Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.03.2024 12:15

Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid

Szczepienia, zdrowie, szczepionki
Fot. Canva / Pexels / Gustavo Fring

Przeciwko grypie szczepi się coraz mniej Polaków. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwracają uwagę na to, iż cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed czasów pandemii koronawirusa.

W jesienno-zimowym sezonie zaszczepiło się tylko 5,5 proc osób. To o 2. proc mniej, niż w ubiegłym. Obecny system finansowania szczepień jest jednym z najbardziej korzystnych dla pacjentów w Europie, a mimo to Polacy z wakcynacji nie chcą korzystać. Dlaczego?

Polacy nie chcą szczepić się na grypę

Choć grypa wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań, Polaków niespecjalnie interesuje szczepienie się przeciwko tej popularnej chorobie. Według WHO co roku na świecie choruje na grypę ok. 10 proc. osób dorosłych, ale też 20-30 proc. dzieci. Mimo że mówi się też o umieralności na tę chorobę, zainteresowanie Polaków szczepieniem na grypę, spada. WHO rekomenduje, iż poziom wyszczepialności społeczności powinien wynosić 75 proc. Niestety tak nie jest. W tym roku zaszczepiło się jedynie 5, 5 proc. Polaków.

Według ekspertów winne są pewne bariery, które powodują znacznie mniejsze zainteresowanie Polaków szczepieniami na grypę. W tym przypadku mowa o braku możliwości wystawienia recepty na szczepionki refundowane, ale też dość późne uruchomienie szczepień w aptekach. Z kolei w momencie szczepień na grypę zrealizowanych w POZ mowa o konieczności udania się do placówki aptecznej po szczepionkę z refundacją. Od tego roku przysługuje ona wszystkim Polakom.

Projekt bez nazwy.png
Fot. Freepic

 

Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań 10 produktów zakazanych w cukrzycy. Diabetolodzy nie mają wątpliwości

Lekarze komentują małe zainteresowanie szczepieniami

Kolejne, wymieniane przez specjalistów przyczyny to m.in. niski sezon epidemiczny grypy, który połączony jest z brakiem danych, ale i również informacji odnośnie zachorowań na grypę i zgonach. Szczepionki przeciw grypie są publicznie finansowane. W Polsce bezpłatnie zaszczepione mogą być wszystkie dzieci, ale też seniorzy powyżej 65 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Jeśli chodzi o dorosłych w wieku 18-64 lat mają oni 50 proc. refundacji. Mimo wszystko w bardzo małym stopniu wykorzystywany jest potencjał systemu refundacyjnego, w związku z czym nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Szerzej odnośnie szczepienia Polaków na grypę opowiedziała Aneta Nitsch-Osuch, kierowniczka Zakładu Medycyny Społecznej Zdrowia Publicznego i Wydziału Lekarskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

“W tym sezonie brakuje miarodajnych i precyzyjnych danych dotyczących zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Aktualnie zbierane są informacje dotyczące udzielonych porad ambulatoryjnych i publikowane są stronie internetowej Centrum e-Zdrowia. Niestety w takiej formie trudno je analizować i porównać z tymi, które były gromadzone i raportowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego” - zdradziła.

Zobacz też: Wyglądało jak zwykła gorączka. 6-latek zmarł zaledwie dzień po poradzie on-line

Największą grupą osób szczepiących się są seniorzy

Warto też dodać, że wciąż największą grupą osób szczepiących się w Polsce, pozostają osoby starsze. Zdaniem lekarzy, chorowanie na grypę u seniorów często wiąże się z pobytem w szpitalu. Hospitalizacja może z kolei przyczynić się do znacznego spadku sprawności, ale również później obniżenia samodzielności pacjenta.

Jednak to właśnie grypa jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65 roku życia. Dotyczy to aż 80 proc. seniorów. Statystycznie osoby starsze mają co najmniej dwie choroby współistniejące. Odsetek ten rośnie razem z wiekiem.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl/ ddb24.pl