Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Dlaczego warto jeść tylko między 12 a 20? Nowe badania naukowców o poście przerywanym
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.11.2023 15:44

Dlaczego warto jeść tylko między 12 a 20? Nowe badania naukowców o poście przerywanym

None
shutterstock

Post przerywany to trend dietetyczny, który ma zarówno wielu entuzjastów, jak i zagorzałych przeciwników. Uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych sposób na redukcję wagi. Niektórzy uznają go wręcz na remedium na wszystkie choroby cywilizacyjne.  

Nowe wyniki badań naukowców z Chicago zdają się to potwierdzać.

Czym jest post przerywany?

Naukowcy przebadali osoby, które jadły pierwszy posiłek o godz. 12, a ostatni o 20. Obserwowali przez przez pół roku, jaki wpływ będzie to miało na ich zdrowie. Zmiany były zaskakujące. Przeczytajcie jakie.

Okazało się, że przez 6 miesięcy uczestnicy ekperymentu szybciej schudli więcej niż uczestnicy stosujący dietę niskokaloryczną. Polega na czasowym ograniczeniu spożycia pokarmów – posiłki konsumuje się wyłącznie w ustalonym indywidualnie oknie czasowym. Gdy okno się zamyka, zaczyna się post – i wtedy jeść nie można. Dopuszczalne jest za to picie wody.

Czy post przerywany jest zdrowy? Opinie są różne. Jednak w ostatnim czasie zdaje się, więcej argumentów mają zwolennicy postów. Prestiżowe pismo „JAMA” opublikowało wyniki badań, z których wynika, że post przerywany jest równie skuteczny co diety odchudzające zmniejszające spożycie kalorii o 25 proc.

Projekt bez nazwy - 2023-11-07T143237.136.png

Czy można obniżyć ciśnienie bez leków? Postępuj tak, a zapobiegniesz insulinooporności. Sprawdzona metoda prosto od dietetyczki!

Post przerywany – komu może pomóc?

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago po przebadaniu 75 uczestników doszli do wniosku, że osoby jedzący między południem a godziną 20, w ciągu 6 miesięcy szybciej schudli niż uczestnicy stosujący dietę niskokaloryczną. U jednych i drugich zmalał poziom cukru we krwi.

Post przerywany uznawany jest za skuteczniejszą metodę na redukcję wagi niż wspomniane diety. Według badaczy może być pomocny również dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 – ich zdaniem post przerywany ułatwia chudnięcie tej grupie chorych. Jednak powinno się go przeprowadzać pod nadzorem lekarza. Podczas postu spada poziom insuliny, co powoduje, że komórki stają na nią bardziej podatne, gdy dana osoba znów zaczyna jeść.

Post przerywany pomocny jest także dla osób zdrowych, ze względu, że zwiększą elastyczność metaboliczną. Osoby stosujące go mają także większą wrażliwość na insulinę, co przyczynia się do lepszej regulacji glikemii i redukcji wagi.

Post przerywany – przeciwwskazania

Omawiany model żywienia uznawany jest za uniwersalny lek na wszystkie choroby cywilizacyjne i problemy zdrowotne. Jednak nie jest odpowiedni dla każdego. Nie powinny go stosować osoby, u których duża redukcja masy i długotrwała rezygnacja z jedzenia mogłaby być niebezpieczne.

Postu przerywanego nie powinny stosować:

  • osoby starsze,
  • dzieci i młodzież,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią
  • osoby przyjmujące niektóre leki,
  • osoby mające wcześniej zaburzenia odżywania,

Jak przeprowadzić post przerywany?

  • Metoda 16:8 – na tej diecie post trwa 16 godzin dziennie, a w ciągu pozostałych ośmiu godzin spożywa się dwa posiłki.
  • Metoda 5:2 – na tej diecie pości się dwa dni w tygodniu i spożywa wtedy ok. 500 kalorii dziennie. W pozostałe 5 dni je się już normalnie.
  • Post naprzemienny – na tej diecie pości się co drugi dzień i spożywa maksymalnie 500 kalorii.
Polecane