Ta choroba prześladowała papieży. Najkrótsze pontyfikaty w historii Kościoła

Na przestrzeni dziejów niektórzy papieże nie zdążyli nawet w pełni objąć swojego urzędu, zanim śmiertelna choroba przerwała ich pontyfikat. Syzyniusz i Bonifacy VI zapisali się w historii Kościoła nie ze względu na dokonania, lecz wyjątkowo krótkie rządy — trwające zaledwie kilkanaście dni. Do tak dramatycznych wydarzeń, tuż po konklawe, doprowadziła straszna choroba. Czy dziś wciąż może stanowić zagrożenie dla nowego papieża?
Wybrano nowego papieża
21 kwietnia cały świat pożegnał dotychczasowego papieża Franciszka, który od miesięcy zmagał się z problemami zdrowotnymi. Jego stan pogorszył się w okresie Wielkanocy i mimo starań lekarzy, Ojciec Święty zmarł. 26 kwietnia tysiące wiernych i dostojników kościelnych zebrało się na uroczystościach pogrzebowych, oddając ostatni hołd zmarłemu papieżowi. Mimo smutku, Kościół musiał stawić czoła wyzwaniu wyboru nowego papieża, który mógłby poprowadzić wspólnotę wiernych.
Sprawdź: Tego warzywa nie wolno jeść kardynałom podczas konklawe. Jest obłędnie pyszne i zdrowe
Konklawe rozpoczęło się 7 maja. Kardynałowie z różnych zakątków świata, odpowiedzialni za wybór nowego papieża, zgromadzili się w Watykanie, aby przeprowadzić tę ważną i tajemniczą procedurę. Po dniach oczekiwania, 8 maja, nad Watykanem pojawił się biały dym, oznaczający, że wybór nowego papieża został dokonany. Ta radosna chwila obwieściła światu, że nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z Ameryki. Przyjął imię Leon XIV. Nowo wybrany papież ma 69 lat i szanse na wieloletni pontyfikat. Przyjrzyjmy się jednak temu, co spotkało jego poprzedników.

Ta choroba długo prześladowała papieży
Papieżem, który może poszczycić się najdłuższym pontyfikatem w historii Kościoła, był Pius IX, który panował przez 32 lata. Tuż za nim znajduje się nasz rodak, Jan Paweł II, z niemal 27-letnim pontyfikatem. Jednak z drugiej strony nie brakuje przykładów ekstremalnie krótkich rządów papieży. Historia Kościoła wyszczególnia dwa takie przypadki. Syzyniusz, papież, który zasiadał na tronie Piotrowym zaledwie 20 dni, zmarł na chorobę, której nie zdążył pokonać.
Podobnie krótki pontyfikat miał papież Bonifacy VI, który zasiadał na stolicy apostolskiej tylko przez 15 dni. Jego śmierć była wynikiem podagry, czyli dny moczanowej, która również dotknęła wielu innych ważnych postaci historycznych, w tym króla Henryka VIII oraz polityka Benjamina Franklina. Bonifacy VI był synem biskupa Hadriana i został papieżem zaraz po śmierci Formozusa, a jego wybór został wymuszony przez wzburzony i uzbrojony lud rzymski, który wyraził niechęć wobec cesarza.
Podagra była chorobą, która nie oszczędzała nie tylko papieży, ale także innych ważnych postaci historycznych, takich jak królowie i politycy, którzy nie stronili od wystawnych uczt. Włoską rodzinę Medyceuszy dotknęły ataki tej choroby, w tym Wawrzyńca Wspaniałego, który, mimo że był jednym z najważniejszych władców Florencji, musiał zmagać się z bolesnymi epizodami dny moczanowej. Ataki podagry uniemożliwiały mu pełnienie obowiązków i często wytrącały go z równowagi. Wawrzyńcowi, jak i jego ojcu i dziadkowi, nie udało się przezwyciężyć choroby, mimo intensywnych poszukiwań lekarstwa.
Dna moczanowa - co to za choroba? Historia zanotowała wiele przypadków
Podagra, czyli dna moczanowa, to schorzenie objawiające się zapaleniem stawów, wywołane zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie. W średniowieczu kapelan biskupa Chichester, pracujący również jako notariusz papieski, opisał ją jako zaburzenie jednego z "humorów" - płynów ustrojowych, które według teorii humoralnej miały wpływać na zdrowie człowieka. Uważał, że gdy jeden z humorów dostaje się do stawu, powoduje ból, obrzęk i zaczerwienienie, prowadząc do cierpień, które często kończyły się śmiercią z powodu powikłań.
W XVII wieku lekarz Thomas Sydenham opisał atak podagry u pacjenta, który budził się w nocy z przeszywającym bólem w stawach:
Zasypia spokojnie, aby około drugiej nad ranem obudził go przeszywający ból w dużym palcu u stopy, pięcie, łydce lub kostce. Z każdą godziną ból staje się coraz silniejszy, aż do tego stopnia, że chory nie jest w stanie znieść nawet ciężaru pościeli - pisał.
Podagra była też często opisywana w literaturze, jak u Casanovy czy w "Ogniem i mieczem", gdzie Zagłoba skarżył się na ból palca. Przez wieki uważano, że choroba ta dotyczy głównie mężczyzn.
Przeczytaj: Zmiany w dniach wolnych na dziecko. Koniec absurdów
Czy papież Leon IV może zachorować na dnę moczanową?
Podagra, czyli dna moczanowa, jest chorobą, na którą możemy natknąć się współcześnie, chociaż w wyniku postępu medycyny i zmian w stylu życia, jej występowanie stało się bardziej kontrolowane. Choroba ta najczęściej dotyczy osób, które mają podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, co prowadzi do odkładania się kryształów kwasu moczowego w stawach, powodując ból i stan zapalny.
Jednak nawet, gdyby teoretycznie papież Leon XIV zachorował na podagrę, ryzyko śmierci jest znikome, gdyż dzisiejsza medycyna oferuje skuteczne metody leczenia. Współczesne leki, takie jak allopurynol, febuksostat czy leki przeciwzapalne, pozwalają kontrolować poziom kwasu moczowego we krwi oraz łagodzić ból związany z atakami podagry. Ponadto, zalecenia dietetyczne i styl życia mogłyby pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby.
Sprawdź także: Nowoczesna proteza zębowa na NFZ. Ponad 4000 zł od maja





































