Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Polacy korzystają z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jakie polisy wybierają najczęściej?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.04.2024 18:11

Polacy korzystają z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jakie polisy wybierają najczęściej?

Ubezpieczenie zdrowotne, zdrowie
Fot. Freepic

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Prawie 5 mln osób korzystało w 2023 r. ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych.  Tak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.  Jak się okazuje, wydano na nie 1,7 miliarda złotych.

“Rosnąca liczba ubezpieczonych pokazuje, że prywatne ubezpieczenia się sprawdzają. Mimo że ich cena w ostatnim roku odzwierciedla dużą inflację w sektorze medycznym, to sprzedaż polis utrzymuje się na wysokim poziomie” - tak skomentowała doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota M. Fal.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne sprawdzają się

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) odnotowała duży wzrost liczby Polaków korzystających z prywatnej opieki medycznej. Pod koniec 2023 r. ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych skorzystało w Polsce 4,8 mln osób - o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Polacy wydali na te ubezpieczenia 1,7 mld zł - to wzrost o 33,1 proc. w stosunku do 2022 r.

Specjaliści podkreślają, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne sprawdzają się wśród Polaków. W raporcie PIU podkreśliła, że ubezpieczeni chętnie kupują polisy z szerokim zakresem ochrony. Jeszcze rok temu wydali na nie znaczną większość środków przeznaczonych na zakup prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dorota Fal dodaje, że ubezpieczenia zdrowotne często opłacają pracodawcy jako dodatkowy bonus dla pracowników.

To L4 może trwać pół roku. Można wychodzić, a nawet podróżować Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy

Istotna jest długość życia Polaków w zdrowiu

PIU zwraca też uwagę na to, że według danych GUS w 2022 r. przeciętne dalsze trwanie życia dla 60-letniego mężczyzny wyniosło 18,7 lat, natomiast dla kobiety w tym samym wieku, 23,6 lat.

"W obu przypadkach dostrzec można trend wzrostowy. Istotna jest jednak długość życia Polaków w zdrowiu. W 2022 r. wyniosła ona 60,1 lat dla mężczyzn i 63,7 lat dla kobiet" - wyjaśnia Polska Izba Ubezpieczeń.

Jakie polisy są najczęściej kupowane przez Polaków?

Jakie polisy Polacy kupują najczęściej? Jak podkreśla PIU, ubezpieczeni chętnie sięgają po polisy z dość szerokim zakresem ochrony zdrowia.

Są to polisy, które oferują szeroką opiekę ambulatoryjną i badania diagnostyczne, profilaktykę czy dostęp do leczenia szpitalnego i jednodniowych procedur szpitalnych - wyjaśniła ekspertka.

Jak się okazuje, na rynku dostępne są też produkty, które charakteryzują się dość wąskim zakresem świadczeń. Chodzi o ofertę określonych badań czy też wybranych lekarzy.

W swoim komunikacie PIU odniosła się również do młodych osób aktywnych zawodowo-mierzących się z rozmaitymi chorobami.

"W IV kwartale 2023 r. choroby i niepełnosprawności były drugą najczęstszą przyczyną bierności zawodowej osób w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat). Dotyczyły one niemal jednej czwartej tej grupy (24,6 proc.)" - czytamy w komunikacie PIU.

Czytaj też: 

Koniec ze składką zdrowotną ZUS dla wybranych grup osób. Czy się do niej zaliczasz?

Gdy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją. Czym jest ortoreksja?

Plejada gwiazd w spocie II edycji kampanii Badaj się regularnie

 

Polecane