, wiedzę i osiągnięcia naukowe. Decyzja ta zaowocowała opracowaniem jednego z naszych flagowych leków – winpocetyny. Cieszę się, że produkt będący efektem ponad 20-letnich prac badawczo-rozwojowych, wciąż znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego. Ponadto, jako jedyna firma w Europie Środkowo-Wschodniej możemy pochwalić się innym innowacyjnym rozwiązaniem terapeutycznym, naszym najnowszym produktem na schizofrenię – kariprazyną. Molekuła ta jest stosowana jako lek przeciwpsychotyczny. Kariprazyna to dobra opcja terapeutyczna dla pacjentów chorych na schizofrenię, szczególnie z objawami negatywnymi, które są bardzo dotkliwe dla pacjentów i ich opiekunów. Jej stosowanie – zdaniem wielu lekarzy – może przyczynić się do poprawy klinicznej, a tym samym ułatwić osobie dotkniętej chorobą codzienne funkcjonowanie, a rodzinie i bliskim sprawowanie opieki nad chorym.

Artykuł Partnerski

Tagi: Psychiatria