Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Po tych cechach poznasz osobę z zaburzeniami borderline. Ekspert tłumaczy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 11.07.2023 10:12

Po tych cechach poznasz osobę z zaburzeniami borderline. Ekspert tłumaczy

borderline
canva

Osobowość borderline to inne określenie na osobowość z pogranicza. Termin powstał w połowie XX wieku, aby określić osoby z zaburzeniami, które można umieścić między zaburzeniami schizofrenicznymi i nerwicami. Jaki więc zachowuje się osoba chorująca na borderline? Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą.

5 cech osobowości typu borderline

Charakterystyczną cechą osobowości typu borderline jest niestabilność emocjonalna, objawiająca się w szczególności w bliskich relacjach – osoba ta raz kocha, raz nienawidzi. Jest przy tym wrażliwa na krytykę,  a próby zwrócenia jej uwagi często kończą się kłótnią. By sklasyfikować, czy dana osoba ma borderline, lekarze posługują się klasyfikacją ICD: „W Polsce i większości krajów europejskich obowiązuje klasyfikacja ICD-10. Na ten moment jest już przestarzała i powinniśmy używać ICD-11. Problem w tym, że klasyfikacja ICD-11 nie została wdrożona i przetłumaczona na język polski, systemy medyczne nie obsługują danych rozpoznań, więc wdrażanie w naszym kraju chwilę potrwa. Jest to ważne, ponieważ ICD-11 odchodzi od konceptu specyficznych zaburzeń osobowości”. – powiedział psychiatra Adam Bełda.

Objawy osobowości typu borderline opisane w klasyfikacji ICD-10 to: 
   • zaburzenia w obrębie obrazu własnej osoby, 
   • dążenie do uwikłania w intensywne i niestabilne związki, 
   • nadmierne unikanie porzucenia, 
   • powtarzające się zachowania lub groźby o charakterze agresywnym, 
   • chroniczne poczucie pustki.

Projekt bez nazwy - 2023-07-10T234725.589.png

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne? Depresja w ciąży – mało znana twarz depresji. Jak ją rozpoznać?

Osoba z borderline czuje wewnętrzną pustkę

Osoba z zaburzeniami typu borderline odczuwa wewnętrzną pustkę. Towarzyszy jej przekonanie, że jest bezwartościowa. W związku z tym próbuje czymś to wypełnić. Często konsekwencje są poważne, ponieważ nierzadko z tego powodu wikła się w niestabilne i intensywne relacje. Osoba z borderline nie umie też być sama: „Działanie jest nieświadome, dana osoba bardzo potrzebuje być z kimś, a jednocześnie boi się odrzucenia, zdominowania i pochłonięcia. Z tego powodu pojawia się ogromne napięcie, którego nie da się pomieścić lub rozwiązać w bezproblemowy sposób. Często zaczynają występować działania autoagresywne, impulsywne, a związki bywają niestabilne”. - powiedział psychiatra Adam Bełda.

Osoby z borderline mają tendencję do idealizowania osób, z którymi łącze je bliskie relacje: „W momentach idealizowania, związek będzie automatycznie najlepszy na świecie. Nie da się w ten sposób funkcjonować długo, więc prędzej czy później sytuacja prawdopodobnie obróci się w drugą stronę. Takie związki często się po dość krótkim czasie rozpadają się. Występuje intensywność emocji, która jest trudna do wytrzymania”. – powiedział psychiatra Adam Bełda.  

Osoba z borderline ma zaburzony obraz samej siebie

Zaburzenia tego rodzaju objawiają się występowaniem dużych wahań nastroju i samooceny: „Czasem jest się najlepszym na świecie - wszyscy, którzy się z tym nie zgadzają są najgorsi, natomiast innym razem jest odwrotnie. Pierwszym punktem kryteriów są zaburzenia w obrębie obrazu własnego ja. W praktyce objawiają się bardzo dużymi wahaniami nastroju i samooceny. Wiąże się to z postrzeganiem siebie i własnej tożsamości”. – powiedział psychiatra Adam Bełda.

Chorzy z osobowością z pogranicza często podważają sami siebie: „Mówi się o niestabilności - osoba może być niepewna własnej tożsamości, orientacji seksualnej, mocnych i słabych stron”. – powiedział psychiatra Adam Bełda.