Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Twój partner lub partnerka jest zakażona HIV? Masz szansę uniknąć zakażenia nie rezygnując ze współżycia
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 30.12.2023 10:47

Twój partner lub partnerka jest zakażona HIV? Masz szansę uniknąć zakażenia nie rezygnując ze współżycia

PrEP
canva.com

Profilaktyka przedekspozycyjna HIV (Pre-exposure Prophylaxis – PrEP) polega na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, które mają na celu zapobieganie zakażeniu HIV zanim dojdzie do ekspozycji na wirusa, np. przed stosunkiem z osobą zakażoną. Jak wygląda stosowanie PrEP? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób zakaźnych dr n. med. Karoliną Pyziak-Kowalską. 

Komu zaleca się stosowanie PrEP?

Przyjmowanie leków PrEP zaleca się osobom ze zwiększonym ryzykiem narażenia na HIV, między innymi posiadającym partnerów seksualnych zakażonych wirusem HIV oraz podejmującym kontakty seksualne bez zabezpieczenia prezerwatywą. 

Mając częste sytuacje, narażające nas na ekspozycję z wirusem, możemy zastosować tego typu terapię. Przykładowo, podejmując stosunki seksualne z nosicielem HIV bez prezerwatywy, biorąc leki PrEP uchronimy się przed zakażeniem.” - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska. 

Należy podkreślić, że stosowanie leków PrEP nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi droga płciową, dlatego nie zaleca się rezygnowania ze stosowania prezerwatyw. 

Projekt bez nazwy (5).png

Profilaktyka poekspozycyjna HIV (PEP) - na czym polega i w jakich sytuacjach jest stosowana? HIV to nie wyrok, czyli jak obecnie wygląda leczenie wirusa HIV? Wiele osób nie ma o tym pojęcia

Czy leki PrEP są refundowane?

Leki PrEP przyjmuje się codziennie po jednej tabletce. Bardzo istotne jest ich regularne przyjmowanie o stałej porze. Pomijanie dawek może skutkować uzyskaniem zbyt małego stężenia, aby móc skutecznie zapobiegać zakażeniu HIV. 

Leki PrEP nie są refundowane, a ich stosowanie wymaga regularnych wizyt u lekarza i wykonywania okresowych badań.

„Każde leki tego typu wymagają kontaktu z lekarzem, który określi warunki ich zastosowania. Jest to profilaktyka płatna, a koszt miesięczny wynosi ok. 130 -150 zł. - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska. 

Czy leki PrEP są bezpieczne?

Leki PrEP mogą powodować działania niepożądane, takie jak między innymi: 

  • nudności, 
  • zawroty głowy, 
  • zmęczenie, 
  • brak apetytu,
  • dolegliwości żołądkowe. 

Są one zazwyczaj łagodne lub z czasem ustępują. Nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych, jednak w przypadku każdych dolegliwości należy zgłosić to swojemu lekarzowi prowadzącemu.