Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Przeszczepiono mu serce świni. Żył z nim sześć tygodni i nic nie zapowiadało, że umrze
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 02.11.2023 19:43

Przeszczepiono mu serce świni. Żył z nim sześć tygodni i nic nie zapowiadało, że umrze

Lawrence Faucette
Canva.com, www.medschool.umaryland.edu)

Lawrence Faucette, był drugą osoba, której przeszczepiono serce genetycznie zmodyfikowanej świni. Organizm mężczyzny odrzucił organ sześć tygodni po zabiegu. "Kocham was” - powiedział pielęgniarkom i lekarzom, którzy przeprowadzili operację, gdy umierał.

„Nie mamy żadnych oczekiwań poza nadzieją na więcej czasu razem i robienie wspólnie tak prostych rzeczy, jak siedzenie na werandzie i wspólne picie kawy - mówiła przed operacją żona pacjenta, Ann Faucette. 

W Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland przeprowadzono eksperymentalny przeszczep serca świni człowiekowi. 

Przeszczepione serce kilka tygodni pracowało prawidłowo

Miesiąc po operacji lekarze stwierdzili, że jego serce pracuje prawidłowo i wycofali wszelkie leki wspomagające jego pracę.Jednak w w ostatnich dniach w sercu zaczęły pojawiać się oznaki odrzucenia.

"Ostatnim życzeniem pana Faucette było to, abyśmy jak najlepiej wykorzystali to, czego nauczyliśmy się z naszego doświadczenia. Tak, aby inni pacjenci w przyszłości dostali szansę na serce, gdy to ludzkie będzie niedostępne dla przeszczepu. 

Kevin Spacey trafił do szpitala z objawami zawału. Objawy często są nietypowe Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem

"Kocham Was" - powiedział do lekarzy i pielęgniarek tuż przed śmiercią

"Następnie powiedział zgromadzonemu wokół niego zespołowi lekarzy i pielęgniarek, że nas kocha. Będzie nam go ogromnie brakować” – mówił w oświadczeniu dr Bartley Griffith, dyrektor kliniczny programu na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Maryland, który przeprowadził tę eksperymentalną operację - drugą w historii medycyny. 

Fot. https://www.medschool.umaryland.edu

Lawrence.jpg

Choroba serca i współistniejące schorzenia uniemożliwiły mu przeszczep ludzkiego serca

58-letni Faucette został po raz pierwszy przyjęty do tego szpitala 14 września z objawami niewydolności serca. Sześć dni później przeszedł eksperymentalny przeszczep, bo jego choroba serca i choroby współistniejące uniemożliwiały mu zakwalifikowanie się do tradycyjnego przeszczepu ludzkiego serca.

Źródło: CNN.com, Uniwersytet Medyczny Maryland, zdjęcia ze strony internetowej uniwersytetu (https://www.medschool.umaryland.edu).
 

4 groźne choroby biorą się z zaniedbanych zębów. Czy jesteś w grupie ryzyka?
dziąsła
Problemy z dziąsłami mogą prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie, a także negatywnie wpływać na serce. Winne są bakterie, które namnażają się w kieszonkach dziąseł. Naukowcy z brytyjskiego University of Birmingham udowodnili, że pacjenci mający problemy z dziąsłami, są bardziej narażone na choroby serca - wyniki badań przytoczyła w swoim tekście Monika Wysocka z redakcji PAP Zdrowie. Jak i dlaczego rośnie to ryzyko? Bakterie gromadzące się i namnażające w kieszonkach dziąsłowych naczyniami krwionośnymi wędrują do innych układów w obrębie organizmu. Na przykład do układu sercowo-naczyniowego. Co może prowadzić nawet do zawału, a więc i do ryzyka śmierci. Problemem są nie tylko stany zapalne dziąseł, ale i próchnica. Ale o tym poniżej. 
Czytaj dalej
Michał Figurski ostrzega przed udarem. Objawy bywają bardzo nietypowe
udar, Michał Figurski
Jest główną przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 45. roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn zgonu dorosłych. Udar mózgu. Michał Figurski w autobiografii “najsłodszy” pisze nie tylko o swojej cukrzycy. Wspomina też udar, który przeszedł. Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru?  W udarze liczy się czas - jak najszybsza pomoc medyczna, bo z każdą minutą i godziną, zmiany w mózgu stają się nieodwracalne. Co musisz wiedzieć o udarze? Zapytaliśmy dr n. med. Ewę Uścińską, kardiologa. 
Czytaj dalej
Polecane