Przysługuje Ci 5 dni wolnego. Wykorzystać je możesz tylko w tym przypadku
Dzięki nowelizacji Kodeksu pracy wielu z nas przysługuje 5 dni wolnego na rok. Trzeba jednak spełnić te warunki. Kto może z niego skorzystać?
Dodatkowe dni wolne w skali roku
Od 26 kwietnia 2023 r. w Kodeksie pracy pojawiły się zmiany, umożliwiające wdrożenie dyrektywy Unii Europejskiej work life balance. Dzięki nim otrzymujemy dodatkowe 7 dni wolnego – 5 z nich na urlop opiekuńczy, a 2 na zwolnienie z pracy z powodu działania siły wyższej.
Z urlopu opiekuńczego mogą skorzystać pracownicy, którzy muszą zapewnić opiekę medyczną lub wsparcie medyczne członkom rodziny, lub osobom zamieszkującym w tym samym domu – tak twierdzą specjaliści z Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona.
Jak wynika z przepisów członkami rodziny są: syn, córka, matka, ojciec, małżonek.
ZUS kontroluje, co pacjenci robią na zwolnieniu. Mnóstwo L4 zakwestionował Czy lekarz może wystawić nam zwolnienie z pracy na kilka dni wstecz?Uwaga! To trzeba wiedzieć
Jak podkreślają eksperci, pracownik przebywający na urlopie opiekuńczym nie otrzyma wynagrodzenia. Urlop można wykorzystać za jednym razem lub w częściach i jest wliczany do okresu zatrudnienia oraz udzielany jest w dniach będących dla pracownika dniami pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rodzaju urlopu?
- nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie,
- pracodawca nie może żądać od osoby, która jest na tym urlopie dokumentacji medycznej, która potwierdza, że dana osoba potrzebuje opieki.
- By otrzymać urlop, pracownik składa wniosek w formie papierowej lub elektronicznej nie krócej niż 1 dzień przed rozpoczęciem urlopu.
- Pracownik musi poinformować, kim jest osoba wymagająca opieki czy wsparcia z powodów zdrowotnych. We wniosku musi się znaleźć jej imię i nazwisko i dlaczego wymaga pomocy. Gdy jest to członek rodziny, wskazać należy też stopień pokrewieństwa. Gdy nie jest to członek rodziny, należy wskazać adres zamieszkania.
Nieobecność w pracy z powodu choroby jest usprawiedliwiona w tych przypadkach
Jedyny dowód potwierdzający, że dana osoba jest niezdolna do pracy z powodu choroby to zaświadczenie lekarskie, nazywane zwolnieniem L4. Wystawia się je zgodnie ze wzorem ZUS, przeważnie w formie elektronicznej. Gdy pracownik nie ma zaświadczenia, jego nieobecność w pracy nie będzie usprawiedliwiona, nawet jeśli faktycznie choruje. Gdy pracownik nie przedstawi zwolnienia L4 nie będzie mógł też otrzymać wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.
Elektroniczne zwolnienie lekarskie można znaleźć na profilu pracodawcy na stronie PUE. Zwolnienie chorobowe można uzyskać bez wychodzenia z domu – wystarczy umówić teleporadę i poprosić o wystawienie L4. By dostać zwolnienie, trzeba wskazać lekarzowi swój aktualny stan zdrowia, tak by miał poważne dowody, by wypisać zwolnienie lekarskie i uzasadnić swoją decyzję.
źródło: rynekzdrowia.pl