Pacjenci.pl
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

fot. Tomasz Adamaszek

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

- Nerki to jeden z najbardziej zaniedbanych narządów, a niewydolność nerek to niezwykle podstępna choroba – mówi prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie.

– Średnio na ok. pięćdziesięciu  pacjentów, zgłaszających się każdego dnia do lekarza rodzinnego, czterech  ma niewydolność nerek. Ta choroba jest częstsza niż cukrzyca. Może się rozwijać nawet 20 – 30 lat, bez żadnych alarmujących objawów. Bo te, które mają miejsce, są mało charakterystyczne. To może być zmęczenie, uczucie słabości, mniejszy apetyt, nudności, świąd skóry, podwyższone ciśnienie, wyższy cukier, ból w okolicy lędźwiowej. Kiedy chory trafia do lekarza, nierzadko jest leczony właśnie z powodu ciśnienia czy wyższego poziomu cukru, ale nie z powodu nerek. A tymczasem choroba postępuje, chociaż nerki nie bolą, bo nie mają nerwów czuciowych.

- Osób znajdujących się w grupie ryzyka niewydolności nerek będzie przybywać, gdyż chorobie tej sprzyjają inne schorzenia cywilizacyjne – kardiologiczne, metaboliczne. Można ocenić, że co trzecia osoba znajduje się w tej grupie. Jednocześnie niewydolność nerek zwiększa ryzyko wielu innych chorób  - chorób serca, zawałów, udarów, niektórych nowotworów.

- Pamiętając, że to, co dobre dla serca, jest również dobre dla nerek, możemy zmniejszać ryzyko zachorowania na niewydolność nerek. Zmienić styl życia – więcej się ruszać, ograniczyć spożycie białka do 0,8g/kg masy ciała na dobę, ograniczyć spożycie alkoholu. I, w ramach badań profilaktycznych, wykonywać dwa proste badania - ogólne badanie moczu i oznaczenie we krwi poziomu kreatyniny. Te dwa badania już pokażą, czy coś złego dzieje się w naszych nerkach.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
łóżko

Świat Lekarza

Prof. Zbigniew Izdebski: I seks zmienia się w pandemii

Czytaj więcej >