Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Osłabienie (niedowład) kończyn – objawy i możliwe przyczyny.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Osłabienie (niedowład) kończyn – objawy i możliwe przyczyny.

Osłabienie (niedowład) kończyn – objawy i możliwe przyczyny.
https://pixabay.com/pl/photos/w%C3%B3zek-inwalidzki-inspiracja-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-1501993/

Osłabienie (niedowład) kończyn często wywołuje panikę u osoby, która go doświadcza. Nic dziwnego! Paraliż to w końcu jeden z najgorszych koszmarów, które może wyobrazić sobie każdy zdrowy człowiek. Poniżej prezentujemy typy niedowładów oraz ich najczęstsze przyczyny…

Osłabienie (niedowład) kończyn – charakterystyka i rodzaje

Wśród osłabienia (niedowładu) kończyn wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje:

1.      Niedowład spastyczny, który następuje w wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Typowymi objawami dla tego rodzaju niedowładu jest wzmożone napięcie mięśniowe z jednoczesnym zaniknięciem odruchów powierzchniowych takich jak np. odruch Babińskiego – objawiający się przykurczaniem palców przy podrażnianiu skóry stóp. Jednocześnie dochodzi również do nasilenia odruchów głębokich takich jak np. „skok” kolana po uderzeniu młotkiem neurologicznym poniżej rzepki.

2.      Niedowład wiotki, który następuje w wyniku uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. W tym przypadku dochodzi do zaniku mięśni, obniżenia napięcia mięśniowego oraz zaniku jakichkolwiek odruchów w dotkniętej niedowładem kończynie.

UWAGA!!! Osłabienie(niedowład) kończyn może dotyczyć tylko jednej strony ciała, wówczas mówi się o niedowładzie połowicznym lewo- lub prawostronnym.

Przyczyny osłabienia (niedowładu) kończyn – choroby mózgu

Najpowszechniej znaną przyczyną niedowładu kończyn są różnego rodzaju choroby mózgu, a wśród nich dominuje udar mózgu. W przypadku udaru mówi się o niedowładzie jednostronnym. Udar zlokalizowany w prawej półkuli skutkuje niedowładem lewej strony ciała. Udar zlokalizowany w półkuli lewej kończy się niedowładem kończyn po stronie prawej. Innymi objawami udaru mózgu są zwykle zaburzenia aparatu mowy, widzenia (zwykle w jednym oku) oraz niepewny, lekko lub mocno nieskoordynowany chód.

Wśród innych chorób mózgu, które mogą powodować osłabienie kończyn wymienia się przede wszystkim ropień mózgu, wzmożone ciśnienie śródczaszkowe czy też atak niedokrwienny mózgu (ten daje chwilowe osłabienie kończyn, ponieważ wynika z zaburzeń krążenia mózgowego).

Wśród przyczyn niedowładu kończyn znajdują się również liczne zaburzenia psychiczne. Ze względu jednak na ich specyfikę, należą do najtrudniejszych w diagnozie.

Przyczyny osłabienia (niedowładu) kończyn – choroba Parkinsona

Do jednej z najbardziej przykrych chorób, których objawem jest osłabienie (niedowład) kończyn, należy choroba Parkinsona. Problemy z poruszaniem się czy pewna sztywność w mówieniu, połykaniu i problemy z utrzymaniem równowagi są podstawowymi problemami, z którymi musi zetknąć się osoba chora. Często niedowład kończyn jest przyczyną wielu wypadków z udziałem osób starszych, które nie mogąc utrzymać nagle równowagi czy niespodziewanie tracąc „siłę w rękach”, upadają doznając złamań i innych obrażeń.

Przyczyny osłabienia (niedowładu) kończyn – stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane posiada bardzo wiele specyficznych cech. Jedną z nich jest narastający niedowład kończyn charakteryzowany najczęściej jako niedowład spastyczny. Chory najczęściej traci panowanie nad mięśniami kończyn dolnych, rzadziej górnych. Zdarza się również postać niedowładu dotykająca twarzy, co powoduje również problemy z mówieniem czy przełykaniem.

Normalnym widokiem są osoby ćwiczące na siłowni, cierpiące na stwardnienie rozsiane. Regularne ćwiczenia i porządna rehabilitacja bardzo często pomagają w opóźnieniu pojawiania się silniejszych niedowładów.

Tagi:
Polecane