Seniorzy zostawieni na lodzie? Waloryzacji emerytur nie będzie
Rząd omówił projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dodatkowej waloryzacji emerytur w 2025 roku. Mimo początkowych zapowiedzi, decyzja o jej wprowadzeniu nie została podjęta. Co to oznacza dla emerytów?
Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu: „Mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność”.
Tradycyjna waloryzacja emerytur od 1 marca 2025 roku
Jak co roku, podstawowa waloryzacja emerytur zostanie wprowadza w marcu przyszłego roku. Dodatkowa waloryzacja może być wprowadzana w sytuacji, gdy inflacja (a w związku z tym wzrost kosztów życia) w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Miałaby ona zapewnić seniorom lepsze warunki finansowe w sytuacji większej inflacji.
Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycyInflacja poniżej 5 proc. powodem dodatkowej waloryzacji
Spadek inflacji oznacza, że kolejna, wrześniowa waloryzacja emerytur nie wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2025 roku inflacja nie przekroczy progu 5 proc., co oznacza, że nie warunek konieczny do wprowadzenia dodatkowej podwyżki emerytur nie zostanie spełniony. W efekcie seniorom pozostanie jedna roczna waloryzacja, która zostanie przeprowadzona w marcu.
Warto wiedzieć, że ewentualna dodatkowa waloryzacja obwiązywałaby jedynie w okresie od września danego roku do lutego roku następnego.
Jak będzie wyglądać marcowa waloryzacja?
Waloryzacja emerytur w marcu 2025 roku ma opierać się na standardowych zasadach. Prognozy wskazują, że wskaźnik waloryzacji wyniesie około 6,78%, co oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie z poziomu 1780,96 zł do 1901,71 zł brutto. Tyle też będzie prawdopodobnie wynosić 13. emerytura. Nie jest to jednak tak korzystna zmiana, jak w poprzednich latach, kiedy inflacja była wyższa, a podwyżki emerytur większe.
Zobacz także:
Tyle wyniesie renta wdowia. ZUS więcej nie da – to pewne
Wyższa emerytura dla pracujących przed 1999 rokiem. Wystarczy jeden dokument
Kalkulator emerytalny 2024. Nowa funkcjonalność w aplikacji ZUS