Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Planujesz udział w imprezach plenerowych? GIS przypomina o zasadach bezpieczeństwa
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 14.06.2024 09:37

Planujesz udział w imprezach plenerowych? GIS przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Festiwale, imprezy masowe
Fot. Shutterstock/ nednapa

Wraz z rozpoczęciem lata ruszają koncerty i imprezy plenerowe w całej Polsce. Przed nami również największe festiwale muzyczne. 

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, biorąc udział  we wszelkiej maści imprezach masowych. Na co trzeba zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

O czym trzeba pamiętać, biorąc udział w imprezach masowych?

Czerwiec oraz kolejne letnie miesiące to czas rozmaitych festiwali, koncertów oraz imprez masowych, takich jak m.in. UEFA Euro 2024, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Już w lipcu na polskich fanów muzyki czeka jak zwykle festiwal Open'er Festival 2024.

Główny Inspektorat Sanitarny uczula wszystkich fanów imprez plenerowych na kilka aspektów. Chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo - nasze oraz naszych bliskich. GIS zwraca też uwagę na choroby, które zebrały żniwo w innych krajach. Mowa o m.in. krztuścu, który szalał w Czechach.

"Zapewnij sobie, swoim bliskim oraz znajomym zdrowie i bezpieczeństwo. Biorą w nich udział uczestnicy z wielu państw, o zróżnicowanej sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych. Obecnie niestabilna sytuacja epidemiologiczna dotyczy przede wszystkim chorób takich jak: odra, błonica, krztusiec, poliomyelitis. Możesz się przed nimi skutecznie zabezpieczyć poprzez szczepienie ochronne."  - czytamy w komunikacie GIS.

Warto pamiętać o odpowiedniej higienie podczas udziału w imprezach plenerowych
Fot. Freepic
Ptasia grypa u człowieka. WHO potwierdziło przypadek zakażenia Oprah Winfrey trafiła do szpitala. Wiadomo, co jej dolega

O czym trzeba pamiętać podczas pobytu na zagranicznej imprezie?

GIS zwraca też uwagę na to, że wybierając się w podróż, warto upewnić się, czy mamy wymagane w danym kraju niezbędne szczepienia. Z kolei osoby, które chorują na przewlekłe choroby, ale również kobiety ciężarne, lub te planujące ciążę powinny skonsultować swój wyjazd z lekarzem.

Podczas pobytu za granicą trzeba oczywiście pamiętać o wszystkich dobrych higienicznych praktykach no i oczywiście regularnym myciu rąk. Koniecznie trzeba mieć też przy sobie płyn do dezynfekcji rąk. Będąc za granicą pamiętajmy też o piciu wody butelkowanej lub tej przegotowanej, dokładnym myciu owoców i warzyw przez zjedzeniem i spożywanie żywności nieprzeterminowanej.

Chrońmy się przed insektami

Główny Inspektorat Sanitarny zwraca też uwagę na odpowiednią ochronę przed insektami. Jeśli jesteśmy za dużym evencie plenerowym, pamiętamy, by mieć ze sobą preparaty odstraszające owady. Ważne jest również odpowiednie nakrycie głowy oraz odzież z dłuższymi nogawkami oraz rękawami.

Pamiętajmy też, by unikać wykonywania tatuaży czy piercingu w warunkach, które nie należą do sterylnych. Warto też unikać kontaktu z osobami, u których wystąpiły objawy chorobowe.

Czytaj też:

Kazik Staszewski w szpitalu! Odwołał koncerty

Jakie choroby przenoszą pluskwy? Możesz przywlec je do domu nawet z podróży autobusem.

Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują