Pacjenci.pl Choroby Pierwsze objawy kamicy nerkowej. Jak rozpoznać i leczyć chorobę?
Fot. Canva

Pierwsze objawy kamicy nerkowej. Jak rozpoznać i leczyć chorobę?

7 grudnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Kamica nerkowa (kamica moczowa) występuje u około 5-10 proc. populacji. Choroba polega na nadmiernej krystalizacji soli mineralnych w moczu, które przylegają do nabłonka dróg moczowych. Początkowo niewielkie kryształy, określane jako “piasek w nerkach” łączą się w większe struktury, które zalegają w układzie moczowym, powodując różne dolegliwości, w tym bólowe. Jak rozpoznać pierwsze objawy rozwijającej się kamicy?

Rodzaje kamieni nerkowych

W zależności od składu powstałych w układzie moczowym złogów, wyróżniamy różne rodzaje kamieni nerkowych - najczęściej mówimy o kamicy szczawianowo-wapniowej, ale może też ywstąpić kamica cystynowa, fosforanowo-amonowo-magnezowa (tzw. kamica struwitowa), fosforanowa lub kamica wywołana nadmiernym wydalaniem kwasu moczowego.

Pierwsze objawy kamicy nerkowej

Objawy kamicy nerkowej są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wielkości i rodzaju kamieni. Kiedy są one niewielkie, schorzenie może zostać wykryte przypadkiem, podczas rutynowych badań. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest tzw. atak kamicy nerkowej, czyli wystąpienie nagłego i bardzo silnego bólu w dolnej części pleców lub brzucha, w zależności od położenia kamienia nerkowego. Ból może promieniować w kierunku pachwiny, uda , a u mężczyzn także jąder.

Do innych objawów zaliczamy:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • wymioty,
  • nudności,
  • czerwone zabarwienie moczu,
  • wzdęcia,
  • nadmierną potliwość,
  • złe samopoczucie,
  • gorączkę.
Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
Badanie moczu – kto powinien zrobić badanie moczu i jak się do niego przygotować

Jak rozpoznać kamienie nerkowe?

Podstawowym badaniem zalecanym przy diagnostyce kamicy nerkowej jest badanie moczu , które dostarcza informacji na temat tego, jakie sole znajdują się w moczu, jakie jest jego pH moczu i objętość. Dodatkowo należy wykonać USG i RTG, dzięki czemu można sprawdzić umiejscowienie kamieni oraz ocenić ich wielkość.

Leczenie kamieni nerkowych

Niewielkie kamienie nerkowe mogą zostać wydalone samoistnie wraz z moczem, wtedy zaleca się pacjentowi przyjmowanie dużych ilości płynu. Jeśli jednak złogi są duże, lekarz może zadecydować o zabiegu rozbijania kamieni nerkowych przy pomocy litotrypsji zewnątrzustrojowej falą uderzeniową. Innym zabiegiem jest ureteroskopia, która umożliwia wyciągnięcie kamieni nerkowych bez nacinania skóry. Jeśli jednak z różnych przyczyn zabiegi te nie są możliwe, to wykonuje się przezskórną nefrolitotrypsję, czyli zabieg chirurgiczny, który przy użyciu nefroskopu pomaga pozbyć się nawet bardzo dużych kamieni nerkowych.

Domowe sposoby na kamienie nerkowe

Mówiąc o domowych sposobach na kamienie nerkowe, mówimy przede wszystkim o odpowiedniej podaży płynów, do 3 litrów na dobę. Należy pić głównie wodę o niskiej zawartości minerałów . Można pić też soki, które alkalizują mocz, np. sok pomarańczowy, w mniejszym stopniu też sok z cytryny.

Należy za to unikać soku grejpfrutowego, który zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych, a także kawy, herbaty, napojów słodzonych i gazowanych.

Zaleca się też picie wody przed snem w celu rozcieńczenia moczu w trakcie nocy.

Zobacz także:

"Cebula czarownic" rośnie dziko w wielu miejscach. Ale kto ją zerwie, może pożałować

Silne wsparcie dla mózgu i serca. Jedz je codziennie

Tej przyprawy powinno się unikać jak ognia. A Polacy wciąż dodają ją do zup

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj
Kolor moczu - co oznacza? Jaka barwa powinna zaniepokoić?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko