Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przepuklina pępkowa – przyczyny i objawy. Leczenie przepukliny pępkowej
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Przepuklina pępkowa – przyczyny i objawy. Leczenie przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa – przyczyny i objawy. Leczenie przepukliny pępkowej
pixabay.com

Przepuklina pępkowa – przyczyny

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa – diagnoza i leczenie

Przepuklina pępkowa – przyczyny

Przepuklina pępkowa to przykra dolegliwość występująca zwłaszcza wśród noworodków i niemowląt. Szczególnie narażone są wcześniaki o niewielkiej masie ciała. Jednak na przepuklinę pępkową mogą także chorować starsze dzieci oraz dorośli.

Przepuklina pępkowa powstaje w wyniku przedostawania się elementów jamy brzusznej przed pierścień pępkowy i powłokę jamy brzusznej. Przepuklina występuje wtedy, kiedy treść żołądkowa znajduje się poza jamą brzuszną – taki stan wymaga nagłej i niezwłocznej interwencji chirurga!

Przyczyny przepukliny pępkowej zazwyczaj powiązane są z wadliwą budową anatomiczną. Schorzenie manifestuje się miękkim guzem w okolicy pępka – ten guzek zazwyczaj zanika samoczynnie przed skończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Jednak zdarza się, że przepuklina nie zanika, a rozrasta się i przechodzi w postać bolesnego guza.

Przyczynami przepukliny pępkowej mogą być także:

- osłabione powłoki brzuszne,

- występowanie wysokiego ciśnienia w  jamie brzusznej,

- wysiłek fizyczny,

- ciąża z wodobrzuszem.

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa u niemowląt objawia się widocznym wybrzuszeniem w okolicy pępka, które znika samoczynnie przeważnie w ciągu roku. Dzieje się tak, ponieważ dziecko z każdym miesiącem wzmacnia mięśnie brzucha oraz jest często kładzione na brzuchu, co polepsza jego krążenie i pracę tłoczni brzusznej.

Są jednak przypadki, kiedy przepuklina pozostaje. Wówczas objawy przepukliny pępkowej u niemowląt i dorosłych są tożsame. Objawy to:

- elastyczny guzek uwypuklający pępek,

- powiększające się uwypuklenie podczas wysiłku tłoczni brzusznej,

- z czasem twardy guzek, niemożliwy do przesunięcia,

- opuchlizna brzucha,

- ból,

- przebarwienia na skórze.

Przepuklina pępkowa – diagnoza i leczenie

Warto wiedzieć, że nieleczona dolegliwość, może doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny oraz niedrożności jelit, co objawia się ostrym bólem brzucha oraz wymiotami. Dlatego tak ważne jest, aby szybko poddać się diagnozie lekarskiej oraz leczenie, kiedy tylko zauważy się u siebie lub dziecka pierwsze objawy przepukliny pępkowej.

Uwięźnięcie przepukliny jest częstym i najgroźniejszym powikłaniem ostrego przebiegu przepukliny pępkowej. Dochodzi do niego, kiedy za jelitem wciśniętym do worka przepuklinowego, zaklinują się powłoki brzuszne. W wyniku tego, jelito nie może cofnąć się z powrotem do jamy brzusznej, nie może się ruszyć i doprowadza do niedrożności jelit. Wynikiem tego często jest martwica, która prowadzi do śmierci.

Leczenie przepukliny pępkowej przebiega operacyjnie. U dzieci oraz dorosłych wykonuje się zabieg chirurgiczny, czyli hernioplastykę.

Podczas hernioplastyki tkanki, które wychodzą do worka przepuklinowego, zostają przepchnięte, cofnięte, do jamy brzusznej, a brzegi powstałych ubytków zszywane są nićmi chirurgicznymi. Operacje przepukliny pępkowej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa mniej więcej trzydzieści minut.

W trakcie zabiegu lekarz prowadzący może także położyć kawałek siatki pod otrzewną i zabezpieczyć ją poprzez szwy lub zszywki do ciała chorego. Taki zabieg znacznie poprawia osłabioną część jamy brzusznej i zapobiega ryzyku nawrotu dolegliwości.

Warto wiedzieć, że gdy chory cierpi na przepuklinę nowotworową lub przepuklinę, której towarzyszą choroby współistniejące, wykonuje się operację laparoskopową. Zabieg polega na wprowadzeniu laparoskopu do jamy brzusznej przez kaniulę, co pozwala na dokładne objerzenie zmian i wprowadzenie właściwych narzędzi oraz sprawne przeprowadzenie operacji.

Tagi:
Polecane