Policja z ważnym apelem do rodziców: Nie tłumaczcie się "chwilą"

Dorośli często nie zdają sobie sprawy, że zostawienie dziecka czy zwierzęcia w rozgrzanym aucie może skończyć się tragicznie. Niewiedza i przekonanie, że przez chwilę nic się nie wydarzy, każdego roku doprowadza do ogromu tragedii. Co prawda, nie zawsze kończy się to śmiercią, jednak wystarczy już 15 minut, by uszkodzić mózg i nerki malucha.
Policja apeluje o rozwagę. Temperatura w aucie w słoneczny dzień szokuje
- Apelujemy o ostrożność! Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dzieci ani zwierząt w nagrzanym aucie! Temperatura wewnątrz zaparkowanego pojazdu w słoneczny dzień potrafi w ciągu kilku minut osiągnąć nawet 60–70°C. W takich warunkach dziecko lub zwierzę zamknięte w aucie jest narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo! – alarmują policjanci.
Pozostawienie dziecka w aucie w gorący dzień jest niezwykle niebezpieczne. Już po kilku lub kilkunastu minutach traci ono przytomność. Dochodzi do uszkodzenia mózgu i nerek. Osoba dorosła traci przytomność kiedy temperatura jego ciała sięga 42 °C, dziecko już przy 40 °C. Nawet po szybkim wyciągnięciu pociechy z samochodu może nie udać się uniknąć przykrych skutków. Przeczytaj: Nie był zapisany do przychodni, więc... nie umarł? Porażający absurd systemu
"Razem zadbajmy o bezpieczeństwo! Nie tłumacz się "chwilą" czy "szybkim załatwieniem sprawy". Żadna czynność nie jest warta narażenia dziecka czy zwierzęcia na cierpienie lub śmierć. Bądźmy odpowiedzialni - reagujmy - nie pozwólmy, by chwila nieuwagi zakończyła się tragedią" - czytamy na stronie policji.
Tych warzyw nie jedz w żadnej postaci. Lidl prosi o zwrot Dawca nasienia z rzadką mutacją genetyczną spłodził 67 dzieci. 10 z nich choruje na raka
Pierwsza pomoc dla dziecka zamkniętego w rozgrzanym samochodzie
Pierwsza pomoc w takich przypadkach jest niezwykle ważna. Nie wystarczy wyjąć dziecka z auta. Jeśli jest nieprzytomne, powinniśmy od razu sprawdzić, czy oddycha. Obserwujemy ruchy klatki piersiowej. Jeżeli nie oddycha lub tylko „łapie powietrze”, czyli wykonuje szybkie wdechy, z dużymi przerwami pomiędzy – należy bez chwili zwłoki rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Czasem takie oddychanie może przypominać jęk, chrapanie lub sapanie. U dziecka, które nie reaguje, jest oznaką zatrzymania krążenia. Przeczytaj: Słupsk. Nie żyje 3-letnia dziewczynka. Zatrzymano rodziców

Co grozi za pozostawienie dziecka w samochodzie?
Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w zamkniętym pojeździe w warunkach zagrażających ich zdrowiu lub życiu policja może zakwalifikować jako przestępstwo. Policja przypomina, że takie osoby muszą liczyć się z:
- odpowiedzialnością karną dotyczącą narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku skutku ciężkiego - nawet do 5 lat;
- w przypadku zwierząt - możliwe jest zastosowanie przepisów Ustawy o ochronie zwierząt, przewidującej karę do 3 lat pozbawienia wolności za znęcanie się.

Policja apeluje też o to, by świadkowie zdarzeń nie pozostawali obojętni. Ważna jest natychmiastowa reakcja. W takich sytuacjach zadzwoń na numer alarmowy 112 i zgłoś zdarzenie. Pamiętaj też, że jeśli sytuacja zagraża życiu – możesz bez ponoszenia odpowiedzialności wybić szybę.





































