Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nowy szczep COVID-19. Jakie objawy daje FLiRT?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.05.2024 12:00

Nowy szczep COVID-19. Jakie objawy daje FLiRT?

Nowy szczep koronawirusa, https://www.shutterstock.com/image-photo/medicine-doctor-research-analysis-coronavirus-vaccine-1757151407
Fot. Shutterstock/ Fit Ztudio

Choć jego nazwa jest urocza i kojarzy się z czymś pozytywnym, w rzeczywistości może być groźny. FLiRT to nowy szczep koronawirusa, który rozprzestrzenia się właśnie w USA ( według lekarzy podwariant KP.2 odpowiada aktualnie za 25 proc. wszystkich zakażeń w USA i dociera do Europy)

Na jakie objawy trzeba zwracać uwagę i jak wygląda skuteczność szczepień w związku z ochroną przed nowym szczepem?

To nowy szczep koronawirusa

FLiRT jest nową grupą wariantów koronawirusa, o której zrobiło się głośno w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że może stanowić już nawet 50 proc. wszystkich przypadków infekcji, zaczynając stopniowo wypierać przodującą mutację Eris. 

Szczep rozpoznawany był też w Nowej Zelandii, ale też Korei Południowej czy Wielkiej Brytanii. Nazwa FLiRT pochodzi od pierwszych liter mutacji poszczególnych białek), czyli nowa grupa wariantów SARS-CoV-2 obejmująca szczepy KP.2 oraz JN.1, które także należą do rodziny Omicrom. Choć nowy szczep dociera do europejskich krajów, specjaliści podkreślają, że mało prawdopodobne jest to, by warianty FLiRT doprowadziły do wystąpienia fali zachorowań tej wiosny i lata. Jakie są najczęstsze objawy nowego szczepu koronawirusa?

Jak się objawia FLiRT?
Fot. Freepic
Lekarze odwołali operację Jakuba Tolaka. Aktor ma poważną wadę serca Chcesz się pozbyć plam na skórze? Oto prawdziwy pogromca przebarwień

Jakie są najczęstsze objawy FLiRT?

Dostępne do tej pory dane nie wykazały jednak, by przez nowy wariant przebieg choroby był cięższy, niż w przypadku innych mutacji Omicron. Lekarze nie zauważyli też gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusowych. 

Eksperci zwracają uwagę na to, że w miarę gromadzenia oraz analizowania nowych informacji na temat szczepu, wnioski, wytyczne czy zalecenia mogą po prostu ulec zmianie. Do najczęstszych objawów należą: gorączka, kaszel, dreszcze, duszności, katar, ogólne osłabienie, ale też bóle mięśni, głowy, gardła, nudności, biegunka oraz utrata węchu i smaku.

Co ze szczepieniami?

Warto dodać, że zalecenia WHO są takie, by wszystkie nowe szczepionki, które mają być aktualizowane lub są czy będą w najbliższym czasie produkcji, były dostosowane do wariantu JN. 1, czyli tego, który bezpośrednio jest powiązany z wariantami FLiRT.

Warto też podkreślić, że część naukowców zauważa, że dotychczasowe szczepienia nie chronią w stu procentach przed zachorowaniem. Natomiast na ten moment nie ma badań specjalistów, które potwierdzałyby brak skuteczności dostępnych szczepionek w zapobieganiu zakażeniom wariantami z grupą FLiRT. 

Czytaj też:

To obowiązkowe szczepienia w 2024 roku. Jest wykaz

Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid

Nowy wariant koronawirusa atakuje. Jest bardziej zaraźliwy niż obecne

Polecane