Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Ta grupa osób jest najbardziej zagrożona rakiem jelita grubego
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.04.2024 17:04

Ta grupa osób jest najbardziej zagrożona rakiem jelita grubego

ból brzucha
canva

Spośród wszystkich nowotworów zdecydowanie najgroźniejszym jest rak jelita grubego. Naukowcy wskazali konkretną grupę osób, które są w szczególności zagrożone. Okazuje się bowiem, że warianty genetyczne zwiększające ryzyko zachorowania są dziedziczne. Kim są te osoby? O opinię poprosiliśmy gastroenterologa.  

Rak jelita grubego jest dziedziczny – poznaj zespół Lyncha

Zespól Lyncha stanowi 3-5% nowotworów raka jelita grubego. Mówi się o nim, że jest dziedzicznym rakiem jelita grubego. W odróżnieniu od pozostałych odmian raka jelita grubego nie ma związku z polipowatością, lecz z mutacją genów – genami tymi są Hmlh1 i hMSH2, Tym, co różni organizm chorego z zespołem Lyncha jest to, że nie niszczy on samodzielnie komórek nabłonka jelita, które zostały uszkodzone i nieprawidłowe. Powoduje to, że komórki te zaczynają się rozmnażać – i stanowi to niekiedy przyczynę rozwoju nowotworu. Zespół Lyncha dziedziczy się z pokolenia na pokolenia.

Osoba mająca zespół Lyncha nie dziedziczy choroby nowotworowej, lecz ma wrodzoną predyspozycję do zachorowania – dotyczy to najbardziej właśnie raka jelita grubego. Niestety, jest to dość częsta choroba, występująca u 1 na 280 osób. Przypadkami zespołu Lyncha są często osoby poniżej 45. roku życia.

Projekt bez nazwy - 2023-09-14T153800.713.png

Te symptomy to znak, że rak jelita grubego jest w zaawansowanym stadium. Polacy nagminnie je bagatelizują! 7 czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u mężczyzn

Zespół Lyncha – po tych objawach go rozpoznasz

Zespół Lyncha występuje najczęściej w prawej połowie okrężnicy. Objawy mogą być podobne do innych objawów raka jelita grubego:

- Rak rozwija się skrycie. W postaci wczesnej jest skąpoobjawowy bądź wręcz bezobjawowy. Nam tym etapie ciężko więc go „wyłapać”. W fazie zaawansowanej pojawiają się objawy ogólne , takie jak m.in. spadek masy ciała czy ogólne osłabienie. Poza tym w zależności od tego, w którym miejscu jelita rak się umiejscawia, obserwujemy różne objawy. W przypadku, kiedy rozwija się w prawej części jelita grubego, najczęściej pojawią się bóle brzucha, które są niespecyficzne i niecharakterystyczne. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

U osób z zespołem Lyncha często pojawiają się niezłośliwe polipy i niewielkie nowotwory jelita grubego. Szybko też przekształcają się w nowotwory, które są przerzutujące, złośliwe i zaawansowane.

Diagnostyka zespołu Lyncha jest kluczowa

Ze względu na szybkie przekształcanie się polipów i nowotworów konieczne jest szybkie rozpoznanie choroby. Dzięki diagnostyce genetycznej można szybciej wykryć, czy osoba ma zespół Lyncha i objąć ją badaniami kontrolnymi i szybko rozpocząć interwencję medyczną. Ważnym elementem diagnostyki w tym przypadku jest wywiad lekarski, podczas którego lekarz ustala, czy w rodzinie chorego były przypadki zachorowań na raka jelita grubego.

Proces diagnostyczny jest poza tym podobny jak w przypadku pozostałych nowotworów raka jelita grubego:

- Podstawą diagnostyki jest badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia, które pozwala nam zwizualizować i zlokalizować umiejscowienie raka. Jeśli podczas badania stwierdzimy zmiany chorobowe, pobieramy wycinki do badania histopatologicznego, będącego podstawą szczegółowego rozpoznania choroby nowotworowej. W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale. Jeśli chodzi o badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej) służą głównie do zakresu określenia zaawansowania choroby, bądź też do zlokalizowania przerzutów. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Zobacz też:

Podali chłopcu krew z HIV, bo była tańsza. Rusza proces w sprawie krwi od więźniów

Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: “śmiejąca się śmierć”

Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera