Neurolog: Mamy wysyp udarów. Odkryto nową przyczynę choroby

Udar mózgu to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych przyczyn zgonów oraz trwałej niepełnosprawności na całym świecie. Mimo ogromnego postępu w medycynie świadomość społeczna wciąż pozostaje niewielka i należy to zmienić. Lekarz neurolog alarmuje, że mamy wysyp udarów. Wskazuje też, że odkryto nową przyczynę choroby.
Udary mózgu w Polsce. Statystyki są porażające
Prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, cytowany przez Onet, wskazuje, że liczba udarów wzrosła z 60-70 tys. do około 90 tys. rocznie. Medyk opiera się na nowych statystykach, które pochodzą z raportu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum. Przeczytaj: Może być sygnałem zbliżającego się udaru. Tak objawia się mini udar
Aż 85 proc. to udary niedokrwienne, wynikające z miażdżycy lub chorób serca. Z kolei udary krwotoczne stanowią 15 proc. przypadków i są efektem pęknięcia naczyń mózgowych. Prof. Rejdak poinformował również, że udary są trzecią przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności dorosłych.
Co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru. To prawdziwa plaga
Wielu ekspertów wskazuje, że udaru mózgu doznają coraz młodsi. Aż 30 proc. pacjentów, u których go zdiagnozowano, miało mniej niż 65 lat. To zatrważające.
- W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu. Niestety z roku na rok mamy coraz młodszych pacjentów. W szpitalu, w którym pracuję, z powodu udaru leczone były nawet kilkuletnie dzieci, które wymagały zabiegu trombektomii (mechaniczne usunięcie zatorów w mózgu - przyp. red.). Najmłodszy pacjent miał sześć lat. Badania pokazują, że obecnie ryzyko wystąpienia udaru wzrasta już po 20. roku życia - powiedział w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

- Stres, używki – szczególnie palenie papierosów, ale także brak dbałości o zdrowie – nieleczone nadciśnienie, otyłość. To wszystko sprawia, że ryzyko zdarzeń neurologicznych rośnie. Większe ryzyko wystąpienia udaru będą miały także pacjentki z migreną, które stosują antykoncepcję hormonalną - mówi dr Paweł Kram, neurolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie w rozmowie z WP.
Zaskoczyła nas rola nietypowych przyczyn, w tym migren, które wydają się być jednym z głównych czynników ryzyka udaru u młodych dorosłych" – powiedział z prof. Jukka Putaala, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie "Stroke". Przeczytaj: Tak bolą nogi w trakcie udaru. Masz 5 minut na reakcję
Objawy udaru – kiedy trzeba zareagować?
Do najczęstszych objawów udaru zaliczamy:
- nagłe osłabienie lub porażenie kończyn,
- trudności w mówieniu (afazja),
- trudności ze zrozumieniem wypowiedzi,
- nagła utrata mowy,
- zanik widzenia w jednym oku,
- ograniczenie pola widzenia,
- podwójne widzenie.,
- silny ból głowy,
- zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów,
- drętwienie,
- mrowienie,
- brak czucia po jednej stronie ciała,
- senność,
- dezorientacja,
- utrata przytomności.





































